Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Předčasné splacení

Předčasné splacení


Definice Předčasné splacení

Předčasné splacení půjčky znamená zaplacení celé dlužné částky hned, namísto sjednaných splátek, nebo splacení v původně sjednaném termínu. Předčasně splatit musíte jistinu a zároveň máte právo na snížení úroků a nákladů, které byste platili kdyby nedošlo k předčasné splátce.

Podle § 117 Zákona o spotřebitelském úvěru z 1.12.2016 je spotřebitel oprávněn spotřebitelský úvěr zcela nebo zčásti splatit kdykoliv po dobu trvání spotřebitelského úvěru. Bankovní i nebankovní poskytovatelé spotřebitelských úvěrů jsou oprávněni si účtovat za předčasné splacení půjčky náhradu. Takový poplatek nesmí přesáhnout 1% z hodnoty předčasné splátky půjčky (0,5% u půjček se splatností kratší než jeden rok). 

Detaily možností předčasného splacení najdete určitě ve vaší Smlouvě o půjčce. Poplatek v žádném případě nesmí být vyšší než připouští zákon. Úvěrové společnosti podmiňují předčasné splacení úvěru splněním různých povinností, aby spotřebiteli předčasné splacení úvěru co nejvíce zkomplikovaly. Naopak, některé banky jsou si vědomy, že spokojený klient jejich službu využije i příště. Například EQUA Bank tedy obvykle nevyžaduje poplatek žádný.Dotazy v poradně k Předčasné splacení

ID

#14899, Předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 23.7.2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně doplacení nebo částečného doplacení mé hypotéky. Hypotéka byla uzavřena 2013, v roce 2016 došlo k mimořádné splátce. Datum fixace úrokové sazby mi "končí" 13.11.2021, nicméně před dvěma lety jsem využila nabídky banky a uzavřela dodatek k fixaci (čili 2019 pro 11/2021 - 08/2027, kdy se jedná o dobu do plného doplacení hypotéky - již by se znovu po pěti letech neměnila sazba). A tady je zřejmě kámen úrazu. Když jsem chtěla zjistit, co budu platit za pokutu za doplacení všeho v listopadu 2021, tak mi bylo řečeno, že pokud zaplatím do října, tak bude 0 Kč, ale zaplatím vše - tedy celou částku, kterou vidím aktuálně ke splacení úvěru vč. úroků. Což mi přijde jako nesolidní návrh. Je tedy možné se odkazovat na zákon a chtít využít možnosti splacení 25% částky zapůjčených peněz (410 000 Kč) bez pokuty, bez dodatečných nákladů ze strany banky, atp.? Nebo to možné není díky danému dodatku ohledně fixace úrokové sazby z roku 2019? V dodatku nemám přesně specifikováno to, že uvažuji o částečném doplacení, či plném doplacení. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

díky podepsanému dodatku v roce 2019 se smluvní podmínky vaší hypotéky řídí novelou Zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016, tedy můžete každoročně splatit bez sankce až 25% (vždy k datu výročí fixace). K datu konce fixace můžete vždy splatit až 100% zbývajícího dluhu (přesně toto Vám také banka nabídla). 

JH

#14637, Mimořádná splátka, Půjčka, 23.6.2021

Dobrý den, mám půjčku přes 500 000 Kč. Část jsem zaplatil ve stanovených splátkách, zbývá mi zaplatit něco přes 300 000 Kč a mám dotaz, zda zbývající částku mohu uhradit jednorázově. Děkuji

Dobrý den,

některé banky umožňují mimořádné splátky či předčasné splacení půjčky zcela zdarma, jiné za to účtují sankce a poplatky. Prostudujte podmínky vaší úvěrové smlouvy. 

PK

#14564, Banka chce po mých klientech pokuty, Hypoteční poradna, 15.6.2021

Pěkný den, chtěla bych poprosit o radu ohledně předčasného doplacení KB pro klienta. Pracuji jako finanční poradce a obrátil se na mne s žádostí o radu. Refinancoval úvěr u KB a banka mu naúčtovala vysokou sankci. Poslala i dopis s vyjádřením. Vím, že se to s nimi dá řešit, už jsem takto 2 klienty měla. Ale tady se odvolávají na dodatek, který klient podepsal s předstihem. jak nazývají hedge. Mají na to nárok? Fixace by byla v roce 2019 a dodatek byl podepsaný v roce 2018. A v dodatku píší, že bylo uvedeno: Banka může požadovat úhradu účelně vynaložených nákladů, které zahrnují úrokové náklady, jejichž výši si můžete spočítat. Já tam klientovi napíšu, jen bych potřebovala poradit, jak to uchytit. Děkuji moc a přeji hezký den.

Dobrý den,

tyto a jiné důsledky by měl hypoteční poradce pečlivě zvážit před tím, než klienta přiměje k refinancování hypotéky. Takto je váš klient v situaci, že buď zaplatí KB pokutu za předčasné splacení úvěru nebo sankci nové bance za nenačerpání úvěru. Chcete-li klientům refinancovat hypotéky od problematických bank, musíte část provize obětovat a najmout si velmi dobré právníky, kteří klienta později před sankcemi ochrání.

IK

#14474, Poplatek za předčasné splacení, Hypoteční poradna, 4.6.2021

Dobrý den, toto mi poslala Modrá pyramida při stížnosti na výši úhrady při předčasném splacení úvěrů. Máme u nich čtyři úvěry a chtějí skoro 50 000 Kč. Myslíte, že to jsou jen ty náklady administrativní? Nevím zda má cenu dále bojovat o snížení. Odpověď MP: Jednotlivé úhrady za předčasné splacení odpovídají pouze nákladům, které jsou spojené s předčasným splacením daného úvěru u Modré pyramidy. Úhrada se skládá konkrétně z administrativních nákladů vzniklých v souvislosti s jeho předčasným splacením a z ceny zdrojů v okamžiku sjednání úvěru. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle vyjádření ČNB se mezi uznatelné náklady nesmí počítat ceny zdrojů v okamžiku sjednání. Modrá pyramida Vám tak pravděpodobně účtuje takto vysokou částku v rozporu s pravidly centrální banky.

IK

#14471, Poplatek za předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 4.6.2021

Dobrý den, máme u Modré pyramidy čtyři zajištěné úvěry cca 13 let ve fázi již přiděleného úvěru. Několikrát jsme se ptali na možnost sloučení, ale nikdy nám nebylo vyhověno. Nyní jsme žádali vyčíslení za předčasné splaceni, jelikož máme předběžně domluvený úvěr u jiné banky. Bylo nám vyčísleno skoro 50 000 Kč. Opakovaně jsem žádala o odpuštění nebo snížení částky, ale bylo mi vždy napsáno, že úhrada odpovídá pouze nákladům, které jsou spojené s předčasným splácením daného úvěru. Prosím o radu, zda mám vůbec nějakou možnost dosáhnout snížení poplatků. Dnes mi navrhli sloučení úvěrů. Předtím to nešlo. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Zákon o spotřebitelském úvěru umožňuje bankám účtovat poplatek za předčasné splacení úvěru max. 1% ze splácené částky (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky. Dle vysvětlení ČNB lze ale za "účelně vynaložené náklady" považovat jen administrativní náklady (nikoliv náklady na financování, ušlý zisk, atd.). Proto většina bank dnes účtuje pouze stokoruny/nižší tisíce. Spor s bankou o výši poplatku můžete řešit přes Finančního arbitra nebo soudní cestou. 

Články o Předčasné splacení

Vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky? Můžou být až 3 % ze zbývajícího úvěru

Vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky? Můžou být až 3 % ze zbývajícího úvěru

21.7.2021, Hypotéka

Zaplatit za předčasné splacení hypotékydesítky tisíc korun. Bez ohledu na to, kdy a u jaké banky jste smlouvuuzavřeli. I to se může brzy stát realitou. Poslanecká sněmovna projednáváúpravu zákona o spotřebitelském úvěru, která chce poplatky za předčasnésplacení hypotéky výrazně zvý…

Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

5.7.2021, Hypotéka

…ě prodělávají i stovky milionů korun. A právě dlouhé fixacehypoték jsou pro ně nejrizikovější. Aktuálně je situace taková, že si banky smí zapředčasné splacení hypotéky účtovat jen nezbytně nutné výdaje spojené sukončením úvěru. Tedy zejména administrativní náklady. Poplatky za pře…

Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

23.6.2021, Hypotéka

… procentního bodu. Kromě nízkého úroku je plusem také: správa a vedení úvěru zdarma, možnost kdykoliv bez poplatkůvyužít mimořádné splátky a předčasné splacení půjčky, státní příspěvek 30 000 korun přinarození či osvojení dítěte, na který máte nárok u úvěru na koupi nebo stavbunemo…

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

10.5.2021, Hypotéka

… Banky ale tvrdí, že je takový postup stojístamiliony korun. Proto se snaží přesvědčit Českou národní banku, aby povolilazvýšení poplatků za předčasné splacení úvěru. Loni to vzbudilo velký rozruch. Některé bankysi za předčasné splacení hypotéky účtovaly poplatky v řádech desetitis…

Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

4.5.2021, Hypotéka

…d těch nejvýhodnějších nabídek, které jsouprávě na trhu. Státní hypotéka pro mladé vs. bankovníhypotékaHypotéka od státu mimořádná splátka a předčasné splacení zdarma možnost přerušit splácení až na 2 roky bonus 30 000 korun při narození nebo osvojenídítěte LTV až 90% limit maximál…Banky v ČR