Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Příkaz k platbě

Příkaz k platbě

Definice Příkaz k platbě

pokyn klienta bance, aby provedla platbu dle zadaných kritérií (výše částky, číslo účtu příjemce, variabilní či jiný identifikační symbol), nutné autorizovat (na přepážce – podpis/předložení OP, internetbanking – potvrzovací SMS kód, platba kartou online – CVC/CVV kód, platba kartou u obchodníka – PIN)Dotazy v poradně k Příkaz k platbě

JK

#10082, Trvalý příkaz k platbě, Platba, 15.5.2020

Dobrý den, mám stálý příkaz na placení nájmu (inkasa). Teď mám přeplatek a částku 5 360 Kč a nemusím platit. Na výpisu se mně objevilo, že částka čeká na dostatek prostředků, tak doufám, že to neodejde.

Dobrý den,

trvalý příkaz k platbě nemůže vědět, že máte přeplatek na nájemném a že nyní nemusíte jeden měsíc platit. Je třeba upravit zadání trvalého příkazu a posunout datum další platby na příští měsíc.

PB

#4420, Trvalý příkaz k platbě, Běžný účet, 8.3.2018

Dobrý den, potřebuji zrušit trvalý příkaz. Lze to přímo v internetovém bankovnictví nebo musím na pobočku? Děkuji

Dobrý den,

založit nebo zrušit trvalý příkaz lze z pohodlí domova přes internetbanking.

P

#4063, Platba z Egypta do Čech, Platba, 27.11.2017

Dobrý den, můj přítel pochází z Egypta, ale žije v České republice. V egyptské bance má na účtu nějaké finanční prostředky a potřeboval by je převést na bankovní účet v ČR. Která banka v ČR tyto převody zprostředkovává? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

příjem plateb ze zahraničí umí téměř všechny české banky. Stačí v egyptské bance zadat příkaz k platbě na český účet (číslo českého účtu je třeba uvést ve formátu IBAN a je nutné znát také BIC české banky). Nejnižší poplatky za příjem plateb ze zahraniční má Air Bank (100 Kč).

KV

#3545, Vklad třetí osobou, Běžný účet, 7.5.2017

Dobrý den, měli jste tu už podobný dotaz. Mohu prosím vědět, která banka má běžný účet bez poplatku za vklad třetím stranám? Popř. jsem někde slyšela, že některé banky to mají podle toho, zda u nich má ten kdo vkládá také účet, nebo že je možné někomu povolit, aby mi vkládal peníze na účet bez poplatku. Mohu vědět v jakých případech je to možné? Velice děkuji za odpověď.

Dobrý den,

žádná banka nenabízí vklady třetích osob zdarma. Všechny banky si účtují obvykle 50-100 Kč. Vkládat na účet hotovost bez poplatku může pouze majitel účtu a jím ustanovení disponenti (kteří ovšem právem dispozice mohou s účtem nakládat i jinak - třeba peníze vybírat). 

Nejjednodušší a nejlevnější je peníze poslat z účtu na účet (klasická bankovní platba). Příkaz k platbě můžete zadat přes internetbanking z pohodlí domova. Většina bank má tuzemské platby zdarma a ostatní si účtují max. pár korun. To může být vysvětlením případu, o kterém jste slyšela (vklad zdarma, má-li vkládající účet u stejné banky) - místo vkladu hotovosti se realizovala platba z účtu na účet. 

F

#3393, Záznam v registrech, Hypoteční poradna, 18.2.2017

Dobry den, u UB jsme měli hypoteční úvěr na byt ve výši 3 025 309 Kč, datum zahájení od 12.5.2010 a máme stále u banky vedený osobní účet, který jsme připraveni kdykoliv zrušit v případě nevyhnutelnosti okolností. Zároveň jsme dne 12.5.2010 složili u banky zálohu ve výši 93 000 Kč ve prospěch pojištění pro případ neschopnosti splácet hypoteční úvěr Smlouva o zřízení zástavního práva k pohledávce z termínovaného vkladu u banky Tato smlouva nebyla ze strany banky řádně dodržována, zejména čl. VII. Realizace zástavního práva. V roce 2015 byl v zahraničí. Komunikovali jsme s bankou, aby zálohu ve výši 93 000 Kč použila ve prospěch splátek. Ze strany banky nám byla přislíbena čekací doba na splnění zaplacení splátek. V roce 2016 jsme se rozhodli byt prodat a postavit si rodinný dům. Hypoteční úvěr jsme po dohodě s bankou splatili a ukončili dne 25.8.2016. a zápisy v bankovním registru CBCB nedělala (v korespondenci banky je uvedeno, že i v případě, že by banka pro úhradu dlužných splátek použila zastavěný termínovaný vklad, informace o porušení platební morálky by v registrech vykazovala). Úroky z vkladu ve výši 8 400 Kč byly zaslány na účet navrhovatele. Dne 6.9.2016 jsme koupili pozemek na stavbu rodinného domu, nechali zpracovat proekt a začali jsem jednat o novém hypotečním úvěru s bankami. Dne 17.10.2016 obstaral výpis z CBCB. Teprve díky tomuto výpisu z bankovního registru jsem se dozvěděl, že mi vznikly negativní zápisy od roku 2010, zejména v roce 2015 v případě nesplacení čtyř splátek ve výši 46 813 Kč (maximální výše nesplacených splátek v době od 2010 - 2016), kdy navrhovateli banka poskytla čekací dobu a v roce 2016 za zpoždění splátky v období 4/16 ve výši 1 108 Kč, zpoždění 6 dní a splátky v období 6/2016 ve výši 11 288 Kč, zpoždění 4 dny. Bulo podano nikolik reklamace 30.01 podan podmet na ČNB a bankovniho auditora poradte prosim banky pravnika cokoliv co pomuze Dekuji

Dobrý den,

banky do registrů zanášejí veškeré negativní a pozitivní záznamy (placení včas stejně jako zpoždění pouhých pár dnů). Příliš nerozumím "složení zálohy ve výši 93 000 Kč pro případ neschopnosti splácet". Jako že jste bance na speciální účet složili 93 000 Kč a řekli jí, aby si v případě neplacení řádných splátek dluh strhla z této úložky? A následně jste neplatili včas, banka si z této úložky strhávala splátky a zároveň vám dala záznam do registrů (zpozdné pár dnů)?

Pokud to bylo takto, bude záležet na smluvních podmínkách této speciální úložky, která je poměrně nestandardní. Bylo-li sjednáno např. "v případě prodlení splátky 6 pracovních dní" se peníze srazí ze zálohy", Vy jste několikráte včas nezaplatili a banka si to vždy po 6 dnech strhla ze zálohy, pak se mi zdá vše v pořádku. Reálně došlo k prodlení se splacením (o těch 6 dnů), a proto dala banka záznam do registrů. Následně místo vypovězení smlouvy, zesplatnění úvěru či exekuce byla dle dohody použita záloha.

Nebylo případně jednodušší ponechat o 93 000 Kč více na svém účtu, ze kterého se splácela hypotéka, a na splátky zadat trvalý příkaz k platbě? Takto byste měl vždy jistotu, že splátka bude zaplacena včas a efekt rezervy by byl stejný.Banky v ČR