Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Refinancování půjčky

Refinancování půjčky

Definice Refinancování půjčky

Přesun úvěru či půjčky ke konkurenci za nových podmínek.
Zpravidla akceptace výhodnější nabídky nově příchozí banky, která s nižším úrokem, nebo nižší hodnotou splátky pro stejné nebo delší období nabídne dlužníkovi stejný objem finančních prostředků na stejný účel.
V praxi rovněž často dochází k refinancování nebankovních půjček bankovním úvěrem. V takovém případě při žádosti o refinanční půjčku u banky musí klient doložit kromě osobních dokladů a výpisů z registrů i potvrzení věřitelů o aktuální výši půjček či úvěrů a musí doložit i platební historii.
Refinancující banka vypočítává možnosti refinancování dle měsíčních příjmů žadatele v porovnání s  jeho výdaji na živobytí a splácení půjčky.
Nejčastějším výsledkem refinancování půjčky je zajištění nové půjčky, při jejímž čerpání jsou účelově vypláceni předchozí věřitelé. Splátky této nové nové půjčky (úvěru) jsou zpravidla díky nižší úrokové sazbě a/nebo delšímu horizontu splácení nižší než součet splátek všech původních půjček.Dotazy v poradně k Refinancování půjčky

P

#11998, Refinancování půjčky, Půjčka, 4.12.2020

Dobrý den, kdybych si chtěl požádat o refinancování úvěru, co po mně banka bude vše chtít? (výpis z účtu, potvrzení o příjmu atd.) A co vše si banka zjišťuje? Nahlíží do registrů? Zjišťuje si bonitu atd? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

před každým poskytnutím úvěru (půjčka, refinancování, konsolidace) musí banka důkladně prověřit bonitu žadatele. Je třeba mít dostatečný příjem, nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě a nemít negativní záznam v registrech. Banky toto ověřují několika způsoby (potvrzení o příjmech, výpisy z účtu, náhled do BRKI/NRKI/SOLUS, atd.). 

JK

#11233, Refinancování půjčky, Půjčka, 15.9.2020

Dobrý den, převáděl jsem si půjčku z ČS do jiné banky, která mi půjčku schválila a poslala peníze na splacení úvěru do ČS. Banka, u které jsem nyní, poslala o cca. 14 000 Kč více než byla skutečná částka úvěru. Banka má poslat přeplatek na můj účet podle dohody mezi bankami. Chci se tedy zeptat, jak dlouhá je doba na zaslání tohoto přeplatku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obvykle se před refinancováním žádá vyčíslení dluhu k určitému datu a nová banka posílá staré bance přesnou částku na umoření dluhu. V případě přeplatku se bude postupovat dle dohody, kterou jste si s bankami sjednal. Lhůty pro navrácení přeplatku budou součástí této dohody (informujte se u banky, která by Vám měla přeplatek zaslat). 

Ř

#10634, Refinancování půjčky, Půjčka, 7.7.2020

Dobrý den, v roce 2019 jsem potřebovala půjčku na auto ve výši 70 000 Kč. Část jsem měla v hotovosti a část byla hrazena půjčkou. Obrátila jsem se na mojí domovskou banku Poštovní spořitelnu a ta mi ji poskytla. Nyní rok a půl splácím. Ale když jsem se dívala na výpis, zdá se mi stále, že aktuální úroková sazba 10,90% je hodně. Konec mám vypočítán 20.1. 2024. Prosím Vás, není něco s nižším úrokem? Pozor, nejde o to, že nechci splácet nebo něco jiného. Chci to doplatit - splatit zůstatek k dnešku je 53 710,97 Kč. Chci jen menší úrok. Dívám se okolo a všude mají 2-7%. Je nějaká možnost? Já to hradím z důchodu, takže se žádná banka nemusí bát. Předem děkuji.

Dobrý den,

úrok 10,9% je skutečně extrémně vysoký, banky půjčují peníze obvykle za 4-7%. Svůj úvěr můžete refinancovat kdekoliv u konkurence, doporučuji např. Equa bank s RPSN 3,87%. Refinancování půjčky je možné sjednat online.

ZH

#10572, Refinancování půjčky, Půjčka, 29.6.2020

Dobrý den, mám dvě půjčky u Moneta Money Bank. Kdybych je chtěla převést jinam, snížit splátky a natáhnout dobu splacení, je to možné?

Dobrý den,

refinancování půjček je obecně možné kdykoliv, ale je třeba mít dostatečnou bonitu (dostatečně vysoký příjem, nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě a nemít negativní záznamy v registrech).

P

#4204, Refinancování půjčky od nebankovní společnosti, Půjčka, 15.1.2018

Dobrý den, dlužím u nebankovních společností celkově 55 tisíc Kč. Všechno platím a prodlužuji včas, nicméně to strašně deptá. Byl jsem pitomej, když jsem si ty dluhy nasekal, ale bohužel okolnosti mě k tomu donutily. Nyní bych se chtěl z těchto nevýhodných půjček vysekat půjčkou bankovní, abych ušetřil. Chtěl bych to zkusit u Air Bank u které mám i účet. Rád bych se zeptal, zda je to s mým příjmem 20 tisíc čistého a výše zmíněnými dluhy vůbec možné (nejen případně u Air Bank). Zda mě hned nepošlou do kopru. Nikde jsem totiž v žádosti o refinancování nenašel možnost zaškrtnout a vypsat jména těchto nebankovních institucí a nikde se o tom nic nepíše, tudíž hádám si budu muset vzít tu ,,standardní půjčku".  Děkuji za odpověď

Dobrý den,

za chyby se platí, ale naštěstí půjčka 55 000 Kč od nebankovní společnosti není úplným koncem světa, máte-li dostatečný příjem na její refinancování. Což Vy máte, 20 000 Kč čistého měsíčně určitě postačí Air Bank i ostatním bankám. Úrok pro refinancování a nové půjčky se dnes již moc neliší, tedy pokud nepůjde oficiální "refinancování", situaci snadno vyřešíte novým úvěrem (kterým splatíte dluhy u nebankovních poskytovatelů úvěrů). 

Půjčka 55 000 Kč na 2 roky vychází u Air Bank s RPSN 7,13% na měsíční splátku cca 2 500 Kč. Banky v ČR