Banky.cz Bankovní slovník Refinancování půjčky

Bankovní slovník

Definice Refinancování půjčky

Přesun úvěru či půjčky ke konkurenci za nových podmínek. Zpravidla akceptace výhodnější nabídky nově příchozí banky, která s nižším úrokem, nebo nižší hodnotou splátky pro stejné nebo delší období nabídne dlužníkovi stejný objem finančních prostředků na stejný účel.V praxi rovněž často dochází k refinancování nebankovních půjček bankovním úvěrem. V takovém případě při žádosti o refinanční půjčku u banky musí klient doložit kromě osobních dokladů a výpisů z registrů i potvrzení věřitelů o aktuální výši půjček či úvěrů a musí doložit i platební historii. Refinancující banka vypočítává možnosti refinancování dle měsíčních příjmů žadatele v porovnání s  jeho výdaji na živobytí a splácení půjčky. Nejčastějším výsledkem refinancování půjčky je zajištění nové půjčky, při jejímž čerpání jsou účelově vypláceni předchozí věřitelé. Splátky této nové nové půjčky (úvěru) jsou zpravidla díky nižší úrokové sazbě a/nebo delšímu horizontu splácení nižší než součet splátek všech původních půjček.

Aktuální přehled podmínek všech bankovních i nebankovních půjček najdete v sekci porovnání půjček. Můžete vyhledávat i porovnávat neúčelové půjčky na cokoliv, účelové půjčky na auto či rekonstrukci a také konsolidaci či refinancování půjček.Dotazy v poradně k

DK

#15292, U které banky refinancovat půjčky?, Půjčka, 9.9.2021

Dobrý den, chci změnit banku. Mám nebankovní půjčku, ne moc vysokou, ale za to s šílenými úroky a potřebuji konsolidaci půjček. Můžete mi doporučit, která banka má docela normální úrok? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji refinancování půjčky od Equa bank či mBank. Bonitní klient s dostatečným příjmem dosáhne na úrok 4-5%.

G

#13967, Refinancování půjčky, Půjčka, 21.4.2021

Dobry den, chci se zeptat, jak je to s refinancováním půjčky. Konsolidovala jsem si své půjčky, celkem 600 000 Kč. Nyní celkem za 10 let zaplatím 1 120 000 Kč. Pokud chci půjčku refinancovat, počítá se cela částka nebo jen ta původní (600 tisíc)?

Dobrý den,

částka 1 120 000 Kč přestavuje hypotetickou hodnotu, kolik byste bance za 10 let celkem zaplatila, kdybyste po celou dobu úvěr splácela u současné banky dle dohodnutých podmínek (úrok, výše měsíční splátky, atd.). Při refinancování půjčky byste bance jednorázově uhradila pouze aktuálně dlužnou částku (kolik dlužíte přesně k datu refinancování), což bude méně než 600 000 Kč (to byl Váš původní dluh, ze kterého každý měsíc část splácíte).

B

#12498, Refinancování půjčky, Půjčka, 18.1.2021

Dobrý den, splácím bance spotřebitelský úvěr, kde celková výše úvěru činí 120 000 Kč. Výše RPSN 23,8 % a úrok p.a. 21 % Celková splatná částka pak činí 251 760,08 Kč, což mi přijde absurdní, vzhledem k tomu, že jde o půjčku u banky. Chtěl bych úvěr převést k jiné bance, ale tím se celková splatná částka asi nesníží, že? Kdy mohu úvěr převést? Existuje nějaká fixace, kdy jsem povinen úvěr u stávající banky mít? Ve smlouvě se o tom nemohu nikde dočíst, pouze, že platnost úrokové sazby je do celkového splacení úvěru. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

251 760,08 Kč je celková očekávána výše všech splátek (kolik bance zaplatíte za celou dobu trvání smluvního vztahu). Pokud půjčku refinancujete u konkurence, zaplatíte své současné bance pouze aktuálně dlužnou částku (max. 120 000 Kč + případný poplatek za předčasné splacení úvěru). Doporučuji náš srovnávač půjček Konsolidace a refinancování.

P

#11998, Refinancování půjčky, Půjčka, 4.12.2020

Dobrý den, kdybych si chtěl požádat o refinancování úvěru, co po mně banka bude vše chtít? (výpis z účtu, potvrzení o příjmu atd.) A co vše si banka zjišťuje? Nahlíží do registrů? Zjišťuje si bonitu atd? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

před každým poskytnutím úvěru (půjčka, refinancování, konsolidace) musí banka důkladně prověřit bonitu žadatele. Je třeba mít dostatečný příjem, nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě a nemít negativní záznam v registrech. Banky toto ověřují několika způsoby (potvrzení o příjmech, výpisy z účtu, náhled do BRKI/NRKI/SOLUS, atd.). 

JK

#11233, Refinancování půjčky, Půjčka, 15.9.2020

Dobrý den, převáděl jsem si půjčku z ČS do jiné banky, která mi půjčku schválila a poslala peníze na splacení úvěru do ČS. Banka, u které jsem nyní, poslala o cca. 14 000 Kč více než byla skutečná částka úvěru. Banka má poslat přeplatek na můj účet podle dohody mezi bankami. Chci se tedy zeptat, jak dlouhá je doba na zaslání tohoto přeplatku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obvykle se před refinancováním žádá vyčíslení dluhu k určitému datu a nová banka posílá staré bance přesnou částku na umoření dluhu. V případě přeplatku se bude postupovat dle dohody, kterou jste si s bankami sjednal. Lhůty pro navrácení přeplatku budou součástí této dohody (informujte se u banky, která by Vám měla přeplatek zaslat).