Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Revolving

Revolving


Definice Revolving

automatická prolongace termínovaného vkladu či úvěrového rámceDotazy v poradně k Revolving

A

#14940, Insolvence a mobil na splátky, Exekuce a insolvence, 29.7.2021

Dobrý den, potřebovala jsem nový telefon, protože můj už vypověděl službu. Tedy psala jsem insolvenčnímu správci, zda si ho mohu vzít někde na splátky. Odpověď po několika dnech zněla : ”Ano, můžete si vzít na sebe nový závazek, ale nesmíte se nikdy zpozdit s platbou”. To jsem pochopila, se splátkami bych neměla problém, ovšem nikde mi to neschválí pravděpodobně. Dnes jsem s kolegyní brouzdala po internetu a vyběhla na nás Alza karta s revolvingovým úvěrem, bohužel se nikde nemohu dočíst, zda bych to mohla zkusit nebo ne nechci zbytečně přijít o insolvenci. Větu jako “Můžete si vzít na sebe nový závazek” bych pochopila tak, že mužů, ale nejsem si jistá. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

důrazně doporučuji si na sebe nebrat jakékoliv závazky během insolvence. On Vám v insolvenci peníze stejně nikdo nepůjčí. I kdybyste půjčku získala (např. formou revolvingového úvěru od Alzy), mohla byste tím porušit podmínky insolvence. Nejlevnější nový tlačítkový telefon jsem na eshopu našel za 290 Kč, nejlevnější dotykový za 990 Kč. Třeba to nebude model přesně dle vašich představ, ale obejdete se bez dluhů. U elektroniky platí jednoduché pravidlo finanční gramotnosti (i mimo insolvenci): "Nekupuji na co nemám hotově". 

SR

#14881, Snížení úroků u termínovaného vkladu, Spoření, 21.7.2021

Dobry den, zalozila jsem si terminovany vklad u Equa Bank s urokem 1,7% v lednu 2020. Banka mi v roce 2021 bez jakehokoliv pisemneho upozorneni snizila urok na 0,35%. Banka se mnou nekomunikuje korektne. Docetla jsem se zde, ze u terminovaneho vkladu banka urok snizit ani zvysit nemuze. Muzete mi prosim poradit? Je to tak, muze nebo nemuze? A pokud nemuze, jak postupovat? Mam si stezovat u CNB? Problem je, ze ziji v zahranici, takze je to pro me docela komplikovane. Predem dekuji za odpoved.

Dobrý den,

na jak dlouho jste si termínovaný vklad sjednal a o jaký typ vkladu se jednalo (revolvingový nebo bez automatického prodlužování)? Po dobu trvání sjednaného termínu není možné měnit úrokovou sazbu (banka tak mohla učinit např. u revolvinogového vkladu po uplynutí prvního období). Domníváte-li se, že banka porušila smluvní podmínky, můžete spor řešit přes Finančního arbitra.

R

#14346, Nebankovní půjčka a vysoké sankce, Půjčka, 24.5.2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kdysi jsem si vzal revolvingový úvěr od společnosti Ferratum, ale po nějaké době jsem se dostal do problémů se splácením a společnost předala úvěr k vymáhání inkasní společnosti. Zesplatněná částka byla cca 20 tis, ale inkasní společnost po mně chce téměř 29 tis. Je takové navýšení v pořádku? Půjčku jsem si bral jako OSVČ. Předem moc děkuji za radu.

Dobrý den,

Ferratum poskytuje vysoce úročené nebankovní půjčky (RPSN ve výši stovek procent). Úroky z prodlení za pár týdnů či měsíců tak mohou snadno dosáhnout i desítek procent jistiny. A samotné náklady vymáhání (které ještě dále porostou, nezaplatíte-li nyní dobrovolně) mohou být ve výši tisíců korun. Důrazně doporučuji nebrat si takto extrémně úročené nebankovní půjčky. 

AD

#14019, Splátkový prodej a ukončení smlouvy, Půjčka, 26.4.2021

Dobrý den, měla jsem úvěr (splátkový prodej), v r. 2020 uhrazen, a chtěla bych tuto smlouvu ukončit. V našem městě nemají pobočku, jak mám postupovat (kde získám potřebný formulář)?

Dobrý den,

půjčka zaniká sama doplacením (obvykle není nutné žádat o ukončení úvěrové smlouvy, nejedná-li se o kontokorent či jiný typ revolvingového úvěru).

P

#11391, Nestíhám splácet nebankovní půjčky na rodičovské, Půjčka, 2.10.2020

Dobrý den, před pár měsíci jsem si začala půjčovat. Chvíli to šlo ale pak jsem začala splácet dluh dluhem. Dostala jsem se do kolotoče nazvaným dluhová spirála. Když už to začalo být neúnosné, požádala jsem o pomoc rodinu. Přibližně z deseti nebankovních půjček mám již pět splacených. Ty další nejsou tak urgentní a jedná se spíše o menší částky. Problém nastal, kdy jsem si po dlouhé době přečetla smluvní podmínky a smlouvu o půjčce o společnosti Ferratum. Zjistila jsem že jsem si vlastně vzala revolvingový úvěr, tedy respektive o tom jsem věděla, ale v mém uživatelském profilu na webovém portálu společnosti je uvedeno: měsíční splátka 1 600 Kč, úroková sazba a celková dlužná částka přes 14 000 Kč a jistina ve výši 12 000 Kč. Pod názvem jistina je k dispozici ke stažení i úvěrová smlouva, v níž jsem se dočetla, že můj revolvingový úvěr je na 80 000 Kč (jistina). Celková suma pak činí cca 128 000 Kč. Schváleno mám od firmy pouze 12 000 Kč, což ve smlouvě není vůbec uvedeno. Po doplacení této jistiny mohu zažádat o přerušení čerpání, ale nesmím ji přerušit na déle jak 6 měsíců. Kdyby ano, v tom případě věřitel může se mnou ukončit smlouvu a domáhat se k okamžitému splacení celé jistiny a úroků a účelně vynaložených nákladů. Vůbec nevím, zda tedy platí jistina 80 000 Kč nebo 12 000 Kč. A přijde mi nefér, že pokud již nebudu chtít dál čerpat dalších 12 000 Kč, že musím uhradit takovouto částku, když jsem ji vlastně ani nečerpala. Hlavně nechápu ani výši schváleného úvěru (12 000 Kč), když jsem na RD a mám příjem 13 616 Kč. Je vůbec legální pro poskytovatele poskytnout půjčku v takovéto výši, když už jen selský rozum napovídá, že nejsem schopna toto uhradit?

Dobrý den,

každý poskytovatel úvěrů (bankovní i nebankovní) se před poskytnutím půjčky musí přesvědčit, že dlužník bude schopen úvěr splácet (ověřuje se výše příjmů, souběh dalších půjček, úvěrová historie, atd.). Pokud by tak věřitel neučinil, mohl by dlužník soudní cestou žádat zneplatnění úvěrové smlouvy (smlouva by se zneplatnila od počátku, věřitel by musel vrátit všechny úroky a poplatky a dlužník by jistinu splácel bezúročně dle svých možností). 

Máte-li pocit, že kterýkoliv z deseti nebankovních poskytovatelů úvěrů nedostatečně prověřilo vaši bonitu, braňte se právní cestou. 

Články o Revolving

Půjčka pro studenty – je něco jinak, když žadateli nebylo ještě ani 21?

Půjčka pro studenty – je něco jinak, když žadateli nebylo ještě ani 21?

18.6.2021, Půjčka

…okorentu se přečerpání úročí od prvního dne - i když s o něco sníženýmiúroky. Jak kreditka, tak kontokorent (v nebankovnímsektoru označován jako revolving) jsou opakovatelnými půjčkami. K opakovanémučerpání půjčky stačí jen jedno schválení bankou při vyřizování kreditky čikontokorentu. Pen…

Půjčka pro OSVČ nebo spotřebitelský úvěr?

Půjčka pro OSVČ nebo spotřebitelský úvěr?

17.6.2021, Půjčka

…potřebitelů, jsou ipodnikatelům poskytovány buď klasické půjčky na splátky v předem stanové výši, anebo jakásiforma přečerpání účtu (kontokorent, revolvingový úvěr) do předem schválené sumy, cožpak OSVČ používá jako rezervu, kdykoliv je potřeba doplatit cokoliv, na coprávě není dostatek hot…

Jak na srovnání termínovaných vkladů? Porovnávejte stejné typy účtu

Jak na srovnání termínovaných vkladů? Porovnávejte stejné typy účtu

13.3.2020, Spoření

…tím, nežse rozhodnete, jaký termín je pro vás nejlepší. Rozdělení podle typu ukončeníDruhým typem dělení termínovaných vkladů jena: jednorázové a revolvingové (cyklické) V prvním případě vám banka po vypršenísmluvené doby peníze automaticky vrátí i se sjednanými úroky (obvykle sepřipisují v…

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

8.1.2020, Půjčka

…tí totižzískáte lepší podmínky, než když jste si půjčku brali. 3.Kreditní kartaTaké kreditní karta je druh půjčky. V tomtopřípadě se ale bavíme o revolvingovém úvěru. Tedy o takovém, který postupněsplácíte a znovu čerpáte. Právě možnost čerpat půjčku kdykoliv a bezopakovaného schvalování je…

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

…obchodníka – PIN) Půjčka:spotřebitelský úvěr vřádu desetitisíců až statisíců korun Refinancování:přesun úvěru ke konkurenci za nových podmínek Revolving:automatická prolongace termínovaného vkladu či úvěrového rámce RPSN:roční procentuální sazba nákladů za úvěr (úrok p.a. + další poplat…Banky v ČR