Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Revolving

Revolving


Definice Revolving

automatická prolongace termínovaného vkladu či úvěrového rámceDotazy v poradně k Revolving

P

#11391, Nestíhám splácet nebankovní půjčky na rodičovské, Půjčka, 2.10.2020

Dobrý den, před pár měsíci jsem si začala půjčovat. Chvíli to šlo ale pak jsem začala splácet dluh dluhem. Dostala jsem se do kolotoče nazvaným dluhová spirála. Když už to začalo být neúnosné, požádala jsem o pomoc rodinu. Přibližně z deseti nebankovních půjček mám již pět splacených. Ty další nejsou tak urgentní a jedná se spíše o menší částky. Problém nastal, kdy jsem si po dlouhé době přečetla smluvní podmínky a smlouvu o půjčce o společnosti Ferratum. Zjistila jsem že jsem si vlastně vzala revolvingový úvěr, tedy respektive o tom jsem věděla, ale v mém uživatelském profilu na webovém portálu společnosti je uvedeno: měsíční splátka 1 600 Kč, úroková sazba a celková dlužná částka přes 14 000 Kč a jistina ve výši 12 000 Kč. Pod názvem jistina je k dispozici ke stažení i úvěrová smlouva, v níž jsem se dočetla, že můj revolvingový úvěr je na 80 000 Kč (jistina). Celková suma pak činí cca 128 000 Kč. Schváleno mám od firmy pouze 12 000 Kč, což ve smlouvě není vůbec uvedeno. Po doplacení této jistiny mohu zažádat o přerušení čerpání, ale nesmím ji přerušit na déle jak 6 měsíců. Kdyby ano, v tom případě věřitel může se mnou ukončit smlouvu a domáhat se k okamžitému splacení celé jistiny a úroků a účelně vynaložených nákladů. Vůbec nevím, zda tedy platí jistina 80 000 Kč nebo 12 000 Kč. A přijde mi nefér, že pokud již nebudu chtít dál čerpat dalších 12 000 Kč, že musím uhradit takovouto částku, když jsem ji vlastně ani nečerpala. Hlavně nechápu ani výši schváleného úvěru (12 000 Kč), když jsem na RD a mám příjem 13 616 Kč. Je vůbec legální pro poskytovatele poskytnout půjčku v takovéto výši, když už jen selský rozum napovídá, že nejsem schopna toto uhradit?

Dobrý den,

každý poskytovatel úvěrů (bankovní i nebankovní) se před poskytnutím půjčky musí přesvědčit, že dlužník bude schopen úvěr splácet (ověřuje se výše příjmů, souběh dalších půjček, úvěrová historie, atd.). Pokud by tak věřitel neučinil, mohl by dlužník soudní cestou žádat zneplatnění úvěrové smlouvy (smlouva by se zneplatnila od počátku, věřitel by musel vrátit všechny úroky a poplatky a dlužník by jistinu splácel bezúročně dle svých možností). 

Máte-li pocit, že kterýkoliv z deseti nebankovních poskytovatelů úvěrů nedostatečně prověřilo vaši bonitu, braňte se právní cestou. 

IM

#10720, Může mi banka snížit úroky?, Spoření, 18.7.2020

Dobrý den, může mi banka vypovědět za dva měsíce můj stávající termínovaný vklad a zároveň snížit sjednanou hodnotu úroků z důvodu snížení úrokové sazby ČNB?

Dobrý den,

záleží na smluvních podmínkách banky, nicméně obecně se úroková sazba sjednává na celou dobu trvání vkladu (během tohoto období Vy nemůžete peníze vybrat a banka nemůže úrok změnit). Pokud Vám termínovaný vklad skončil, resp. máte např. nastaven revolving (automatické prodlužování termínu), pak v takovémto případě je možné k datu revolvingu úrokovou sazbu změnit.

MK

#8164, Nebankovní půjčka a exekuce, Půjčka, 29.11.2019

Pokračování dotazu č. 8160: U Profirealu byla revolvingová půjčka na částku 48 000 Kč, exekucí bylo splaceno 47 928 Kč. Dohoda o uznání dluhu je na částku 15 738 Kč. Myslím si, že exekučně bylo splaceno vše a na vymáhání Dohody není nárok? Děkuji

Dobrý den,

splátky v exekuci (47 928 Kč) pravděpodobně obsahují taktéž náklady vymáhání/náklady exekučního řízení (celých 47 928 Kč pravděpodobně nešlo věřiteli). Záleží, kolik jste přesně zůstala dlužna před uvalením exekuce, jaké bylo příslušenství (úroky z prodlení a penále), atd. Bez prostudování všech podkladů Vám nedokáži odpovědět, zda bylo vše uhrazeno či nikoliv, jestli je vše promlčeno či zda má věřitel ještě na něco nárok. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc.

A

#8120, Nákup zboží na splátky, Půjčka, 25.11.2019

Dobrý den, chtěla jsem si vzít zboží na splátky bez navýšení, při předběžné žádosti o schválení u Hello Bank jsem vše zadala a to bylo předběžně schváleno. Nyní mám vrátit zpět podepsané dokumenty: Rámcová smlouva, Formulář pro standardní informace o úvěru a Žádost/smlouva o revolvingovém úvěru, dále chtějí výpis z účtu a kopie OP a ŘP. Myslím, že na to nárok nemají a je to nesolidní jednání. Pokud jim nezašlu tyto mnou podepsané dokumenty a doklady, tak Žádost/smlouva není platná? I když mi poslali už vlastně tyto smlouvy k podepsání? V obchodě jsem dala storno na zboží, které mělo být předmětem úvěru. Děkuji

Dobrý den,

co Vám na tom přijde nesolidní? Toto jsou zcela základní dokumenty pro schválení jakékoliv půjčky, obvykle se naopak dokládá mnohem více dokumentů (ještě např. potvrzení o příjmech vystavené mzdovou účtárnou zaměstnavatele). Dle zákona o spotřebitelském úvěru se musí poskytovatel půjčky přesvědčit, že budete schopna půjčené peníze vrátit. Identifikace dle dvou dokladů totožnosti je naprostým standardem (předchází se tím podvodům, kdy by si podvodník na odcizený OP sjednal úvěr). 

Nákup zboží na splátky (byť s nulovým navýšením) Vám důrazně nedoporučuji. Základním pravidlem finanční gramotnosti je nepůjčovat si na spotřebu. Kupujte jen to, nač máte. Každá půjčka je rizikem a riskovat pro takovouto malichernost nedává smysl. 

A

#6613, Nebankovní půjčka a odstoupení od smlouvy, Půjčka, 23.5.2019

Dobrý den, impulzivně jsem si vzal u ProfiCreditu podnikatelský úvěr, resp. jsem uzavřel smlouvu o revolvingové podnikatelské zápůjčce. Chtěl jsem odstoupit do 14 dnů od uzavření od smlouvy, ale bylo mi sděleno, že v případě tohoto druhu podnikatelské půjčky to není možné, že mohu odstoupit pouze před schválením a odeslání, ale již ne po vyplacení zápůjčky a že tato informace je uvedena ve smlouvě. Je možno se nějakým způsobem odvolat?

Dobrý den,

pokud jste si sjednal podnikatelskou půjčku na IČO jako podnikatel, nevztahuje se na Vás legislativa na ochranu spotřebitele, která Vám dává možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů od podpisu. Naopak pokud jste si půjčku sjednal jako fyzická osoba bez IČO, vztahuje se na Vás legislativa na ochranu spotřebitele a od půjčky odstoupit můžete.

Články o Revolving

Jak na srovnání termínovaných vkladů? Porovnávejte stejné typy účtu

Jak na srovnání termínovaných vkladů? Porovnávejte stejné typy účtu

13.3.2020, Spoření

…tím, nežse rozhodnete, jaký termín je pro vás nejlepší. Rozdělení podle typu ukončeníDruhým typem dělení termínovaných vkladů jena: jednorázové a revolvingové (cyklické) V prvním případě vám banka po vypršenísmluvené doby peníze automaticky vrátí i se sjednanými úroky (obvykle sepřipisují v…

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

8.1.2020, Půjčka

…tí totižzískáte lepší podmínky, než když jste si půjčku brali. 3.Kreditní kartaTaké kreditní karta je druh půjčky. V tomtopřípadě se ale bavíme o revolvingovém úvěru. Tedy o takovém, který postupněsplácíte a znovu čerpáte. Právě možnost čerpat půjčku kdykoliv a bezopakovaného schvalování je…

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

…obchodníka – PIN) Půjčka:spotřebitelský úvěr vřádu desetitisíců až statisíců korun Refinancování:přesun úvěru ke konkurenci za nových podmínek Revolving:automatická prolongace termínovaného vkladu či úvěrového rámce RPSN:roční procentuální sazba nákladů za úvěr (úrok p.a. + další poplat…

Jak naložit s firemními financemi?

Jak naložit s firemními financemi?

8.7.2013, Komerční sdělení

…e hodí kontokorentní úvěr sneměnným úvěrovým limitem, výpovědní lhůtou a úrokovou sazbou pouze zčerpané částky. Financování provozu firmy usnadní revolvingový úvěr, který má nejnižší úrokovou sazbu a výpovědní lhůtu po celou dobu platnosti úvěrové smlouvy. Pro opravy, vybavení či rozšíření …Banky v ČR