Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník SOLUS

SOLUS


Definice SOLUS

Jedná se patrně o nejznámější registr, který kromě bank, stavebních spořitelen, leasingových společností apod. využívají také například telefonní operátoři, dodavatelé energií, pojišťovny apod. Informace ze SOLUSu nejsou tak důležitým faktorem při posuzování bankovního financování jako informace z BRKI a NRKI avšak i negativní záznam v SOLUSu může být důvodem k zamítnutí žádosti o půjčku či hypoteční úvěr.
Název Sdružení vznikl složením počátečních písmen z původního názvu, a to Sdružení na Ochranu Leasingu a Uvěrů Spotřebitelům.
Výpis ze SOLUS lze získat dle dispozice na webové stránce.Dotazy v poradně k SOLUS

P

#11998, Refinancování půjčky, Půjčka, 4.12.2020

Dobrý den, kdybych si chtěl požádat o refinancování úvěru, co po mně banka bude vše chtít? (výpis z účtu, potvrzení o příjmu atd.) A co vše si banka zjišťuje? Nahlíží do registrů? Zjišťuje si bonitu atd? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

před každým poskytnutím úvěru (půjčka, refinancování, konsolidace) musí banka důkladně prověřit bonitu žadatele. Je třeba mít dostatečný příjem, nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě a nemít negativní záznam v registrech. Banky toto ověřují několika způsoby (potvrzení o příjmech, výpisy z účtu, náhled do BRKI/NRKI/SOLUS, atd.). 

PH

#11875, Nedlužím někomu?, Exekuce a insolvence, 23.11.2020

Dobrý den, mám dvě otázky. Existuje nějaká možnost, kde bych mi zjistili, zdali jsem evidován jako dlužník jak v reg. dlužníku, tak exekuce, tak insolvence? Druhá otázka - chci jít do insolvence a tam chtějí potvrdit příjem rok zpětně. Mám donést potvrzení jen na území ČR? Nebo se to týká i zahraničí? Díky.

Dobrý den,

zkontrolujte výpisy z BRKI, NRKI, SOLUSu, exekučního a ins. rejstříku. Budou-li tuzemské příjmy dostatečné pro povolené oddlužení, zahraničí bych spíše neřešil. 

J

#11872, Proč mi banka půjčila?, Půjčka, 23.11.2020

Dobrý den, banka nám dala úvěry, mně i manželovi zvlášť. Z toho jsme usuzovali, že nikde nic nedlužíme. Nyní přišla exekuce na manžela, ale jsem tam zapsaná i já. Zablokovali nám účty. Jsme oba v částečném invalidním důchodu. Původní částka byla na 41 000 Kč. Teď to dělá skoro 137 000 Kč. Jak může dát banka úvěr, když je někdo někde dlužník? Je jasné, že by musel být v registru. Teď nevíme co dělat. Uvažovali jsme o insolvenci. Můžete prosím poradit?

Dobrý den,

existence dluhu nebrání získání další půjčky a ne všechny dluhy jsou zapisovány do registrů (BRKI, NRKI, SOLUS). Můžete mít zcela libovolné množství dluhů a půjček. Měl byste ale být schopen všechny své závazky splácet řádně a včas. Banka při žádosti o půjčku zkoumá Vaši bonitu v daném okamžiku. Pokud byste např. měl půjčku u jiné banky na 41 000 Kč, velmi pravděpodobně by to získání další půjčky nebránilo (41 000 Kč je zanedbatelný závazek). Nezvládáte-li splácet své závazky, požádejte o osobní bankrot. 

N

#11870, Půjčka po exekuci, Půjčka, 22.11.2020

Dobrý den, loni v březnu jsem splatila exekuci vedenou na mé jméno (nezaplaceny svoz odpadu z doby, kdy jsem byla nezletilá). Jsem poslední dva roky zaměstnána, poslední rok a půl u jednoho zaměstnavatele se smlouvou na dobu neurčitou. Čistý příjem mívám kolem 33 000 Kč a chtěla bych si půjčit u Air Bank malý obnos (20 000 Kč). Protože bydlím v podnájmu, kde si majitel nepřeje trvalý pobyt, mam trvalý pobyt nahlášený od 15 let na obecním úřadě. Bude nějaký z těchto faktorů problémem při získání půjčky? Žádné další půjčky nemám, v říjnu jsem si dokonce platila výpis z centrální evidence exekucí a SOLUSu a nikde nemám záznam, všechny závazky na mé jméno poctivě platím.

Dobrý den,

rok po doplacení exekuce Vám s největší pravděpodobností nikdo peníze nepůjčí. I kdybyste měla možnost půjčku získat, doporučoval bych velmi zvážit, zda má smysl si půjčovat 20 000 Kč. Nač potřebujete tyto peníze? Půjčovat bychom si měli výhradně na investice (např. pořízení vlastního bydlení na hypotéku). Půjčovat si takto malé částky na spotřebu (nábytek, elektronika, dárky, dovolená, jiné běžné výdaje) není moudré.

K

#11798, Žádost o hypotéku a záznamy v registrech, Hypoteční poradna, 16.11.2020

Dobrý den, chtěli bychom s manželem hypotéku. V loni nám bylo řečeno, že kvůli tomu, že jsem uvedena někde jako dlužník, to bohužel nejde. Jde nějak zjistit, kde a u koho mam dluh? Výpis ze SOLUSu byl čistý. Děkuji

Dobrý den,

doporučuji si nechat vyhotovit výpisy z BRKI a NRKI. Při žádosti o hypotéku zohledňují banky záznamy mladší 4-5 let.

Články o SOLUS

Klesá počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Situace se ale brzy změní

Klesá počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Situace se ale brzy změní

26.8.2020, Půjčka

…o 7 000. O tolik klesl ve druhémletošním čtvrtletí počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Vyplýváto z dat, která zveřejnila společnost SOLUS. Podle jejích údajů ve druhémletošním čtvrtletí dlouhodobě nesplácelo své dluhy 553 000 lidí v Českérepublice. V první čtvrtině roku to přito…

Půjčky v době koronavirové: banky odkládají splátky a připravují speciální úvěry

Půjčky v době koronavirové: banky odkládají splátky a připravují speciální úvěry

1.4.2020, Půjčka

… registrů dlužníků jako vaše selhání. Informacese sice v registrech objeví, ale nebudou v jejich negativní části. Minulý týdento potvrdilo sdružení SOLUS. Potvrzuje to i Česká spořitelna. Její klienti,kteří řádně splácejí a splátku před podáním žádosti poslali včas, se zápisu donegativní části …

Nenechte staré dluhy, aby vám zkazily šance na hypotéku. Víme, jak získat výpis z registru dlužníků

Nenechte staré dluhy, aby vám zkazily šance na hypotéku. Víme, jak získat výpis z registru dlužníků

23.12.2019, Hypotéka

…třeba 3 rokystaré. Do podobné situace se může dostat každý. Proto vám řekneme, jak získatvýpis z registrů dlužníků i jak požádat o výmaz z registru SOLUS. Do registru dlužníků spadnete snadno. Například u rejstříku SOLUS získáte negativní záznam, když dlužíte alespoň 500korun a jste 30 dní po s…

Online půjčka je cestou k penězům ihned

Online půjčka je cestou k penězům ihned

23.7.2019, Komerční sdělení

…í podmínky ČNB. Ojejich spolehlivosti vás přesvědčí i asociace, jejichž jsou členem. NapříkladPROFI CREDIT provozující web Raz dva půjčka je členem SOLUS i NRKI. Online půjčka od nich, která jeposkytována až do výše 100 000 Kč, tedy rozhodně nebezpečná není. Každý problém se splácením má své ře…

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

9.7.2019, Půjčka

…senespokojí jen s vaším prohlášením, že žádné jiné závazky nemáte. Vše si prověřív bankovních i nebankovních registrech (CBCB), případně v registru SOLUS a vpodobných databázích. K nahlédnutí dotěchto registrů musíte dát bance souhlas. Samozřejmě to můžete také odmítnout.V tom případě se ale s …Banky v ČR