Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník SOLUS

SOLUS


Definice SOLUS

Jedná se patrně o nejznámější registr, který kromě bank, stavebních spořitelen, leasingových společností apod. využívají také například telefonní operátoři, dodavatelé energií, pojišťovny apod. Informace ze SOLUSu nejsou tak důležitým faktorem při posuzování bankovního financování jako informace z BRKI a NRKI avšak i negativní záznam v SOLUSu může být důvodem k zamítnutí žádosti o půjčku či hypoteční úvěr.
Název Sdružení vznikl složením počátečních písmen z původního názvu, a to Sdružení na Ochranu Leasingu a Uvěrů Spotřebitelům.
Výpis ze SOLUS lze získat dle dispozice na webové stránce.Dotazy v poradně k SOLUS

M

#9477, Hypotéka a záznamy v registrech?, Hypoteční poradna, 30.3.2020

Dobrý den, je možné zažádat o vymazání mé osoby ve všech jednotlivých registrech, které mají o mě záznam? Zvýším tím šanci na schválení hypotéky? Případně urychlím celý proces?

Dobrý den,

výmaz z registrů dlužníků žádat nelze. Je to stejné, jako kdybyste se chtěl domáhat výmazu z rejstříku trestů. Registry dlužníků (BRKI, NRKI, Solus) slouží k poskytnutí informací o vaší platební morálce a úvěrové historii. Při dobré platební morálce získáte další úvěry zcela bez problémů a ještě za lepších podmínek. Naopak při špatné platební morálce Vám některé banky nebudou ochotny vůbec půjčit a jiné jen s výrazně vyšším úrokem.

J

#9217, Záznam v Solusu, Banka, 11.3.2020

Dobry den, mela jsem v minulosti dluhy, ktere jsou jiz minimalne 1,5 roku uhrazene. Zjistila jsem, ze mam negativni zaznam v Solusu. Pozadala jsem o vymaz a obratila se i na UOOU. Zatim mi pokazde odepsali, ze Solus ma pravo o me vest takovy záznam. Mate prosim zkusenost, co uvest za duvod, abych dosahla vymazu? Prijde mi, ze si zakony protireci a je to i na ochote, jak Vam kdo chce poradit. 

Dobrý den,

účelem registrů dlužníků (BRKI, NRKI, Solus) je informovat vaše potenciální budoucí věřitele o vaší platební morálce (s pozitivní historií získáte snáze a levněji další úvěr, s negativní historií bude úvěr dražší nebo ho nezískáte vůbec). Záznamy se nemažou (to by bylo proti smyslu registrů), ale banky k údajům starším 4-5 let nepřihlížejí. Solus i ostatní registry mají právo o Vás tyto záznamy vést. Domáhat se výmazu přes ÚOOÚ je jako kdyby lupič žaloval majitele domu za to, že ho při krádeži natočila kamera. 

AH

#9160, Získám hypotéku v exekuci?, Hypoteční poradna, 4.3.2020

Dobry den, kamaradka se chysta na hypoteku, ale ted ji prisel exekucni prikaz. Je prosim stale mozne si vzit hypoteku? Bude zapsana do exekuci nebo kdyz to zaplati, tak to bude v poradku?

Dobrý den,

s probíhající exekucí banka hypotéku určitě neschválí. Po doplacení exekuce banky obvykle peníze klientům s negativní úvěrovou historií nepůjčují ještě další 3-4 roky. Negativní záznam v registrech dlužníků (BRKI, NRKI, Solus) Vaše kamarádka pravděpodobně získala ještě před vydáním exekučního příkazu. 

K

#9103, Výmaz z NRKI, Banka, 28.2.2020

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možnost podat žádost o smazání z registru NRKI či jaká je možnost, že mi vyhoví. Děkuji

Dobrý den,

výmaz lze provést jen u chybného záznamu. Jinak registry dlužníků (BRKI, NRKI, Solus) slouží k informování potenciálních věřitelů o vaší pozitivní či negativní platební morálce. Proto z logiky věci nelze záznamy mazat (jinak by registr nemusel existovat, kdyby mohl každý dlužník žádat výmaz své negativní historie). Banky přihlížejí k záznamům mladším 4-5 let.

J

#8947, Záznam v Solus, Banka, 13.2.2020

Dobrý den, před časem jsem měl dluhy po splatnosti a kvůli tomu mám záznam v registru SOLUS. Nyní jsou dluhy vyrovnány, ale záznam v registru pořád je. Dá se nějakým způsobem žádat o jeho vymazání? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

smyslem registrů (BRKI, NRKI, Solus) je informovat vaše potenciální budoucí věřitele o vaší platební morálce. Proto se záznamy nemažou, aby každý mohl vidět, jak vzorným dlužníkem jste. Negativní záznam (např. dluh po splatnosti) Vám ztíží získání dalších úvěrů, pozitivní záznam (řádně splácený úvěr) naopak přidá body navíc.

Články o SOLUS

Půjčky v době koronavirové: banky odkládají splátky a připravují speciální úvěry

Půjčky v době koronavirové: banky odkládají splátky a připravují speciální úvěry

1.4.2020, Půjčka

… registrů dlužníků jako vaše selhání. Informacese sice v registrech objeví, ale nebudou v jejich negativní části. Minulý týdento potvrdilo sdružení SOLUS. Potvrzuje to i Česká spořitelna. Její klienti,kteří řádně splácejí a splátku před podáním žádosti poslali včas, se zápisu donegativní části …

Nenechte staré dluhy, aby vám zkazily šance na hypotéku. Víme, jak získat výpis z registru dlužníků

Nenechte staré dluhy, aby vám zkazily šance na hypotéku. Víme, jak získat výpis z registru dlužníků

23.12.2019, Hypotéka

…třeba 3 rokystaré. Do podobné situace se může dostat každý. Proto vám řekneme, jak získatvýpis z registrů dlužníků i jak požádat o výmaz z registru SOLUS. Do registru dlužníků spadnete snadno. Například u rejstříku SOLUS získáte negativní záznam, když dlužíte alespoň 500korun a jste 30 dní po s…

Online půjčka je cestou k penězům ihned

Online půjčka je cestou k penězům ihned

23.7.2019, Komerční sdělení

…í podmínky ČNB. Ojejich spolehlivosti vás přesvědčí i asociace, jejichž jsou členem. NapříkladPROFI CREDIT provozující web Raz dva půjčka je členem SOLUS i NRKI. Online půjčka od nich, která jeposkytována až do výše 100 000 Kč, tedy rozhodně nebezpečná není. Každý problém se splácením má své ře…

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

9.7.2019, Půjčka

…senespokojí jen s vaším prohlášením, že žádné jiné závazky nemáte. Vše si prověřív bankovních i nebankovních registrech (CBCB), případně v registru SOLUS a vpodobných databázích. K nahlédnutí dotěchto registrů musíte dát bance souhlas. Samozřejmě to můžete také odmítnout.V tom případě se ale s …

Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéka na rekonstrukci

1.4.2019, Hypotéka

…děpodobnost splácení tohoto hypotečního úvěru neboli jejichdostatečnou bonitu. Udělá to tím způsobem, že nejdříve nahlédne do registrů BRKI, NRKI a Solus (šikovný hypoteční poradce nebo bankéř Vásumí prolustrovat během párminut a Vy tak ihned víte,jak vypadá vaše úvěrová historie). Následně ban…Rychlé odkazy

Banky v ČR