Banky.cz Články Komerční sdělení 5 signálů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

5 signálů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

Věděli jste, že Češi patří na chvost Evropské unie, co se finanční gramotnosti týká? Vlastně pak ani není divu, že se u nás stále daří takzvaným úvěrovým predátorům – společnostem, které půjčí téměř komukoli, včetně dlužníků, a za podmínek, které jsou pro tyto spotřebitele víc než nevýhodné. Sepsali jsme 5 signálů, podle kterých poznáte, že máte tu čest s (ne)spolehlivým poskytovatelem půjček.

Svět půjček v České republice částečně zkultivoval aktualizovaný zákon o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost v roce 2016. Ten výrazně zpřísnil podmínky poskytování půjček, a tím dramaticky snížil počet těch, kteří je nabízejí. Podle odhadů projektu Navigátor bezpečného úvěru se předtím počet poskytovatelů a zprostředkovatelů půjček pohyboval okolo 55 000 (!). Po vstoupení zákona v platnost je registrovaných poskytovatelů necelá stovka.

Nicméně část zaniklých firem se přesunula mimo legální vody, případně využívají nejrůznější kličky k tomu, aby úvěry mohly dále nabízet (třeba jako podnikatelské půjčky). Jejich častá taktika? Na dotyčného vyvinou nátlak, zmatou ho a on podepíše smlouvu, která má parametry smlouvy s ďáblem.

Jak se finančním, chcete-li úvěrovým predátorům, vyhnout? Pročtěte si rady, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček.

1. Nic před vámi nezatajuje

Při vyřizování půjčky u spolehlivého poskytovatele přesně víte, na čem jste a kolik skutečně zaplatíte. Jasné a jednoznačné musejí být i podmínky splácení, případně výše dalších poplatků, včetně těch z prodlení. Právě ty jsou u úvěrových predátorů často extrémně vysoké. Při hledání nejvýhodnější půjčky také neporovnávejte pouze úrokovou sazbu, ale především hodnotu RPSN, která kromě úroků zohledňuje i další náklady s půjčkou spojené. Hodně ostražití buďte také u textu psaného malým písmem. Právě tam leckdy neseriózní poskytovatelé schovávají ty největší „háčky“.

2. Půjčky poskytuje zodpovědně

Zákon o spotřebitelském úvěru říká, že poskytovatel úvěru je povinný odpovědně posoudit, zda je klient schopný řádně splácet. Půjčky bez doložení příjmu (nebo jiného způsobu jeho prověření ze strany finanční instituce poskytující úvěr) by tedy u registrovaných subjektů měly být tabu. Naopak predátoři často poskytují rychlé půjčky pro dlužníky, kteří rozhodně nejsou úvěruschopní. 

3. Hledá řešení pro vás, nikoli pro sebe

Proč si půjčovat dvě stě tisíc, když na rekonstrukci dětského pokoje potřebujete jen čtvrtinu? Bezpečný poskytovatel půjček vám půjčí tolik, kolik potřebujete, a nenutí vás vzít si mnohem vyšší úvěr, než je třeba. Ideální pak je, pokud si můžete sami zvolit délku splácení, a tedy i výši splátek. A ještě lépe, pokud si na stránkách poskytovatele můžete předem, tedy v klidu a zcela nezávazně na online kalkulačce svou půjčku spočítat a podle parametrů se svobodně rozhodnout, co je pro váš účel a taky rozpočet nejlepší.

4. NEPŮJČÍ NEPLATIČI, ALE UMOŽNÍ KONSOLIDACI

Půjčky

Věděli jste, že každý osmý Čech, který si vzal jednu nebo více půjček, patří podle výzkumu České bankovní asociace z roku 2020, do rizikové skupiny, která má problémy splácet? A že ve stejném průzkumu přiznaly 2/5 dotazovaných, že si na splácení závazků vzali další půjčku? Nicméně vytloukat klín klínem a řešit vše další půjčkou je ta nejkratší cesta do pekla.

Zatímco úvěrový predátor vám s klidným srdcem umožní další půjčku, spolehlivá a seriózní finanční společnost s vámi bude řešit spíše konsolidaci – tedy sloučení, někdy se můžete setkat s ne úplně přesným výrazem sjednocení půjček do jedné půjčky, jejíž parametry pro vás budou výhodnější. Ať už z pohledu úroku, délky splácení, nebo výše měsíční splátky. A navíc budete mít vše pod jednou střechou a tím i přehlednější pro sebe.

5. Pomůže vám, když je problém

Každý osmý zadlužený Čech patří do rizikové skupiny, ale splácí. Jsou ale i tací, kteří už splácet nezvládají. Zatímco úvěrový predátor na tuto chvíli čeká a od prvních dní počítá (často extrémně a neúměrně vysoké) penále z prodlení a pokuty za nesplácení, seriózní poskytovatel půjčky nabízí pomoc – v podobě už zmíněné konsolidace, odložení splátek nebo třeba splátkového kalendáře.

V českém prostředí naštěstí nejsou jen úvěroví predátoři, ale i spolehliví poskytovatelé půjček. S tím, u koho si bezpečně půjčit, pomůžou i takzvané navigátory bezpečných úvěrů, případně úvěrové kalkulačky, které přehledně ukážou, kolik budete splácet, ale především jaké je RPSN, tedy zjednodušeně řečeno, jaké jsou vaše celkové náklady na půjčku.Bezplatná finanční poradna

KOMENTÁŘE k článku 5 signálů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Největší investiční konference roku 2022

Společnost XTB vás po roce opět srdečně zve na tradiční investiční konferenci. Celá akce proběhne online a zúčastní se jí celá řada zajímavých řečníků a odborníků v oboru. Konference se uskuteční už tuto sobotu 26. 11. 2022.

Vše o chytrých smlouvách v oblasti kryptoměn: Průvodce pro začátečníky

Pro blockchain existuje řada dalších aplikací mimo ukládání a přenos digitální měny, což je jeho nejznámější využití. Jednou z těchto aplikací jsou chytré smlouvy, které využívají technologii blockchainu k automatizaci některých nebo všech dohod mezi dvěma stranami.          

Jako klíčovou součást decentralizovaného finančního odvětví je již využívají někteří zákazníci v oblasti nemovitostí a pojišťovnictví.  

Komarek System - nová platforma pro obchodování s aktivy

Komarek System je nová platforma pro obchodování s aktivy, která byla vytvořena s tím cílem, aby svým uživatelům maximálně usnadnila obchodování. Platforma za vás analyzuje tržní trendy a podle toho pak provádí transakce. Snadnější už to být nemůže.

Povinné zřizování datových schránek - koho se týká?

Od ledna příštího roku v České republice výrazně přibude počet datových schránek. Povinně ji budou mít nově všechny osoby samostatně výdělečně činné a také někteří nepodnikatelé. Co přesně datová schránka obnáší a jaké jsou její výhody?

Nejlepší Altcoiny, které nesmí chybět ve Vašem portfoliu.

Pokud se zajímáte o svět kryptoměn, tak jste již určitě všimli, že kromě Bitcoinu existuje celá řada dalších zajímavých projektů. Ať už se jedná o známé Ethereum či Dogecoin. Tento článek Vám přinese pohled na naše favority, kteří by rozhodně neměli chybět ve Vašem portfoliu. 

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2022, všechna práva vyhrazena