Banky.cz Články Komerční sdělení 5 signálů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

5 signálů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

5 signálů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

Věděli jste, že Češi patří na chvost Evropské unie, co se finanční gramotnosti týká? Vlastně pak ani není divu, že se u nás stále daří takzvaným úvěrovým predátorům – společnostem, které půjčí téměř komukoli, včetně dlužníků, a za podmínek, které jsou pro tyto spotřebitele víc než nevýhodné. Sepsali jsme 5 signálů, podle kterých poznáte, že máte tu čest s (ne)spolehlivým poskytovatelem půjček.

REKLAMA

Svět půjček v České republice částečně zkultivoval aktualizovaný zákon o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost v roce 2016. Ten výrazně zpřísnil podmínky poskytování půjček, a tím dramaticky snížil počet těch, kteří je nabízejí. Podle odhadů projektu Navigátor bezpečného úvěru se předtím počet poskytovatelů a zprostředkovatelů půjček pohyboval okolo 55 000 (!). Po vstoupení zákona v platnost je registrovaných poskytovatelů necelá stovka.

Nicméně část zaniklých firem se přesunula mimo legální vody, případně využívají nejrůznější kličky k tomu, aby úvěry mohly dále nabízet (třeba jako podnikatelské půjčky). Jejich častá taktika? Na dotyčného vyvinou nátlak, zmatou ho a on podepíše smlouvu, která má parametry smlouvy s ďáblem.

Jak se finančním, chcete-li úvěrovým predátorům, vyhnout? Pročtěte si rady, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček.

1. Nic před vámi nezatajuje

Při vyřizování půjčky u spolehlivého poskytovatele přesně víte, na čem jste a kolik skutečně zaplatíte. Jasné a jednoznačné musejí být i podmínky splácení, případně výše dalších poplatků, včetně těch z prodlení. Právě ty jsou u úvěrových predátorů často extrémně vysoké. Při hledání nejvýhodnější půjčky také neporovnávejte pouze úrokovou sazbu, ale především hodnotu RPSN, která kromě úroků zohledňuje i další náklady s půjčkou spojené. Hodně ostražití buďte také u textu psaného malým písmem. Právě tam leckdy neseriózní poskytovatelé schovávají ty největší „háčky“.

2. Půjčky poskytuje zodpovědně

Zákon o spotřebitelském úvěru říká, že poskytovatel úvěru je povinný odpovědně posoudit, zda je klient schopný řádně splácet. Půjčky bez doložení příjmu (nebo jiného způsobu jeho prověření ze strany finanční instituce poskytující úvěr) by tedy u registrovaných subjektů měly být tabu. Naopak predátoři často poskytují rychlé půjčky pro dlužníky, kteří rozhodně nejsou úvěruschopní. 

3. Hledá řešení pro vás, nikoli pro sebe

Proč si půjčovat dvě stě tisíc, když na rekonstrukci dětského pokoje potřebujete jen čtvrtinu? Bezpečný poskytovatel půjček vám půjčí tolik, kolik potřebujete, a nenutí vás vzít si mnohem vyšší úvěr, než je třeba. Ideální pak je, pokud si můžete sami zvolit délku splácení, a tedy i výši splátek. A ještě lépe, pokud si na stránkách poskytovatele můžete předem, tedy v klidu a zcela nezávazně na online kalkulačce svou půjčku spočítat a podle parametrů se svobodně rozhodnout, co je pro váš účel a taky rozpočet nejlepší.

4. NEPŮJČÍ NEPLATIČI, ALE UMOŽNÍ KONSOLIDACI

Půjčky

Věděli jste, že každý osmý Čech, který si vzal jednu nebo více půjček, patří podle výzkumu České bankovní asociace z roku 2020, do rizikové skupiny, která má problémy splácet? A že ve stejném průzkumu přiznaly 2/5 dotazovaných, že si na splácení závazků vzali další půjčku? Nicméně vytloukat klín klínem a řešit vše další půjčkou je ta nejkratší cesta do pekla.

Zatímco úvěrový predátor vám s klidným srdcem umožní další půjčku, spolehlivá a seriózní finanční společnost s vámi bude řešit spíše konsolidaci – tedy sloučení, někdy se můžete setkat s ne úplně přesným výrazem sjednocení půjček do jedné půjčky, jejíž parametry pro vás budou výhodnější. Ať už z pohledu úroku, délky splácení, nebo výše měsíční splátky. A navíc budete mít vše pod jednou střechou a tím i přehlednější pro sebe.

5. Pomůže vám, když je problém

Každý osmý zadlužený Čech patří do rizikové skupiny, ale splácí. Jsou ale i tací, kteří už splácet nezvládají. Zatímco úvěrový predátor na tuto chvíli čeká a od prvních dní počítá (často extrémně a neúměrně vysoké) penále z prodlení a pokuty za nesplácení, seriózní poskytovatel půjčky nabízí pomoc – v podobě už zmíněné konsolidace, odložení splátek nebo třeba splátkového kalendáře.

V českém prostředí naštěstí nejsou jen úvěroví predátoři, ale i spolehliví poskytovatelé půjček. S tím, u koho si bezpečně půjčit, pomůžou i takzvané navigátory bezpečných úvěrů, případně úvěrové kalkulačky, které přehledně ukážou, kolik budete splácet, ale především jaké je RPSN, tedy zjednodušeně řečeno, jaké jsou vaše celkové náklady na půjčku.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku 5 signálů, jak poznat spolehlivého poskytovatele půjček

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Hypotéka v Německu na nemovitost v Čechách, spoření s německou státní podporou – to vše nabízí Sparkasse.

Hypotéka v Německu na nemovitost v Čechách, spoření s německou státní podporou – to vše nabízí Sparkasse.

S neustálým vývojem finančních trhů je důležité hledat efektivní způsoby, jak optimalizovat úspory a investice. Sparkasse  poskytuje občanům ČR možnost využívat výhodné finanční produkty, včetně fixace hypotéky až na 10 let a půjčky až 90 % z kupní ceny nemovitosti.

Proč není půjčka na spotřební zboží dobrý nápad?

Proč není půjčka na spotřební zboží dobrý nápad?

Statistiky ukazují, že se zadluženost českých domácností neustále zvyšuje. Velký podíl na tom mají takzvané spotřební úvěry bez konkrétního úvěru. Mnoho lidí je využívá pro nákup běžného spotřebního zboží. To však může způsobit celou řadu problémů. Pojďte se s námi podívat, proč půjčka na spotřební zboží není dobrý nápad.

Jak začít obchodovat s ETF - kompletní průvodce

Jak začít obchodovat s ETF - kompletní průvodce

Exchange Traded Funds (ETF), neboli burzovně obchodované fondy, představují jeden z nejoblíbenějších investičních nástrojů dnešní doby. Nabízejí širokou diverzifikaci, nízké náklady a snadnou obchodovatelnost. Přinášíme vám základní informace o tom, jak obchodovat s ETF, a představíme vám klíčové kroky a strategie pro úspěšné investování. ETF je typ investičního fondu, který se obchoduje na burze stejně jako akcie. ETF se skládá z různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo měny, a jejich cílem je sledovat výkonnost konkrétního indexu nebo sektoru. Mezi nejznámější ETF patří ty, které sledují indexy jako S&P 500, NASDAQ 100 nebo FTSE 100.

 Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Lokální investiční nemovitostní fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu neboli DIP. Klientům tak nabízí další alternativu k existujícím penzijním fondům a doplňkovému penzijnímu spoření. Stát chce nově podporovat zodpovědné občany, kteří se nebudou spoléhat pouze na státní důchodový systém. 

Kam investovat peníze v roce 2024

Kam investovat peníze v roce 2024

Rozhodování o tom, kam investovat peníze, je důležitou součástí správy osobních financí a může otevřít cestu k finančnímu zabezpečení a růstu majetku.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena