Banky.cz Magazín Banky.cz Spoření ČNB zvedla sazbu na 4 %: kdo zvýší úrok na spoření

ČNB zvedla sazbu na 4 %: kdo zvýší úrok na spoření

6.11.2026
4 min. čtení
Jan Budín
Redaktor Banky.cz
Spoření
ČNB zvedla sazbu na 4 %: kdo zvýší úrok na spoření

ČNB 5. listopadu 2026 zvýšila 2T repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4 %. Hned poté oznámily vyšší úroky na spořicích účtech mBank (od 16. listopadu až 4,41 %) a Raiffeisenbank (od 1. prosince až 4,5 %). Spočítali jsme, kolik to při vkladu 100 000 až 1 000 000 Kč znamená po dani a kde je u Raiffeisenbank háček.

Co si z článku odnést

  • ČNB zvýšila 2T repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4 %, platí od 6. listopadu 2026.
  • mBank zvedne od 16. listopadu úrok na mSpořicím účtu Plus až na 4,41 %, Raiffeisenbank od 1. prosince na Bonusovém spořicím účtu až na 4,5 %.
  • mBank přidává 0,1 až 0,2 procentního bodu, Raiffeisenbank v nejnižším pásmu 0,3 bodu s investováním (0,2 bodu bez něj), ale nejvyšší sazbu dá nově jen do 250 000 Kč místo dosavadních 500 000 Kč.
  • Při vkladu 500 000 Kč vychází po změně za rok nejlépe Raiffeisenbank s investováním, při milionu mBank. Komerční banka dává 4,2 % do milionu jen tři měsíce.
Buďte stále v obraze

Novinky ze světa hypoték, půjček či výhodné nabídky přímo na váš e-mail

Přihlášením k odběru novinek souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Co se změnilo u úroků na spoření po rozhodnutí ČNB

Bankovní rada ČNB 5. listopadu 2026 zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,00 %, diskontní sazbu na 3,00 % a lombardní sazbu na 5,00 %. Nové sazby ČNB platí od 6. listopadu 2026. Úroky na spořicím účtu si banky stanovují samy a sazbu ČNB přenášet nemusí.

Vyšší úroky oznámily ještě týž den mBank a Raiffeisenbank, platit ale začnou s odstupem. mBank zvýší sazby od 16. listopadu, Raiffeisenbank až od prosince. U obou jde o produkt s bonusovou sazbou, kterou získá jen klient plnící podmínky.

Kolik od 16. listopadu přidá mBank na mSpořicím účtu Plus

mBank zvedne od 16. listopadu 2026 sazbu na části zůstatku do 250 000 Kč z 4,21 na 4,41 % p. a. a zvýšení se týká všech pásem. Nové sazby platí do odvolání, nejméně do 31. ledna 2027.

Pásma se úročí postupně, vyšší sazba tedy platí jen pro část zůstatku v daném pásmu: do 250 000 Kč 4,41 % (dosud 4,21 %), od 250 000,01 do 500 000 Kč 4,11 % (4,01 %), od 500 000,01 do 3 mil. Kč 3,51 % (3,41 %) a nad 3 mil. Kč 3,41 % (3,21 %). ČNB zvedla sazbu o 0,25 p. b., mBank přidává 0,20 p. b. v nejnižším a nejvyšším pásmu a 0,10 p. b. ve dvou prostředních.

Podmínky se nemění. První tři měsíce po založení účtu platí bonusová sazba bez podmínek, potom je potřeba mít na běžném účtu měsíční příjem alespoň 15 000 Kč a zaplatit alespoň pětkrát kartou. Jak podmínky bonusové sazby u mBank fungují v praxi, jsme rozebrali v samostatném článku. Kdo podmínku v daném měsíci nesplní, dostane nižší sazbu a po opětovném splnění se bonus vrátí.

Sazba je jen část výnosu

,,Zvýšení základní sazby ČNB je pro střadatele dobrá zpráva, ale banky ho přenášejí postupně a často jen pro část zůstatku. Před přesunem peněz proto počítejte výnos z celé částky, ne z nejvyšší sazby v reklamě.”

Petr Jermář
Petr Jermář
Hlavní analytik Banky.cz

Co se od prosince mění na Bonusovém spořicím účtu Raiffeisenbank

Raiffeisenbank od 1. prosince 2026 zvyšuje sazbu na Bonusovém spořicím účtu až na 4,5 % ročně, nejvyšší sazba ale podle oznámení banky platí nově jen pro zůstatek do 250 000 Kč místo dosavadních 500 000 Kč. Pro nejvyšší sazbu zůstává podmínka deseti plateb kartou měsíčně a investování, tedy pravidelně alespoň 500 Kč měsíčně nebo portfolio alespoň 400 000 Kč.

Pásmo od 250 000 do 500 000 Kč se úročí 4,2 % s investováním, bez investování 3,9 % místo dosavadních 4 %. Pásmo od 500 000 do 1 mil. Kč zůstává na 3 %. Klient, který neinvestuje, tak v prvních 250 000 Kč získá 4,2 % místo 4 %, ale u další části vkladu do 500 000 Kč ztratí 0,1 p. b.

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Kolik ročně vyjde po zdanění u mBank a Raiffeisenbank

Roční čistý úrok po 15% srážkové dani u mBank a Raiffeisenbank s investováním (před a po změně) při vkladu 500 000 Kč činí 17 468 → 18 105 Kč u mBank a 17 850 → 18 488 Kč u Raiffeisenbank. Údaje pro další částky ukazuje tabulka.

Porovnat spořicí účty a jejich sazby

VkladmBank, mSpořicí účet PlusRaiffeisenbank, Bonusový spořicí účet s investováním
100 000 Kč3 579 → 3 749 Kč (+170)3 570 → 3 825 Kč (+255)
250 000 Kč8 946 → 9 371 Kč (+425)8 925 → 9 563 Kč (+638)
500 000 Kč17 468 → 18 105 Kč (+637)17 850 → 18 488 Kč (+638)
1 000 000 Kč31 960 → 33 023 Kč (+1 063)30 600 → 31 238 Kč (+638)

Výpočet počítá s pásmovým úročením, ročním výnosem bez složeného úročení a se sazbami z tabulek bank pro stejný tarif běžného účtu. Skutečný výnos se mírně liší podle připisování úroků a tarifu účtu.

Snížený limit Raiffeisenbank nikomu celkový výnos nesníží: s investováním zůstává sazba v pásmu 250 000 až 500 000 Kč 4,2 % a bez investování ztrátu 0,1 p. b. v tomto pásmu vyváží vyšší sazba na prvních 250 000 Kč. Klient bez investování si při 500 000 Kč polepší jen o 213 Kč ročně po dani (17 000 → 17 213 Kč), při 250 000 Kč o 425 Kč, protože 0,1 p. b. ztrácí právě v pásmu nad 250 000 Kč. Klient bez investování ale při 500 000 Kč vydělá u Raiffeisenbank o 892 Kč ročně méně než u mBank.

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Jak si stojí Komerční banka a které spoření vyjde nejlépe

Komerční banka nabízí bonusovou sazbu až 4,2 % p. a. pro zůstatky do 1 000 000 Kč, podmínkou je sjednat ke spořicímu účtu do tří měsíců některý z tarifů. Bonus do milionu ale platí jen tři měsíce od splnění podmínek, potom se účet přepne na sazbu podle tarifu (1 až 2,5 % p. a.) s limitem 200 000 Kč. Limit do milionu si lze prodloužit převodem dalších peněz z jiné banky. Kolik vynese spořicí účet KB za první tři měsíce, jsme spočítali dříve. Při milionu korun vynese bonusová sazba za tři měsíce po dani zhruba 8 900 Kč. Do ročního srovnání níže proto KB nezahrnujeme.

VkladmBank od 16. 11.RB od 1. 12. s investovánímRB od 1. 12. bez investování
100 000 Kč3 749 Kč3 825 Kč3 570 Kč
500 000 Kč18 105 Kč18 488 Kč17 213 Kč
1 000 000 Kč33 023 Kč31 238 Kč29 963 Kč

Do 500 000 Kč vede Raiffeisenbank s investováním (od prosince), druhá je mBank. Při milionu korun vychází nejlépe mBank, protože u Raiffeisenbank se část zůstatku nad 500 000 Kč úročí jen 3 %. Komerční banka se vyplatí spíš na krátkodobé uložení, dokud platí tříměsíční bonus. Rozhoduje i to, jestli plníte podmínky: mBank vyžaduje příjem a pět plateb kartou, Raiffeisenbank deset plateb a investování, Komerční banka tarif k účtu.

Podmínky rozhodují víc než desetiny procenta

,,Rozdíl několika stovek korun ročně vás nemá nutit měnit chování. Vyberte účet, jehož podmínky plníte i bez námahy, a sazby po každé změně znovu spočítejte na své částce.”

Miroslav Majer
Miroslav Majer
CEO Banky.cz

Co udělat před přesunem úspor

Před změnou účtu spočítejte výnos z celého zůstatku podle pásem a ověřte, že podmínky plníte každý měsíc, protože při jejich nesplnění bonus na daný měsíc propadá. Sazby mBank platí od 16. listopadu, Raiffeisenbank od 1. prosince, takže do té doby zůstávají stávající sazby. Ostatní banky mohou na rozhodnutí ČNB reagovat později, proto má smysl porovnat nabídky znovu těsně před převodem peněz.

Zdroje