Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet Internetové bankovnictví je stále důležitější. Používají ho dvě třetiny lidí

Internetové bankovnictví je stále důležitější. Používají ho dvě třetiny lidí

Internetové bankovnictví je stále důležitější. Používají ho dvě třetiny lidí
14.4.2021, Běžný účet

Zhruba 64 %. Tolik Čechů a Moravanů loni používalo internetové bankovnictví. Vyplývá to z dat, které zveřejnil Český statistický úřad. Podle jeho údajů zájem o internetové bankovnictví neustále roste.

Za poslední tři rok stoupl počet lidí, kteří řeší bankovní transakce prostřednictvím počítače či telefonu, o víc než 10 procentních bodů. Zatímco v roce 2017 používalo internetové bankovnictví jen 52 % lidí, loni už jich bylo 64,1 %.

A od roku 2010 se dokonce zájem o tuto službu víc než ztrojnásobil.

Boduje hlavně u mladé a střední generace

Český statistický úřad sleduje využití internetového bankovnictví u lidí nad 16 let. Ze zveřejněných čísel přitom vyplývá, že nejčastěji tuto službu využívají lidé mezi 25–34 lety. Se svým účtem pracuje z počítače nebo mobilního telefonu víc než 88 % z nich.

S rostoucím věkem zájem o internetové bankovnictví klesá. Nejméně ho používají senioři nad 75 let. Internetové bankovnictví má jen necelých 10 % z nich.

Je to dané také tím, že v této věkové kategorii je méně obvyklé i samotné připojení k internetu. Má ho jen necelých 20 % lidí nad 75 let.

Zároveň je ale třeba říct, že také u nejstarší generace se používání internetu a internetového bankovnictví stále rozšiřuje. Ještě před 10 lety používalo internet jen zhruba 5 % seniorů nad 75 let. A bankovnictví ovládala přes počítač jen necelá 2 % lidí v tomto věku.

internetbanking-dle-veku.png

Roli hraje i vzdělání a zaměstnání

Český statistický úřad sleduje používání internetového bankovnictví také v závislosti na vzdělání lidí. Ukazuje se, že s rostoucím vzděláním stoupá počet lidí, kteří bankovní operace řeší z telefonu či počítače.

Internetové bankovnictví tedy využívá hned 86 % lidí s vysokoškolským vzděláním. Naopak mezi lidmi se základním vzděláním pracuje s bankou v počítači či telefonu jen necelá čtvrtina.

internetbanking-dle-vzdelani.png

Logicky pak s touto službu nejčastěji pracují ekonomicky aktivní lidé – tedy zaměstnanci, živnostníci a podnikatelé. Internetové bankovnictví používá téměř 84 % z nich.

Nejmenší zájem je naopak u důchodců – mírně přes 23 %.

internetbanking-dle-ekonomicke-aktivity.png

Ve všech případech ale platí, že zájem o internetové bankovnictví za posledních 10 let výrazně stoupl.

Lepší než většina Evropy

Podobnou statistiku nedávno zveřejnil také evropský statistický úřad – Eurostat. Sledoval přitom věkovou skupinu lidí mezi 16 a 74 lety. A z údajů Eurostatu vyplývá, že v evropském měřítku je na tom velmi Česká republika dobře.

Internetové bankovnictví totiž používá 70 % lidí od 16 do 74 let. Evropský průměr je přitom o 10 procentních bodů nižší – tedy 60 %. A pokud se zaměříme jen na státy Evropské unie, je průměr ještě menší – 57 %.

Podle Eurostatu je internetové bankovnictví nejrozšířenější hlavně v severských zemích, kde ho používá:

  • 96 % obyvatel Islandu,
  • 94 % obyvatel Dánska,
  • 94 % obyvatel Norska,
  • 92 % obyvatel Finska
  • a 85 % obyvatel Švédska.

Mezi tyto státy se vmáčklo pouze Nizozemsko, kde je internetové bankovnictví samozřejmostí pro 89 % obyvatel.

V celoevropském hledisku je Česká republika v rozšíření internetového bankovnictví na 12. místě. A v Evropské unii je dokonce 7.

Nejhůř jsou na tom naopak některé balkánské státy. Konkrétně:

  • Černá Hora (7 %),
  • Kosovo (9 %),
  • Bosna a Hercegovina (12 %),
  • Rumunsko (12 %)
  • a Bulharsko (13 %).

K rozšíření přispěl COVID-19

Většímu využití internetového a mobilního bankovnictví nahrává nejen větší dostupnost těchto služeb, ale také současná situace. Konkrétně pandemie koronaviru COVID-19.

Řada bank kvůli ní v posledním roce alespoň na čas zavřela část svých poboček. A někteří poskytovatelé je dokonce začali rušit.

Lidé jsou tak stále víc odkázaní právě na internet.

I z toho důvodu by mělo být internetové bankovnictví jedním z faktorů, podle kterého byste se měli rozhodovat při výběru nového běžného účtu.

V první řadě je ale důležité porovnat účty podle různých poplatků. S tím vám pomůže naše srovnání běžných účtů.

Jakmile takto vyberete nejzajímavější konta, zjistěte si co nejvíc o ovládání jejich internetového a mobilního bankovnictví. Pomůžou vám s tím například komentáře klientů dané banky v diskuzních fórech.

Snadno tak vyberete účet, který je výhodný a zároveň se vám s ním bude dobře pracovat.

ANKETA k článku "Internetové bankovnictví je stále důležitější. Používají ho dvě třetiny lidí"

Používáte internetbanking?
Počet odpovědí: 99

KOMENTÁŘE k článku Internetové bankovnictví je stále důležitější. Používají ho dvě třetiny lidí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

11.9.2021, Běžný účet, Autor: Lenka Rutteová

Stali jste se OSVČ a přemýšlíte, zda budete muset mít podnikatelský účet? Možná si říkáte, že si jej založíte dobrovolně, protože by mohl nabídnout něco zajímavého. Ale co? Případně máte novou firmu a nejste si jistí, kdy přesně musí s.r.o. podnikatelský účet mít a kdy jej legislativa nevyžaduje. V našem článku najdete všechny informace, které ohledně podnikatelských účtů pro začátek potřebujete.

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

1.9.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Představte si, že jdete s kolegy na oběd, který zaplatíte dohromady za ostatní. A dřív, než se vrátíte do práce, už máte od všech peníze poslané. Aniž byste jim museli diktovat číslo účtu. K platbě totiž použili vaše mobilní číslo, které měli uložené v kontaktech.

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

Bezkontaktní platby slaví 10 let. A chystají velké novinky

7.7.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přesně 10 let uplynulo v červnu od první bezkontaktní platby kartou v České republice. Za tu dobu zažil tento způsob placení veliký boom – v současnosti ho využívá 96 % obyvatel. Sahají přitom po bezkontaktní platební kartě, telefonu nebo hodinkách, už brzy ale budou platit i prstenem.

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

9.6.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přijít do banky, vyndat z peněženky hotovost a předat ji pokladní. Taková scéna může být už brzy minulostí. Banky totiž čím dál častěji ruší na svých pobočkách pokladny a nahrazují je vkladovými bankomaty – tedy vkladomaty.

Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?

Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?

27.4.2021, Běžný účet, Autor: Petr Jermář

Většina bank nabízí mimo korunového účtu i běžný devizový účet. Kromě eur a dolarů jsou populární též rubly, franky a libry. Poradíme, kdy se Vám vyplatí cizoměnový účet.Banky v ČR