Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet 7 tipů, jak vybrat nejvýhodnější běžný účet

7 tipů, jak vybrat nejvýhodnější běžný účet

7 tipů, jak vybrat nejvýhodnější běžný účet
28.8.2019, Běžný účet

Méně poplatků a více výhodných nabídek a bonusů. Tak vypadá v současnosti svět běžných účtů. V posledních letech se výrazně změnil hlavně díky nástupu mladých a dynamických bank. Proto jsme připravili několik tipů, které vám pomůžou vybrat ten nejvýhodnější běžný účet.

Už dávno neplatí, že běžné účty o klienty bojují výškou úroku (přestože i takové najdete). Od toho jsou spořicí účty. Úloha běžného účtu je jiná – slouží k běžnému hospodaření s penězi. Tak, aby vás to nestálo zbytečně moc času, peněz ani starostí.

Jenže o nejvýhodnějším běžném účtu má každý trochu jinou představu. Proto neexistuje žádné doporučení, které by říkalo, že nejlepší běžný účet je ten od banky X nebo Y.

Neznamená to ale, že takový účet nemůžete najít. Stačí si jen ujasnit, co od běžného účtu očekáváte. Existuje několik oblastí, které byste vždy měli zvážit.

1. Chcete chodit na pobočky?

Stále víc bank nabízí možnost vyřídit vše on-line. Od založení účtu přes veškeré platby, komunikaci a nákup doplňkových služeb až po jeho případné zrušení. Je to určitě příjemný benefit, který vám dokáže ušetřit čas.

Jenže ne každý tenhle přístup vítá. Možná právě vy patříte mezi lidi, kteří dávají přednost osobnímu kontaktu. A osobnímu bankéři, který zná vaše potřeby.

Proto si hned na začátku musíte ujasnit, jaký přístup preferujete. Jestli je to:

 • rychlé a pohodlné on-line řešení
 • nebo osobní kontakt s bankéřem na pobočce

Podle toho zúžíte výběr na ty banky, které staví na on-line službách nebo naopak na kontaktu na pobočce.

Jen se nezapomeňte ujistit, že on-line vyřídíte vše, co potřebujete. Anebo že má daná banka dostatečně rozsáhlou síť poboček, ve které nechybí ani vaše město.

2. Zkontrolujte poplatky za vedení účtu

Poplatky za zřízení a vedení běžného účtu ruší čím dál víc bank. Stále se ale najdou i takové, které je ve svém ceníku mají. Určitě si ho proto projděte a zkontrolujte, jestli v něm takové poplatky jsou. A pokud ano, v jaké výši.

Nedá se však říct, že když takové poplatky najdete, měli byste nabídku rovnou hodit do koše. Dobře se ale podívejte, jaké nadstandardní služby vám banka nabízí. A zhodnoťte, jestli je opravdu využijete a jestli za uvedené poplatky opravdu stojí.

Zároveň si ověřte, jestli vám díky poplatku za vedení účtu banka neodpustí jiné poplatky. Například za výběr z bankomatu nebo platby do zahraničí. Anebo jestli automaticky nezmizí například při určitém obratu nebo splnění jiných podmínek.

3. Spočítejte si další poplatky

Právě na další poplatky, které souvisí s pohyby na účtu, si také musíte dát pozor. Typicky mezi nimi najdete například platby za:

 • výběry z bankomatů obecně
 • výběry z cizích bankomatů
 • výběr hotovosti na pobočce
 • odchozí a příchozí SEPA platby
 • vydání druhé platební karty

Ověřte si tedy, co všechno je u dané banky zpoplatněné. A jak moc. V některých případech se pak může dokonce stát, že je výhodnější účet s poplatkem za vedení.

4. Hledejte bankomaty

Pokud rádi platíte hotově, určitě se neobejdete bez pravidelného výběru peněz z bankomatu. Ujistěte se proto, že má vybraná banka dostatečnou síť bankomatů. Ideálně po celé republice.

I když jich nenabízí moc, neznamená to, že musíte její nabídku odložit. Zjistěte si ale, jaké jsou poplatky za výběr z cizích bankomatů.

Ideální je, když jsou zdarma výběry ze všech bankomatů. V takovém případě nemusíte řešit, kolik jich má právě vaše banka a kolik jich je od konkurence.

5. Rozmyslete si druhou kartu

Také se vyplatí předem zvážit, jestli budete účet celou dobu využívat sami nebo se o něj podělíte s partnerem nebo partnerkou. Společný účet může mít dvě podoby:

 • s partnerem vystupujete jako spolumajitelé
 • jeden z vás je majitel a druhý disponent

Pokud některou z těchto variant do budoucna zvažujete, ujistěte se, že ji banka nabízí. Zároveň si zjistěte podmínky pro vydání druhé karty k účtu. Často s tím bývají spojené poplatky.

6. Prověřte si internetové i mobilní bankovnictví

Většina lidí řeší stále víc věcí přes internet a pomocí mobilního telefonu. A platí to také o správě účtu a různých platbách.

V současnosti už si nemusíte prověřovat, jestli vybraná banka opravdu má internetové bankovnictví nebo vlastní mobilní aplikaci. Určitě byste si ale měli zjistit, jak vypadají. Ujistěte se předem, že jsou:

 • přehledné
 • jednoduché na ovládání
 • rychlé
 • stabilní
 • bezpečné
 • a obsahují vše, co potřebujete

Zpravidla vám s tím pomůžou zkušenosti ostatních klientů. Najdete je v diskuzních fórech nebo u dané mobilní aplikace. A určitě se také vyplatí, když se na internetu poohlédnete po videonávodech. Ukáží vám, jak dané bankovnictví nebo mobilní aplikace vypadají i jak se ovládají.

A ideální je, když si můžete vše sami vyzkoušet.

7. Zjistěte, jak na vklady

Je pravda, že v praxi peníze z účtu častěji vybíráme, než abychom na něj hotovost vkládali. Přesto se čas od času můžete setkat i s vklady. Proto si předem zjistěte, jak v takových případech postupovat.

U bank, které mají hustou síť poboček, je to většinou jednoduché. Přijdete na pobočku a předáte bankovním úředníkům hotovost, kterou vloží na váš běžný účet. Nezapomeňte si ale ověřit, zda jsou s vkladem spojené nějaké poplatky a jak jsou případně vysoké.

Některé banky však mají poboček jen pár nebo na nich peníze vkládat nemůžete. Týká se to zejména těch mladších, které se na trhu objevily po roce 2000. V takovém případě se ptejte, jaké jsou vaše možnosti.

Řada bank například nabízí vkladomaty. Automaty, do kterých vložíte hotovost, která se pak přičte na váš běžný účet. Ne vždy je to ale bez poplatků. Opět si proto ověřte, kolik za takový vklad zaplatíte.

Jenže ani vkladomaty nenajdete u všech bank. Potom vám nezbývá, než poslat peníze poštou pomocí složenky. Takový postup je ale dost nepohodlný a nepraktický.

Určitě proto hledejte takovou banku, kde je vložení peněz jednodušší.

Nenechte se zlákat na drobnosti

V praxi to znamená jediné – zapomeňte na lákavé nabídky nabízející nulové poplatky za výběr z vlastních bankomatů nebo vystavení druhé karty zdarma. K čemu vám to bude, když má daná banka jen dva bankomaty v celé republice a účet chcete mít sami pro sebe?

Raději si vždy dobře rozmyslete, co přesně od účtu čekáte, a zjistěte, jak daná banka vaše požadavky splňuje. Soustřeďte se přitom hlavně na:

ANKETA k článku "7 tipů, jak vybrat nejvýhodnější běžný účet"

Jste spokojeni se svým běžným účtem?
Počet odpovědí: 150

KOMENTÁŘE k článku 7 tipů, jak vybrat nejvýhodnější běžný účet

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

2.9.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Konec. Nové platební nálepky už nevydáváme. Přesně to vzkázaly svým klientům dvě největší banky v České republice – ČSOB a Česká spořitelna. Obě nedávno oznámily, že ukončí vydávání nových platebních nálepek a nechají pouze „doběhnout” ty stávající. Zcela se tak spolehnou na Apple Pay, Google Pay a další moderní způsoby placení.

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

5.8.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zcela zdarma a bez podmínek. Takový je nový běžný účet České spořitelny. Jmenuje se Standard a nemusíte se u něj bát žádných poplatků za vedení ani za odchozí platby. S těmi jste přitom dosud museli u České spořitelny počítat.

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

8.7.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Equa bank, Air Bank, Fio banka. Tyto tři společnosti nabízí v roce 2020 nejlepší běžné účty na českém trhu. Bodují zejména minimem poplatků, přehledným mobilním bankovnictvím a moderními způsoby placení. Vyplývá to z výsledků soutěže Zlatá koruna, která zhodnotila produkty od 70 finančních společností.

Zájem o mobilní bankovnictví rychle roste. I díky koronaviru

Zájem o mobilní bankovnictví rychle roste. I díky koronaviru

10.6.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Rychleji a rychleji roste v poslední době zájem o mobilní bankovnictví. Některé služby, které bankovní aplikace nabízí, zaznamenaly růst v řádu desítek procent. Pomohla tomu mimo jiné pandemie koronaviru COVID-19 a vládní nařízení omezující pohyb venku. Banky navíc lákají na stále nové funkce a možnosti.

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

13.5.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

K běžnému účtu pojištění výdajů zdarma! S takovou nabídkou nedávno přišla Equa bank. Není přitom zdaleka jediným poskytovatelem, který podobnou službu nabízí. Otázkou je, jestli se pojištění pravidelných výdajů opravdu vyplatí. Ve většině případů si totiž poradíte i bez něj.Banky v ČR