Banky.cz Články Běžný účet 7 tipů, jak vybrat nejvýhodnější běžný účet

7 tipů, jak vybrat nejvýhodnější běžný účet

28.8.2019 Běžný účet

Méně poplatků a více výhodných nabídek a bonusů. Tak vypadá v současnosti svět běžných účtů. V posledních letech se výrazně změnil hlavně díky nástupu mladých a dynamických bank. Proto jsme připravili několik tipů, které vám pomůžou vybrat ten nejvýhodnější běžný účet.

Už dávno neplatí, že běžné účty o klienty bojují výškou úroku (přestože i takové najdete). Od toho jsou spořicí účty. Úloha běžného účtu je jiná – slouží k běžnému hospodaření s penězi. Tak, aby vás to nestálo zbytečně moc času, peněz ani starostí.

Jenže o nejvýhodnějším běžném účtu má každý trochu jinou představu. Proto neexistuje žádné doporučení, které by říkalo, že nejlepší běžný účet je ten od banky X nebo Y.

Neznamená to ale, že takový účet nemůžete najít. Stačí si jen ujasnit, co od běžného účtu očekáváte. Existuje několik oblastí, které byste vždy měli zvážit.

1. Chcete chodit na pobočky?

Stále víc bank nabízí možnost vyřídit vše on-line. Od založení účtu přes veškeré platby, komunikaci a nákup doplňkových služeb až po jeho případné zrušení. Je to určitě příjemný benefit, který vám dokáže ušetřit čas.

Jenže ne každý tenhle přístup vítá. Možná právě vy patříte mezi lidi, kteří dávají přednost osobnímu kontaktu. A osobnímu bankéři, který zná vaše potřeby.

Proto si hned na začátku musíte ujasnit, jaký přístup preferujete. Jestli je to:

  • rychlé a pohodlné on-line řešení
  • nebo osobní kontakt s bankéřem na pobočce

Podle toho zúžíte výběr na ty banky, které staví na on-line službách nebo naopak na kontaktu na pobočce.

Jen se nezapomeňte ujistit, že on-line vyřídíte vše, co potřebujete. Anebo že má daná banka dostatečně rozsáhlou síť poboček, ve které nechybí ani vaše město.

2. Zkontrolujte poplatky za vedení účtu

Poplatky za zřízení a vedení běžného účtu ruší čím dál víc bank. Stále se ale najdou i takové, které je ve svém ceníku mají. Určitě si ho proto projděte a zkontrolujte, jestli v něm takové poplatky jsou. A pokud ano, v jaké výši.

Nedá se však říct, že když takové poplatky najdete, měli byste nabídku rovnou hodit do koše. Dobře se ale podívejte, jaké nadstandardní služby vám banka nabízí. A zhodnoťte, jestli je opravdu využijete a jestli za uvedené poplatky opravdu stojí.

Zároveň si ověřte, jestli vám díky poplatku za vedení účtu banka neodpustí jiné poplatky. Například za výběr z bankomatu nebo platby do zahraničí. Anebo jestli automaticky nezmizí například při určitém obratu nebo splnění jiných podmínek.

3. Spočítejte si další poplatky

Právě na další poplatky, které souvisí s pohyby na účtu, si také musíte dát pozor. Typicky mezi nimi najdete například platby za:

  • výběry z bankomatů obecně
  • výběry z cizích bankomatů
  • výběr hotovosti na pobočce
  • odchozí a příchozí SEPA platby
  • vydání druhé platební karty

Ověřte si tedy, co všechno je u dané banky zpoplatněné. A jak moc. V některých případech se pak může dokonce stát, že je výhodnější účet s poplatkem za vedení.

4. Hledejte bankomaty

Pokud rádi platíte hotově, určitě se neobejdete bez pravidelného výběru peněz z bankomatu. Ujistěte se proto, že má vybraná banka dostatečnou síť bankomatů. Ideálně po celé republice.

I když jich nenabízí moc, neznamená to, že musíte její nabídku odložit. Zjistěte si ale, jaké jsou poplatky za výběr z cizích bankomatů.

Ideální je, když jsou zdarma výběry ze všech bankomatů. V takovém případě nemusíte řešit, kolik jich má právě vaše banka a kolik jich je od konkurence.

5. Rozmyslete si druhou kartu

Také se vyplatí předem zvážit, jestli budete účet celou dobu využívat sami nebo se o něj podělíte s partnerem nebo partnerkou. Společný účet může mít dvě podoby:

  • s partnerem vystupujete jako spolumajitelé
  • jeden z vás je majitel a druhý disponent

Pokud některou z těchto variant do budoucna zvažujete, ujistěte se, že ji banka nabízí. Zároveň si zjistěte podmínky pro vydání druhé karty k účtu. Často s tím bývají spojené poplatky.

6. Prověřte si internetové i mobilní bankovnictví

Většina lidí řeší stále víc věcí přes internet a pomocí mobilního telefonu. A platí to také o správě účtu a různých platbách.

V současnosti už si nemusíte prověřovat, jestli vybraná banka opravdu má internetové bankovnictví nebo vlastní mobilní aplikaci. Určitě byste si ale měli zjistit, jak vypadají. Ujistěte se předem, že jsou:

  • přehledné
  • jednoduché na ovládání
  • rychlé
  • stabilní
  • bezpečné
  • a obsahují vše, co potřebujete

Zpravidla vám s tím pomůžou zkušenosti ostatních klientů. Najdete je v diskuzních fórech nebo u dané mobilní aplikace. A určitě se také vyplatí, když se na internetu poohlédnete po videonávodech. Ukáží vám, jak dané bankovnictví nebo mobilní aplikace vypadají i jak se ovládají.

A ideální je, když si můžete vše sami vyzkoušet.

7. Zjistěte, jak na vklady

Je pravda, že v praxi peníze z účtu častěji vybíráme, než abychom na něj hotovost vkládali. Přesto se čas od času můžete setkat i s vklady. Proto si předem zjistěte, jak v takových případech postupovat.

U bank, které mají hustou síť poboček, je to většinou jednoduché. Přijdete na pobočku a předáte bankovním úředníkům hotovost, kterou vloží na váš běžný účet. Nezapomeňte si ale ověřit, zda jsou s vkladem spojené nějaké poplatky a jak jsou případně vysoké.

Některé banky však mají poboček jen pár nebo na nich peníze vkládat nemůžete. Týká se to zejména těch mladších, které se na trhu objevily po roce 2000. V takovém případě se ptejte, jaké jsou vaše možnosti.

Řada bank například nabízí vkladomaty. Automaty, do kterých vložíte hotovost, která se pak přičte na váš běžný účet. Ne vždy je to ale bez poplatků. Opět si proto ověřte, kolik za takový vklad zaplatíte.

Jenže ani vkladomaty nenajdete u všech bank. Potom vám nezbývá, než poslat peníze poštou pomocí složenky. Takový postup je ale dost nepohodlný a nepraktický.

Určitě proto hledejte takovou banku, kde je vložení peněz jednodušší.

Nenechte se zlákat na drobnosti

V praxi to znamená jediné – zapomeňte na lákavé nabídky nabízející nulové poplatky za výběr z vlastních bankomatů nebo vystavení druhé karty zdarma. K čemu vám to bude, když má daná banka jen dva bankomaty v celé republice a účet chcete mít sami pro sebe?

Raději si vždy dobře rozmyslete, co přesně od účtu čekáte, a zjistěte, jak daná banka vaše požadavky splňuje. Soustřeďte se přitom hlavně na:

ANKETA k článku 7 tipů, jak vybrat nejvýhodnější běžný účet

Jste spokojeni se svým běžným účtem?

Počet odpovědí: 164

KOMENTÁŘE k článku 7 tipů, jak vybrat nejvýhodnější běžný účet

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Sdílení bankomatů? Komerční banka navrhuje jeden pro všechny

Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.

Platby na telefon nebo email bude brzy umět více bank

22.6.2022 Běžný účet

Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.

Běžný účet se skvělým úrokem a spoustou možností

10.6.2022 Běžný účet

Expobank již několik let nabízí výhodně úročený běžný účet s výhodami účtu spořicího. Nazvala jej NEO účet. I přes to, že jde o účet s atraktivním úročením úplně celého zůstatku bez omezení a podmínek, umí vše co byste čekali od účtu běžného. Pojďme si výhodně úročený účet NEO představit podrobněji.

7 největších bankovních novinek, které nás letos čekají

14.2.2022 Běžný účet

Jdu do banky. Tuto větu budete ve svém okolí slýchat ještě méně než dřív. Banky totiž letos plánují velký krok vpřed v oblasti digitalizace. Návštěva pobočky tak nebude potřeba ani pro vyřízení hypotéky nebo zrušení účtu.

Pozor na účet. Hackerských útoků přibývá

25.10.2021 Běžný účet

Počet útoků na bankovní účty letos strmě vzrostl. Za první pololetí jich bylo tolik co za celý loňský rok. Vyplývá to z dat České bankovní asociace.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od