Banky.cz Články Akcie a investice Investiční tokeny jako cesta k bohatství? Spíš obrovský risk varuje ČNB

Investiční tokeny jako cesta k bohatství? Spíš obrovský risk varuje ČNB

20.12.2021 Akcie a investice

Zní to jednoduše. Začínající firma potřebuje peníze k tomu, aby mohla začít podnikat. K tomu využije takzvané digitální tokeny, které nabídne k odkupu investorům, a získá tak potřebné prostředky. Investoři pak mohou díky případnému růstu firmy na investici vydělat.

Tokeny se tedy jistým způsobem podobají akciím. Má to však jedno velké ale. Na rozdíl od akcií nejsou schválené ani regulované Českou národní bankou.

A to může být problém. Při krachu banky totiž dostanete své peníze, nebo alespoň jejich část, zpět díky Fondu pojištění vkladů. Při krachu obchodníka s cennými papíry vás ochrání Garanční fond obchodníků s cennými papíry. U investičních tokenů se na nic podobného nemůžete spolehnout.

Tyto investice proto podle centrální banky i podle Ministerstva financí České republiky představují pro investory obrovský risk.

Vše začalo masivní kampaní Xixoio

Ministerstvo financí i Česká národní banka reagovaly hlavně na masivní marketingovou kampaň, kterou spustila společnost Xixoio.

Slibuje v ní, že vytvoří vlastní systém, který bude alternativou k burzovnímu či bankovnímu financování pro firmy. A investory láká na zhodnocení v řádech stovek procent.

Ministerstvo ale upozorňuje, že investování do tokenů může být vysoce rizikové a spekulativní. Hodnota tokenů totiž často významně kolísá.

Případné investory proto upozorňuje, že mohou přijít o značnou část svých peněz. Podle ministerstva se může také stát, že investované prostředky ztratí úplně.

V současné době navíc Evropská komise připravuje jednotná pravidla pro trh s kryptoaktivy. Schválená mají být příští rok.

Objeví se v nich konkrétní požadavky na vydavatele kryptoaktiv a nároky na obchodování s nimi. Zjednodušeně řečeno už nebude tak snadné s kryptoaktivy podnikat.

Na co si dát při investicích do tokenů pozor

Pokud se i přes varování ministerstva rozhodnete to tokenů investovat, měli byste si dát pozor na několik věcí. Hlavně se snažte získat co nejvíc informací o daném tokenu a činnosti daného vydavatele.

Zajímejte se přitom hlavně o:

 • systém fungování daného investičního tokenu;
 • informace, jak se tvoří hodnota tokenu;
 • práva, která získáváte;
 • podmínky, za jakých můžete tokeny směnit nebo převést zpátky na peníze;
 • ekonomickou činnost vydavatele tokenů.

V nabídce je zatím jediný token

V investování s tokeny přes společnost Xixoio zatím nemáte moc na výběr. Firma totiž přes svou aplikaci prodává pouze token XIX, který je přímo spojený se společností Xixoio.

Koupí tohoto tokenu pomáháte k výstavbě společnosti Xixoio, na kterou je potřeba zhruba 250 milionů eur, tedy zhruba 6,5 miliardy korun.

S touto investicí jsou pak spojené minimálně dva problémy:

 • hodnotu tokenu určuje společnost Xixoio,
 • s tokeny se neobchoduje na žádné burze, nemůžete je tedy za současnou hodnotu prodat.

Podle vyjádření představitelů firmy má vnitřní burza vzniknout teprve v budoucnu.

Investice? Na výběr máte i další možnosti

Pokud chcete své peníze investovat, je v současné době lepší vybrat jiné možnosti, kde je riziko nižší.

Na výběr máte například:

 • drahé kovy, které se týkají především zlata,
 • akcie a obligace
 • nebo podílové fondy.

Oblíbenou investicí jsou také kryptoměny. Zde ale opět podstupujete větší riziko.

Tato investice je totiž velmi náchylná na nejrůznější vlivy a její hodnota často klesá i stoupá jako na houpačce.

Základní pravidla pro bezpečnější investování

Nezapomeňte také na 3 základní pravidla při investování, díky kterým snížíte riziko na minimum:

 • Investice diverzifikujte, laicky řečeno nevsázejte všechno na jednu kartu. Ideálně tedy investujte do různých produktů a na různých trzích. Pokud pak začne klesat například hodnota akcií, může růst cena nemovitostí. Znamená to, že když zrovna nevydělává jedna část vašeho portfolia, druhá ji může nahradit.
 • Nebuďte zbrklí, investice jsou běh na dlouhou trať. Nenechte se tedy znervóznit krátkodobými propady, které potkají prakticky každou investici. Někdy přichází výrazné zhodnocení až po letech nebo dokonce desetiletích. Není tedy potřeba zmatkovat, většinou je lepší spíš vyčkávat.
 • Nenechte se ovlivňovat davem a nekupujte spolu s ostatními. Když nakupujete akcie či kryptoměny v době, kdy rostou a blíží se k vrcholu, logicky nemůžete příliš vydělat. Naopak riskujete, že zájem ochladne a jejich hodnota prudce klesne.

Kromě těchto pravidel platí i to, že musíte počítat s rizikem, že o peníze přijdete. Neměli byste tedy do investic vkládat takové prostředky, které by vám pak chyběly v běžném životě.

Jistota? Jedině spoření

Pokud nepatříte mezi zkušenější investory, kteří jsou schopní odhadnout riziko, je lepší se poohlédnout po co nejvýhodnějším spoření. Možné výnosy budou samozřejmě nižší než u investic, ale riziko snížíte na minimum.

Vklady do spoření jsou totiž ze zákona pojištěné. Máte tak jistotu, že o peníze nepřijdete.

V současné době navíc úroky rostou. Podívejte se například na porovnání stavebního spoření a vyberte si to nejvýhodnější.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Investiční tokeny jako cesta k bohatství? Spíš obrovský risk varuje ČNB

Investovali byste do tokenů?

Počet odpovědí: 100

KOMENTÁŘE k článku Investiční tokeny jako cesta k bohatství? Spíš obrovský risk varuje ČNB

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Soumrak kryptoměn? Po krachu FTX má problémy i Binance

Nejdřív krach druhé největší kryptoměnové burzy na světě FTX. Poté bankrot platformy pro půjčky a úročení kryptoměn BlockFi. A nyní panické výběry peněz z největší kryptoměnové burzy na světě – Binance. Konec roku je na kryptoměnovém trhu opravdu turbulentní. A podle některých odborníků otřesy zdaleka nekončí

Propad kryptoměn a investice: ideální příležitost, nebo risk?

Nadcházející recese a narůstající inflace. Tyto dva důvody stojí za letošním výrazným pádem kryptoměn. Hodnota nejznámější z nich, bitcoinu, se tak dostala nejníže od roku 2020. Klesla dokonce pod 20 000 dolarů. A spolu s bitcoinem padaly i ostatní virtuální měny.

Válka na Ukrajině nahrává investicím do energií. Víte, jak a do čeho investovat?

Dražší zemní plyn a ropa. I to jsou důsledky války na Ukrajině. Tyto komodity se tak stávají čím dál častějším cílem investorů. I do budoucna je totiž možné, že ceny obou surovin na trhu ještě výrazně porostou.

Akciové trhy oslabují. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu

Co týden, to další pokles. Taková situace aktuálně panuje na akciových trzích téměř na celém světě. Na vině je ruská invaze na Ukrajinu a probíhající boje. Například oficiální index pražské burzy, index PX, klesl v prvním březnovém týdnu o 5,5 %.

Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů si v investování nevěří

Jak jsou na tom Češi s investováním? I když se své peníze takto snaží zhodnotit stále více lidí, většina z nich si v investicích příliš nevěří. Ukazuje to průzkum investiční platformy Portu vypracovaný s agenturou IPSOS.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena