Banky.cz Články Politika Je sKarta esem v rukávu?

Je sKarta esem v rukávu?

5.3.2013 Politika

Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončilo malou reformu v konsolidaci a vyplácení sociálních dávek. Cílem této reformy bylo v některých oblastech sloučit několik menších dílčích dávek do jedné větší (zdravotně postižení) a zároveň zefektivnit systém výplaty dávek přesunutím této agendy na externího partnera – banku – a změnou výplaty dávek od její fyzické podoby (poštovní poukázky) k elektronické (výplata na technický účet k platební kartě). Je tento nový systém výplaty výhodný pro všechny zainteresované subjekty (stát, příjemci dávek, banka)?

REKLAMA

Projekt byl spuštěn na začátku druhého pololetí roku 2012 a počítá s tím, že do konce roku začnou sKartu používat všichni, kteří jsou zaregistrovaní na úřadu práce. Nejdříve se karty dostanou lidem ve velkých městech a to těm, co již dnes dostávají dávky na svůj vlastní běžný účet. Karta slouží nejen pro výběr peněz, ale také jako identifikace občana v systému úřadu práce a nahrazuje průkaz osoby zdravotně postižené. Tento systém byl zaveden již v několika evropských zemích a hlásí zejména dostupnost a pohodlí, kdy příjemci nemusí chodit na poštu nebo na úřad, ale mohou čerpat možné dávky z bankomatu nebo platit s sKartou přímo v obchodech. Je chráněna stejně jako jakákoli jiná debetní karta.

Pomocí sKarty se čerpají:

  • Dávky státní sociální podpory
  • Dávky pomoci v hmotné nouze
  • Dávky příspěvku na péči
  • Dávky pro osoby se zdravotním pojištěním
  • Dávky v nezaměstnanosti

Příjemci dávek

Běžný účet

Výhodou pro příjemce dávek je, že peníze dostanou rovnou na svoji sKartu (resp. na technický účet vedený k sKartě)  a nemusí již docházet se složenkou na poštu, čímž mizí všechna rizika vázaná na práci s hotovostí. Svůj účet tak má každý pod kontrolou a může s nimi dále nakládat, jak uzná za vhodné. Pokud si příjemce nechce rovnou přesměrovat celou příchozí dávku na svůj osobní bankovní účet u libovolné banky lze s sKartou vybírat z bankomatů nebo platit v obchodech. Naopak si nelze vybrat hotovost na pokladně banky – výherce tendru na organizaci výplaty dávek – České spořitelny ani s kartou platit na internetu. Vydání a vedení karty (technického účtu ke kartě), zaslání prvotního PINu (a jeho změna do konce roku 2012) a další běžný provoz (viz tabulka níže) je zdarma, tudíž pro příjemce dávek lze přechod k sKartě považovat za výhodnou a příjemnou změnu. Přechod k sKartě je pro všechny povinný a jedinou vyjímkou pro sjednání jiného způsobu výplaty dávek je zdravotní omezení pro dispozici s platební kartou, což se týká zejména zdravotně postižených. V tomto případě lze sjednat jiný více vyhovující způsob výplaty dávek. 

Poplatky spojené s používáním sKarty
Vydání, vedení a zrušení karty zdarma
Jeden převod na cizí účet měsíčně zdarma
Jeden výběr hotovosti z bankomatu České spořitelny (ČS) měsíčně zdarma
Další výběr hotovosti z bankomatu ČS 6 Kč
Výběr hotovosti z bankomatu jiné banky 40 Kč
Platba kartou u obchodníka zdarma
Provedení a odvolání blokace karty zdarma
Dobití mobilního telefonu z bankomatu ČS zdarma
Zaslání PINu a bezpečnostního hesla zdarma
Změna PINu v bankomatu ČS (do 31/12/2012 zdarma) 6 Kč
Dotaz na zůstatek z bankomatu ČS zdarma
Dotaz na zůstatek z bankomatu jiné banky 20 Kč
Vydání náhradní karty při její ztrátě 240 Kč

Stát

Výhodou pro stát coby zainteresované strany vyplácející dávky (a nepřímo i pro občany z titulu hlavních a jediných „akcionářů“ státu) je snížení administrativních nákladů spojených s vyplácením dávek. Místo státních zaměstnanců na úřadech, kteří doposud organizovali výplatu dávek převážně pomocí rozesílání poštovních poukázek, je nově za tuto činnost zodpovědný externí partner – Česká spořitelna, která bude peníze distribuovat elektronicky na platební karty. Celkový objem nákladů na výplatu dávek tedy klesne a navíc tyto náklady ponese již nikoliv stát, ale právě Česká spořitelna, která tím nepřímo platí za dobrou reklamu.

Banka

Běžný účet bez poplatků

Česká spořitelna z pozice organizátora výplaty dávek na tomto projektu přímo nevydělá, naopak bude mít pravděpodobně čistou ztrátu plynoucí z nákladů na organizaci výplaty dávek a vydávání karet, neboť od skupiny příjemců sociálních dávek nelze očekávat přehnaně velké útraty platební kartou a z toho bance plynoucí provize či hromadění peněz na kartovém účtu. ČS však doufá, že takto vynaložené náklady vykompenzují nepřímé efekty v podobě reklamy či posílení brandu.

REKLAMA

ANKETA k článku Je sKarta esem v rukávu?

Projekt

Počet odpovědí: 117

KOMENTÁŘE k článku Je sKarta esem v rukávu?

Přidejte nový komentář

Ve článku jsou věcné chyby, Komentoval(a): Věra

13.4.2013 18:49:38
Mám ke článku připomínky. Cituji:
"Cílem této reformy bylo v některých oblastech sloučit několik menších dílčích dávek do jedné větší (zdravotně postižení)."

Tak proč se tedy udělal pravý opak - a jedna roční dávka se rozdrobila do každého měsíce roku? Předtím byl příspěvek na mobilitu jednou ročně a skutečně jen pro ty, kteří to potřebovali, nyní je to 12 x 400 Kč a plošně úplně pro všechny, i pro ty, kteří příspěvek na mobilitu z titulu zdravotního postižení nepotřebují.
___________

Další citát:
"Karta slouží nejen pro výběr peněz, ale také jako identifikace občana v systému úřadu práce a nahrazuje průkaz osoby zdravotně postižené."

Přece sloučení peněžní karty s idetifikační funkcí osoby se zdravotním postižením je nepřípustné, jak uznala sama ministryně Müllerová.
___________

A ještě jeden citát ze článku:
"Tento systém byl zaveden již v několika evropských zemích a hlásí zejména dostupnost a pohodlí, kdy příjemci nemusí chodit na poštu nebo na úřad, ale mohou čerpat možné dávky z bankomatu nebo platit s sKartou přímo v obchodech."

Toto je zavedeno v různých zemích pouze pro občany ve hmotné nouzi, ti musejí o kartu sami žádat a prokázat, že splňují striktní podmínky a ve hmotné nouzi skutečně jsou.
Stát pak po prošetření rozhodne, zda nárok na chudinskou kartu splňují nebo ne. Skrze karty jsou slevy na nájem, na elektřinu, na plyn, některé potraviny a podobně.

Navíc v žádném státě takovou kartu nespojují s identifikačním průkazem ZTP pro osoby se zdravotním postižením, ta má zcela jinou funkci a velká část držitelů průkazu pro osoby se zdravotním postižením nepobírá příspěvky na péči nebo jiné dávky. Co má tedy taková průkazka společného s bankou?

Prapodivný mix, Komentoval(a): Raimund

13.4.2013 19:33:23
Celý humbuk kolem sKarty podle mne vychází z několika věcí.
1. Platební karta která je současně i identifikačním dokladem, dokonce případně i bez platební funkce (ZTP kteří nepobírají žádné dávky) musí nutně namíchnout všechny, kteří jsou jejím očividným vlastnictvím (předkládáním v MHD a jinde) lidem obecným zařazováni mezi "socky". Zcela potom postrádá logiku, proč by na dokladu pojednávajícím řekněme o mé hluchotě mělo být logo jakéhokoli peněžního ústavu, který mě nijak nesponzoruje.
2. Efekt cílení soc. dávek pouze na životní potřeby je velmi pochybný. Pokud by došlo k omezování možnosti výběru hotovosti v bankomatu pro rizikovou skupinu, nic nebrání jejímu použití na nákup "povoleného" zboží a jeho následnému prodeji s nějakou slevou další osobě. Takto získané peníze jsou pak použitelné mimo jakoukoli kontrolu.
3. Občané pobírající nějaké dávky, kteří bydlí v lokalitě vzdálené od potřebných technických prostředků (bankomat, platební terminál v obchodě) jsou okamžikem přechodu ve značné nevýhodě. Dostupnost potřebných prostředků se náhle stává velmi problematickou (omezená pohyblivost v kombinaci se vzdáleností a dlouhodobě trvajícími špatnými povětrnostními podmínkami - viz letošní zima).

"Prapodivný mix", Komentoval(a): Věra

13.4.2013 19:42:48
Raimunde, ta průkazka se překládá v hromadné dopravě, ale ne v městské (tam jenom revizorovi). Ovšem ukazuje se všude, kde potřebuješ uplatnit kompenzační opatření (někdo je nazývá "mimořádnými výhodami", ale je to jen dorovnání znevýhodnění), dokonce se ta průkazka ZTP musí i kopírovat z obou stran a překládat k různým žádostem. S bankovní kartou se toto dělat nesmí!
Karta z banky bez funkce peněžní - to je fakt něco prapodivného.

Proč banka?, Komentoval(a): Petr Jermář

20.5.2013 06:30:20
Dobrý den,
proč kartu vydává a platby organizuje banka a ne státní instituce?
Vydávání karet, platby dávek a administrativa s agendou spojená vůbec stojí peníze. Toto bylo v režii MPSV, tedy bylo to placeni z našich daní. Aby se ušetřilo, byla vyhlášena veřejná soutěž na tuto agendu s tím, že veškeré náklady ponese vítěz tendru.
Tedy dnes vydávání karet, platby a agendu platí Česká spořitelna, vítězná banka tendru. Proč to ČS dělala? Doufala, že na tomto businessu vydělá nepřímo díky posílení brandu a % provizích z plateb kartami.
Z mého pohledu je to OK. Stát ušetřil, část nákladů nyní platí ČS místo MPSV, část státních úředníků byla propuštěna a služba občanům byla zachována v plné kvalitě. Jestli je na kartě/průkazce logo ČS nebo MPSV je mi jedno a ve sloučení identifikační a platební funkce nevidím problém.
Problém je asi v tom, že část příjemců dávek nikdy účet v bance neměla a vždy dostávala dávky hotově. Distribuce hotovosti je násobně dražší oproti bezhotovostním transakcím. Řešením je šířit osvětu a ne se vracet ke starému a drahému způsobu výplaty dávek. Sociální pracovník může svého klienta obeznámit s bankou, bankovním účtem a podobnými pojmy.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Snížení mimořádné valorizace důchodů

28.4.2023 Politika

Valorizace důchodů je velmi jednoduše procentuální navýšení všech důchodů. Stát valorizaci uskutečňuje každý rok. Průběh a výše valorizace jsou pak ukotveny v zákonech. Ačkoli existují jasně daná pravidla, dochází k neobvyklým situacím, jaké nastaly například letos, kdy byla valorizace novelou zákona snížena. Více informací naleznete v našem článku.

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019 Politika

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019 Politika

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018 Politika

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018 Politika

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Z naší bankovní poradny

Spoření, inflace a znehodnocení celoživotních úspor

2.1.2024 Spoření

Dobrý den, inflace rychlým tempem ničila naše celoživotní úspory. Bude i nadále bit ten, kdo si celý život spořil? Jak hodně letos úrokové sazby u spořicích účtů poklesnou? Děkuji

Dobrý den,

za vysokou inflaci v posledních letech mohly tyto 3 faktory:

situace ve světě (covid, války, narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů a nedostatky zboží/surovin)minulá vláda neustále uplácející voliče dárečky (nekonečné dávky a podpory pro všechny) - vrhnutím velkého množství peněz do ekonomiky se všechny peníze znehodnotilycentrální banka a její měnová politika, resp. bývalý prezident, který si vybral a jmenoval aktuální složení rady ČNB (banka upřednostnila ekonomický růst před razantnějším tlumením inflace)

Letos se očekává další propad inflace ze současných 7,3% až na 2-3%. Úrokové sazby spořicích účtů budou tento trend velmi pravděpodobně kopírovat, tedy dojde k propadu úroků na spoření ze současných 6% třeba na polovinu. 

Poučení pro příště? Nevolit populisty (ani do parlamentu ani na hrad), kteří neustále slibují rozdávání peněz všem. Je samozřejmě vždy lákavější volit někoho, kdo slibuje vyšší dávky, dotace, důchody a snadná řešení komplikovaných problémů. Žádný oběd ale není zadarmo a tuto hostinu zaplatili především střadatelé v podobě znehodnocených celoživotních úspor. 

Bude i nadále bit ten, kdo si celý život spořil? V roce 2025 nás čekají další volby do Poslanecké sněmovny a většinu dle aktuálních preferencí mají bohužel populisté. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Vysoká inflace a měnová reforma

Dobrý den, nyní máme v ČR inflaci 16%. Jestli stoupne nad 20 % (predikce centrálních bankéřů ohledně inflace v poslední době byly vždy chybné a podstřelené - spíše se mi zdá že, se jednalo o zbožná přání, než odhady) a propíše se tento stav do očekávání lidí, začne se geometricky zvedat rychlost peněz v ekonomice, dle mého názoru - pak již nepomůže ani razantní zvýšení úrokových sazeb a kvantitativní stahování za cenu velké recese - v tomto případě konec měny a nějaká forma měnové reformy není nereálná. Zajímalo by mně, kde bere autor odpovědi jako ekonom takovou víru, že se měnová reforma nemůže nikdy stát, když tento scénář se u mnoha zemí v historii u ničím nepodložených měn stal. Jestliže se měnová reforma (dle autora) stát v žádném případě nemůže, v čem je dle jeho slov "strašení takovými nesmysly" nebezpečné? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

měnová reforma (tak jak ji známe z období komunismu) nebyla nástrojem ke snížení inflace. Jednalo se o cílené okrádání obyvatelstva. Zjednodušeně řečeno, komunisté nejprve všem (chudým i bohatým) vše sebrali (pomocí znárodnění firmy, pomocí měnové reformy peníze). Následně pak z těchto peněz financovali provoz nefungujícího státu až do pádu v roce 1989. 

Inflace se řeší jinými nástroji - úrokové sazby, kurz měny, fiskální politika. První dva nástroje má v gesci centrální banka, třetí nástroj náleží vládě/parlamentní většině. Pro snížení inflace je třeba držet vysoké úrokové sazby, silný kurz koruny a mít restriktivní fiskální politiku (co nejnižší deficit). Těmito nástroji si poradíte s libovolně vysokou inflací. Měnová reforma s tím nemá nic společného. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Práva zaměstnanců

Dobrý den, myslíte, že nová vláda bude stranit zaměstnavatelům a zavedou možnost výpovědi i bez udání důvodu pro zaměstnance? Nebo nějaké omezování práv zaměstnanců?

Dobrý den,

vláda koalic SPOLU a PirSTAN bude představovat demokratickou a prozápadně orientovanou vládu. Charakteristickým rysem demokratických západních států jsou nejvyšší možná práva zaměstnanců. Přestože mnozí demagogové šíří mezi lidmi strach ze západní demokracie a spásu hledají ve východních autokraciích, na otázku "kde se mají zaměstnanci lépe/kde mají zaměstnanci větší práva" existuje velmi jednoduchá odpověď. Na jedné straně máte země jako Čína, Rusko, KLDR, Venezuela a na straně druhé Německo, Francii a Británii. Rozdíl v právech zaměstnanců, v jejich životní úrovni, péči (zdravotnictví, ekologie, sociální politika) a materiálním zabezpečení je propastný. 

Témata jako "výpověď bez udání důvodu" nebo "délka výpovědní lhůty" nejsou v ČR vůbec aktuální. Naopak, od roku 2015 trpí ČR permanentním nedostatkem zaměstnanců. Nezaměstnanost je dlouhodobě pod přirozenou úrovní, máme více volných pracovních míst než je registrovaných uchazečů na úřadech práce. Zaměstnavatelé si svých zaměstnanců velmi váží neboť dobře ví, že náhrada se za každého odcházejícího pracovníka hledá velmi těžko. Výpovědní lhůta 2 měsíce je pro mnohé zaměstnavatele naopak příliš krátká (dostanete od zaměstnance výpověď na konci měsíce, další měsíc sháníte nového pracovníka a když se Vám zadaří, máte pouhý 1 měsíce na předání práce/zaučení, což ne vždy stačí). 

Od nové vlády se tak spíše dočkáme rozšiřování práv zaměstnanců (flexibilní a zkrácené úvazky, podpora zaměstnávání seniorů a invalidů, podpora matek po rodičovské, atd.), neboť v ČR chybí přinejmenším 0,5 mil. pracovníků napříč všemi obory. A chceme-li dostat více lidí do pracovního procesu, musíme podmínky zatraktivnit. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Kupní síla

Kupní síla je termín, který často slyšíme v souvislosti s ekonomikou země, osobními financemi nebo měnovou politikou. Ale co to vlastně znamená, a proč je tak důležitá? V tomto článku se podíváme na základy kupní síly a její dopad na každodenní život.

Co je to kupní síla?

Definice: Kupní síla vyjadřuje množství zboží a služeb, které můžete koupit za určité množství peněz. S růstem inflace, když ceny zboží a služeb stoupají, klesá kupní síla peněz.

Měřítko: Často se měří v reálných platech, které jsou upraveny o inflaci, aby odrážely skutečnou hodnotu peněz.

Faktory ovlivňující: Mezi hlavní faktory patří inflační sazby, měnová politika, celková produkce země a mezinárodní obchodní vztahy.

Důsledky změn v kupní síle
Pro domácnosti

Výhoda: Při rostoucí kupní síle si lidé mohou dovolit více zboží a služeb, což vede ke zvyšování životní úrovně.

Nevýhoda: Pokles kupní síly může znamenat, že domácnosti budou muset šetřit nebo se vzdát některých výdajů.

Pro podniky

Výhoda: Rostoucí kupní síla může vést k vyšší poptávce po produktech a službách, což může stimulovat růst.

Nevýhoda: Klesající kupní síla může znamenat nižší prodeje a tím pádem i nižší zisky.

Pro ekonomiku

Výhoda: Stabilní nebo rostoucí kupní síla může podporovat ekonomický růst a stabilitu.

Nevýhoda: Rychle klesající kupní síla může signalizovat hospodářskou krizi nebo recesi.

Porozumění kupní síle je klíčem k pochopení širšího ekonomického kontextu a jeho dopadu na naše osobní finance. Správné monitorování a reakce na změny v kupní síle může pomoci jednotlivcům i podnikům lépe se přizpůsobit ekonomickému prostředí.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena