Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Kolik stojí provoz auta 2 – servis a údržba

Kolik stojí provoz auta 2 – servis a údržba

V minulém díle Provoz auta 1 naší mini-automobilové série jsme se blíže podívali na výběr samotného auta a pojištění. Nyní budeme pokračovat servisem, údržbou a ostatními režijními náklady (dálniční známka, spotřeba PHM).

Dálniční známka

kolik stojí provoz auta

Roční kupón vyjde na 1 500 Kč a platí od začátku prosince roku předchozího do konce ledna roku následujícího. Mimo to lze pořídit ještě měsíční/desetidenní verze za 440 Kč/310 Kč. Kupony jsou bohužel i v dnešní digitální době stále papírové, takže „tarifní kázeň“ kontroluje Policie ČR s dalekohledy na mostech či vozidla Celní správy v provozu (místo kontroly pomocí kamer na mýtných branách dle SPZ). Dálniční známky se bohužel stejně jako autorádia kradou (za což můžou téměř nulové postihy recidivistů).

Auto si pořizujeme proto, abychom se dostali z bodu A do bodu B rychleji a pohodlněji. To šetřením na známce a ježděním po okreskách moc nejde, tedy k ročním výdajům za provoz auta připočtěme 1 500 Kč.

Spotřeba PHM

Z dlouhodobé praxe se spotřeba udávaná výrobci jeví jako nereálná a je třeba počítat oproti tabulkovým hodnotám při rozumné jízdě min. o 10-20% více. Průměrně lze jezdil s benzínem delší trasy za 6l/100 km, s dieselem za 5l/100 km. Při cenách benzín/nafta 27 Kč/25 Kč vyjde 100 km na 125-162 Kč, tedy zaokrouhleně a s rezervou ujetý km na 1,50-1,75 Kč.

Český pumpařský trh by se dal rozdělit na Tank ONO a ostatní. Rozdíly v cenách za litr PHM bývaly dříve i přes 5 Kč, dnes jsme zhruba na polovině. Nevýhodou Tank ONO je stále malá distribuční síť (37 stanic), jinak si zde můžeme být jisti, že vždy natankujete nejen výrazně levněji než u konkurence, ale i s garancí kvalitních PHM. Konkurence totiž na Tank ONO posílá minimálně jednou do týdne anonymní udání, tedy kvalita PHM je zde pod největším možným drobnohledem kontrolorů vůbec.

STK a emise

Každé dva roky je třeba nechat udělat technickou kontrolu a změřit emise (výjimkou je nové auto, kde se první kontrola provádí až po 4 letech). Levnější STK si účtují za technickou 800 Kč a za emise benzín/nafta 400 Kč/800 Kč. Ale je možné zaplatit i o 50% více. Opakované kontroly (při nalezení závady s termínem odstranění do 1 měsíce) vyjdou na 100-500 Kč.

Jezdit bez platné technické není rozumné, neboť kromě hrozící pokuty se v případě zavinění dopravní nehody zkoumá, co přesně za nehodu mohlo. Pokud by to byl skutečně špatný technický stav vozidla (a ne jen chybějící razítko z STK), pak bychom museli uhradit škodu všem zúčastněným sami (místo pojišťovny z našeho povinného ručení), což bývá obvykle likvidační.

Nářadí

Penzijní spoření ČS s bonusem

nářadí

Auto se neobejde bez nářadí. Mimo základní kutilské domácí brašny (šroubováky, klíče, multimetr, atd.) bude nutností sada gola klíčů (800 Kč), imbusů (200 Kč), dle značky auta i hvězdic (200 Kč), a ventilová měrka (100 Kč). Vyplatí se mobilní nájezdová rampa (1 200 Kč) pro kontrolu spodku a výměnu provozních kapalin, momentový klíč (800 Kč), plánujeme-li mít auto déle či nemáme-li v ruce cit pro dotahování, nabíječka autobaterií (top 1 600 Kč) a kabel OBD/auto-USB/počítač (200 Kč Aukro/kopie z Číny), pomocí něhož lze provést kompletní diagnostiku.

Nářadí je možné sehnat v provedení hobby (no-name/levné) nebo profi (značkové/dražší). Pokud se vyloženě neplánujeme údržbou aut živit, postačí na občasné úkony levnější neznačkové nářadí z hobby marketu.

Výměna provozních kapalin a spotřebních dílů

Přesné intervaly výměn provozních kapalin jsou předepsány v manuálu pro každé vozidlo. Nejčastěji se mění olej s olejovým a vzduchovým filtrem (optimálně 1x za rok, ne později než každé dva roky), méně často chladící a brzdová kapalina (obvykle každé 3-4 roky) či palivový filtr, svíčky (dle nájezdu km – obvykle 30-60 000 km), akumulátor (dle naší péče – 4-6 let) a pneu (dle stylu jízdy, obvykle 20-30 000 km).

Úkony týkající se kapalin májí jeden společný jmenovatel: levný materiál (v servisu často s tučnou přirážkou), drahá práce. Evergreenem je v tuzemsku výměna oleje, kdy část servisů místo výměny celé náplně odpustí a dolije jen polovinu. Orientačně:

 • Olej: 1l dobrá polo-syntetika 10W-40: 100 Kč, tedy při průměrné náplni na motor 4l = 400 Kč (maloobchodní cena za balení 4l – servisy mají velkoobchodní ceny a berou barely), filtr 100 Kč, práce 0,5 normo-hodiny zhruba 250-300 Kč, dohromady na průměrné auto 800 Kč.
 • Chladicí kapalina: 1l G13 140 Kč, 1l destilovaná voda 10 Kč, mix: 50:50 dohromady 150 Kč/2l kapaliny, při průměrné náplni chladícího okruhu 5l celkem 375 Kč, práce 0,5 normo-hodiny zhruba 250-300 Kč, dohromady na průměrné auto 700 Kč.
 • Palivový filtr: 1ks cca 200 Kč, náročnost práce dle umístění filtru na voze. Dobře přístupný filtr pod kapotou - práce 0,25 normo-hodiny zhruba 125-150 Kč. Hůře přístupný filtr mezi nádrží a výfukem může zabrat i trojnásobek času.
 • Akumulátor: ceny začínají u malých akumulátorů na 1 200 Kč (45 Ah/slabší benzínové motory), pokračují u středně velkých akumulátorů na 1 800 Kč (60 Ah) a končí u velkých akumulátorů na 2 600 Kč (95 Ah/silné diesely). Toto jsou ceny za průměrný akumulátor. Koupit lze levnější i dražší varianty. Kvalita/cena je závislá mimo jiné na tom, jak „hrubé zacházení“ akumulátor vydrží. Dražší kousky obvykle snesou bez poškození delší dobu nižší kapacitu (nejezdíme-li s autem tak často). Toto se část lidí snaží řešit větším než předepsaným akumulátorem, aby se „přečkala zima“. Je ovšem nutné myslet na to, že na předepsanou kapacitu akumulátoru je dimenzován alternátor, tedy výrazně větší kapacita se obvykle nestihne dobít. Místo zbytečně velkého akumulátoru je tedy lepší investovat do nabíječky (viz sekce nářadí výše).
 • Pneu: průměrné letní pneu (Barum Brillantis) lez pořídit ve velikostech 13-14 za 700-900 Kč/ks. Nejlevnější e-shopy si účtují dopravné 100 Kč/ks (dražší e-shopy mají levnější dopravu – nutno propočítat, co se vyplatí). Přezutí v pneuservisu 150 Kč/ks, odběr starých pneu 25 Kč/ks.

Mezi autoservisy jsou velké rozdíly. Najdou se i takové, které si naúčtují za výše zmíněné úkony až 200% ceny a ještě to odfláknou. Vyplatí se tedy pečlivě vybírat (nebo se naučit něco nového). Při výměně kapalin/dílů svépomocí lze bezplatně odevzdat staré náplně na sběrném dvoře stejně jako akumulátor (ten lze ve specializovaných výkupnách i zpeněžit – 10 Kč/kg). Za pneu se platí, průměrně 25 Kč/ks.

Náhradní díly

náhradní díly

Stavební spoření ČS s bonusem 7 500 Kč

Mimo provozních/spotřebních záležitostí si auto jednou za delší čas vyžádá i výměnu dražšího dílu, který je dobré/nutné měnit po určitém nájezdu. Obvykle máme na výběr ze 4 kategorií:

 • prvovýroba/originál: nejdražší, nejkvalitnější, vydrží nejdéle
 • EU kopie: vyrobeno jinou fabrikou v EU, levnější než prvovýroba, obvykle kvalita, oproti prvovýrobě může být nižší životnost (na prvovýrobu mají automobilky nejvyšší nároky – při dnes poskytované záruce i 7 let se zkrátka snaží, aby tam původní díly dobu záruky přečkaly)
 • Čína kopie: tak trochu loterie díky nedostatečné kontrole kvality na výstupu výroby – jednou se jim podaří vyrobit dobrá kvalita srovnatelná s EU kopií, jindy kus, co odejde po půl roce. Výrazně levnější než EU kopie/prvovýroba (občas i méně než 50%).
 • Vrakáč: použité díly bez jakékoliv repase z bouraných aut (tedy z té části auta, která nebyla poškozena), které si již nevyplatilo opravovat – tzv. totálka.  Dnes se již neobchází vrakoviště osobně a nekupují vlastnoručně vymontované komponenty na váhu, ale i do tohoto sektoru dorazily e-shopy. Kupujeme „zajíce v pytli“, ale za zlomkovou cenu ostatních alternativ výše. U starších aut, pro která se již některé náhradní díly nevyrábí, to může být jediná možnost.

Kvalita/cena dílu by měla odpovídat hodnotě auta. Do skoro nového auta, kde něco vypoví službu těsně po záruce, má smysl kupovat spíše dražší díl. Naopak do 15 let staré Fábie, která má najeto vysoko přes 250 tisíc km koupíme spíše levnější kopii, neboť se primárně nesnažíme zdvojnásobit cenu auta. Alternativně můžeme zvolit přístup dle rozdílu cen originálu/kopie. Stojí-li kopie jen o něco méně než originál, asi nemá smysl kupovat kopii ani do staršího auta.

Autoservis/pneuservis

Na výběr máme:

 • autorizovaný servis: nejdražší, teoreticky nejvybavenější a nejpovolanější k servisním úkonům
 • ne-autorizovaný servis: levnější, když narazíme na dobrého fachmana a srdcaře, je to často nejlépe odvedená práce s optimálním poměrem cena/výkon (liší se servis od servisu podobně jako autorizované kusy)
 • práce odvedená svépomocí: dle šikovnosti každého z nás a ochoty naučit se něco nového/investovat do úkonu svůj čas

U nového auta v záruce často nemáme na výběr a skřípeme zuby při placení předražených povinných preventivních prohlídek ve značkovém servisu. 20 let starou Felicii zase nemá cenu moc vozit ani do neznačkového levnějšího servisu a je lépe většinu úkonů provést svépomocí. Přezutí zimních/letních kol raději tak jako tak svěříme pneuservisu (400 Kč), kde to s vybavením zvládnou za několik málo minut (oproti domácímu zápolením s heverem).Běžný účet bez poplatků je zde!

ANKETA k článku Kolik stojí provoz auta 2 – servis a údržba

Při údržbě auta:

Počet odpovědí: 296

KOMENTÁŘE k článku Kolik stojí provoz auta 2 – servis a údržba

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Myslete na důchod už dnes a finančně se na něj zajistěte

Důchody jsou dnes často skloňovaným tématem, kdo za pár let, až se z pracujícího promění v důchodce, nechce otáčet každou korunu, ten by na stáří měl začít myslet s dostatečným předstihem a odkládat si nějaké finance stranou. Jak se na stáří finančně zajistit?

Předčasný důchod a předdůchod

Starobní důchod není jedinou cestou, jak se vydat na zasloužený odpočinek po letech na pracovním trhu. O něco dříve můžete na odpočinek odejít dvěma způsoby: do předčasného důchodu a do předdůchodu. Jaké jsou podmínky, výhody i nevýhody obou forem dřívější penze? Připravili jsme pro vás podrobného průvodce předčasným důchodem i předdůchodem.

Jak se připravit na důchod jako OSVČ a kolik mít naspořeno

Důchod je ve světě živnostníků trochu ožehavé téma. Často je extrémně malý a pohlídat si vše potřebné stojí trochu víc úsilí než v případě běžných zaměstnanců. Pojďme se podívat na výši důchodů živnostníků a jak se na něj v průběhu života připravit, abyste ve stáří netřeli bídu s nouzí.

Důchodová reforma komplexně

Jaké změny nás (pravděpodobně) čekají v souvislosti s chystanou reformou penzijního systému? A které už platí? Posaďte se, a můžete se pustit do čtení. Reforma je, prozatím, poskládaná zhruba dvacítkou změn důchodového systému. Některé už nabyly účinnosti, jiné se teprve schvalují, takže je jejich osud zatím ještě nejistý. Přinášíme komplexní přehled všeho, co se doposud k penzijní reformě vztahuje.

Starobní důchod přehledně: Jak vysoký bude a kdy o něj žádat?

Zdá se to jednoduché, v určitém věku přestanete pracovat a půjdete do penze. Jak to ale ve skutečnosti funguje, co všechno si musíte připravit a jak zjistit, kolik vlastně dostanete? Připravili jsme pro vás přehled nejdůležitějších informací, které se vyplatí znát.

Pojmy ve slovníku

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena