Kreditní vs. debetní karta 2025: rozdíly, výhody a poplatky


Redaktor Banky.cz

Přemýšlíte, zda si vystačíte s debetní kartou, nebo jestli využít výhod kreditky? Rozdíl není jen v tom, odkud se peníze strhávají, ale i v poplatcích, benefitech a dopadu na úvěrovou historii. Podívejte se, kdy se vám kreditní karta vyplatí, jaké jsou její výhody a jaké poplatky jsou s ní v roce 2025 spojené.
Co si z článku odnést
- Kreditní a debetní karta jsou odlišné produkty – na kreditce používáte úvěr od poskytovatele karty, u takzvané debetky platíte vlastními penězi.
- Zatímco debetní kartu získáte automaticky, o kreditku musíte požádat.
- S kreditní kartou bývají spojené poměrně vysoké poplatkyza vedení či výběry z bankomatů.
- Hlavní výhodou kreditních karet je bezúročné období, ve kterém půjčku splatíte zdarma.
- Platbu kreditní kartou vyžadují některé zahraniční hotely či půjčovny aut.
- Díky evropské směrnici PSD2 se při krádeži či zneužití kreditní karty na náhradě škody podílíte jen do výše 50 eur.
,,I když někteří lidé kreditní a debetní kartu zaměňují, ve skutečnosti jsou to zcela odlišné produkty. Debetní karta je svázaná s vaším účtem a umožňuje placení penězi, které na něm máte uložené nebo které vám poskytuje kontokorent. Naproti tomu kreditní karta je půjčka, při které vždy využíváte prostředky bankovního či nebankovního poskytovatele.”

Existují ale i další odlišnosti. Například fakt, že zatímco debetní kartu obvykle získáte automaticky od své banky, o tu kreditní musíte požádat. A poskytovatel musí vaši žádost schválit.
Ty nejdůležitější rozdíly najdete v následující tabulce:
Rozdíly mezi kreditní a debetní kartou | ||
---|---|---|
kreditní karta | debetní karta | |
typ prostředků | půjčka | vlastní peníze |
žádost | je nutná | není nutná |
poskytovatel | libovolná bankovní či nebankovní společnost | banka, u které máte účet |
poplatky | vyšší a častější | zpravidla jsou minimální |
další vlastnosti | nabízejí řadu dalších výhod (cashback, cestovní pojištění a podobně) | nadstandardní výhody jsou výjimečné (bývají jen u prémiových karet) |
Poplatky a úroky u kreditních a debetních karet v roce 2025
Odlišná situace je také v oblasti poplatků a úroků spojených s kreditními a debetními kartami. Nejvýznamnější jsou:
- poplatek za vedení,
- poplatek za výběr z bankomatu
- a úroková sazba úvěru.

Novinky ze světa hypoték, půjček či výhodné nabídky přímo na váš e-mail
Poplatky a úroky u debetních karet v roce 2025
Méně zaplatíte u takzvaných debetek. V současnosti je totiž vedení běžné debetní karty zdarma – stejně jako výběry z bankomatů (minimálně z těch, které provozuje vaše banka).
Úroková sazba úvěru se vás týká, jen když si k účtu sjednáte kontokorent. Roční úroky se u něj obvykle pohybují v rozmezí 10–22 %.
Poplatky a úroky u kreditních karet v roce 2025
Větší množství poplatků je spojené s kreditními kartami. Často platíte už za jejich vedení a u některých produktů poplatky přesahují i 500 Kč měsíčně.
Na trhu ale najdete také kreditky s bezplatným vedením. Nabízejí však jen minimum výhod.
Běžný je i poplatek za výběr z bankomatu, který je v roce 2025 až 3,5 % (a zároveň minimálně 89 Kč) z vybírané částky.
Roční úrokové sazby se pak pohybují od 14 % do 24 %. Můžete se jim však snadno vyhnout – díky bezúročnému období.
Online srovnání kreditních karet
Jak funguje bezúročné období u kreditní karty?
Právě bezúročné období je hlavní výhodou kreditek.
„Bezúročné období u kreditních karet trvá obvykle 40–55 dní. Záleží vždy na podmínkách daného poskytovatele a produktu. Pokud v tomto období půjčenou částku uhradíte, úroky neplatíte. Fakticky tak získáte úvěr zdarma. Pouze když částku v daném termínu splatit nestihnete, účtuje vám poskytovatel smluvené úroky. Ty bývají poměrně vysoké, proto je třeba hlídat si termíny a částku včas uhradit,“ upozorňuje Libor Vojta Ostatek ze společnosti Broker Trust.
Úroky se přitom zpravidla počítají za celou dobu půjčky.
Jak kreditní kartu používat?
S kreditní kartou můžete platit v kamenných obchodech i na internetu. A někdy se dokonce setkáte s tím, že obchodníci vyžadují právě platbu kreditkou.
„Kreditku často preferují zahraniční hotely nebo například autopůjčovny. Úvěrový limit na kreditce totiž bývá vyšší než prostředky dostupné na běžném účtu, a firmy jsou tak lépe kryté pro případ, že způsobíte škodu,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.
Jak kreditní karta ovlivňuje úvěrové skóre?
Kreditní karta ovlivňuje také vaše záznamy v registru dlužníků. Neznamená to ale, že vám uškodí. Naopak vám dokáže pomoci při žádosti o jinou půjčku.
Poskytovatel si totiž vždy nejdřív prověří vaši úvěrovou historii. A když zjistí, že máte kreditní kartu, kterou využíváte a bez problémů splácíte, vaše úvěrové skóre to zvýší.
Pokud ale máte se splácením problémy, vaše šance na získání nové půjčky klesnou.
Zabezpečení kreditní karty
Stejně jako debetní karty i ty kreditní obsahují řadu bezpečnostních prvků. Navíc mají jednu velkou výhodu – v případě krádeže se zloději nedostanou k vašim penězům.
Banka přitom může provést takzvaný chargeback. Při něm stornuje transakci a peníze získá zpět.
Podle evropské směrnice PSD2 se navíc na škodách způsobených zneužitím karty podílíte maximálně do částky 50 eur (přibližně 1 250 Kč).
Musíte ale krádež co nejdřív nahlásit. A zneužití nesmí být následkem vaší hrubé nedbalosti (například necháte u karty napsaný PIN kód). V takovém případě po vás banka může požadovat celou částku, kterou zloději získali.
Hlavní výhody kreditní karty
Pokud budete kreditní kartu správně používat, přinese vám řadu výhod. Například:
- Stále dostupný výhodný úvěr– s kreditkou máte půjčku k dispozici v režimu 24/7. Díky bezúročnému období přitom nezaplatíte ani korunu navíc.
- Peníze na cesty do zahraničí– některá zahraniční zařízení vyžadují právě platbu kreditní kartou.
- Cashback– kreditní karty často nabízejí cashback, při kterém vám část ze zaplacených peněz vrátí na účet (nebo například na penzijní spoření). Obvykle je to 1–2 %.
- Pojištění a asistenční služby– u zpoplatněných kreditek najdete i bonusy, jako je cestovní pojištění nebo asistenční služby.
- Další výhody– s dražšími kreditkami získáte přístup do letištních salonků, slevy u partnerských obchodů a další výhody.
Hlavní výhody debetní karty
Také debetní karty mají řadu výhod. Nejzajímavější jsou:
- Minimum poplatků– vedení, platby i výběry z bankomatů bývají zdarma.
- Nulová administrativa– kartu získáte automaticky k běžnému účtu.
Pamatujte ale, že debetka je jiný typ produktu než kreditka. Proto je u ní obvykle méně výhod. U některých poskytovatelů sice můžete využít i prémiové debetní karty, které nabízejí podobné plusy jako kreditky, musíte si za ně ale připlatit.
Co dělat, když už kreditku nechcete?
Nezapomínejte, že s kreditní kartou bývají spojené poplatky za její vedení. Pokud ji tedy nepoužíváte, je lepší ji zrušit.
Nebo se zamyslete, zda by se vám naopak nevyplatilo využívat ji častěji. Poplatky se vám totiž můžou vrátit pomocí cashbacku a dalších výhod.
Zdroje:
- Banky.cz: Přehled a porovnání kreditních karet – https://www.banky.cz/prehled-a-porovnani/kreditni-karta/
- Komerční banka: Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou – https://www.kb.cz/cs/obcane/kb-radce/kazdodenni-bankovnictvi/rozdil-mezi-kreditni-a-debetni-kartou
- Moneta Money Bank: Debetní vs kreditní karta – jaký je mezi nimi rozdíl? – https://www.moneta.cz/caste-dotazy/odpoved/jaky-je-rozdil-mezi-kreditni-a-debetni-kartou
- EUR-Lex: Přepracovaná pravidla pro platební služby v EU – https://eur-lex.europa.eu/CS/legal-content/summary/revised-rules-for-payment-services-in-the-eu.html