Banky.cz Články Komerční sdělení Kuchyně na splátky aneb jak financovat rekonstrukci kuchyně

Kuchyně na splátky aneb jak financovat rekonstrukci kuchyně

Kuchyně na splátky aneb jak financovat rekonstrukci kuchyně

Stejně jako rostou počty nových hypoték, objevují se rekordní čísla v počtu nárůstu financování rekonstrukcí. Za tímto trendem financování renovací stojí dva hlavní důvody. Prvním z nich je, že lidé zůstávají doma. Pracují z domova, pečují o děti nebo o své blízké, a v době pandemie nemohli navštěvovat sportovní, kulturní ani společenské akce. Druhým důvodem je bezpochyby zpomalení výstavby nových bytů a domů. Na vině je odliv stavebních dělníků z východních zemí v souvislosti s pandemickou situací ve světě. Lidé se proto soustředí na koupi starší nemovitosti a následně se pouští do rekonstrukce sami. Pokud však špatně zvolí financování celé rekonstrukce, může se stát sen o nové kuchyni či koupelně opravdovou noční můrou.

REKLAMA

Stavební spoření nebo hypotéka?

Financovat modernizaci bytu lze různými způsoby. Nejčastější bývá financování za pomoci produktu, přímo k tomuto účelu navrženému. Je jím stavební spoření. Některé stavební spořitelny vám mohou kromě úvěru na stavební spoření navíc poskytnout možnost slevy na služby či produkty svých partnerů.

Další variantou může být hypoteční úvěr. Pokud právě žádáte o hypotéku, je vždy lepší kalkulovat s rezervou. Vyhnete se tak nepříjemnému tlaku z neočekávaných výdajů či z nákladů dokončovacích prací. Banky dovolují finance načerpané z hypotečního úvěru využít také na vybavení domácnosti, které je jeho nedílnou součástí. Příkladem takového využití finančních prostředků je zakoupení spotřebičů do kuchyňské linky, obývací stěny, postele, vestavěných skříní nebo třeba zámkové dlažby. Vyplatí se tedy využít hypotéku plně ve svůj prospěch. Pokud váš rozpočet v konečném součtu hypotéku přesahuje, je možné hypoteční úvěr navýšit. Má to sice svá pravidla, ale stále je to jeden z nejlevnějších způsobů, jak si půjčit peníze na další investice do nemovitosti. Klíčová je bonita klienta a hodnota zastavené nemovitosti.

Počítat se vyplatí

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Odborníci radí, že si každý musí dobře zvážit, zda je vůbec za současné situace vhodné pustit se do rekonstrukce, pokud nemá dostatek vlastních prostředků a existuje zvýšené riziko poklesu příjmu. Za předpokladu, že máte obavy z výdajů, může být dobrým řešením kompromis. Někdy není třeba hned renovovat celou kuchyň, postačí například výměna spotřebičů. Financovat je můžete spotřebitelským úvěrem nebo účelovou půjčkou. Tento druh půjčky je právě na účely spojené s bydlením, jako je nábytek nebo kuchyňské spotřebiče, modernizace koupelny, výstavbu nové garáže, dokonce na platbu za materiál, řemeslníky nebo projektovou dokumentaci. Některé banky dokonce zvýhodňují sazbu, pokud se rozhodnete dát přednost ekologicky úsporné technologii.

Dnešním standardem je sjednání těchto druhů půjček on-line.

Nezapomeňte na pojištění

Běžný účet od mBank zdarma

Pokud jste právě nainstalovali vaši vysněnou kuchyňskou linku, položili nové podlahy nebo si vybavili domácnost novými spotřebiči, nezapomeňte na pojištění majetku. Pojištění majetku totiž zahrnuje vše, co není pevně neoddělitelnou součástí domu či bytu. Tento typ pojištění obvykle zahrnuje též asistenční služby, jejíž výhody oceníte v případě prasklého vodovodního kohoutku nebo zabouchnutých dveří.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Kuchyně na splátky aneb jak financovat rekonstrukci kuchyně

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Operativní leasing aneb Vše, na co jste se báli zeptat

Operativní leasing aneb Vše, na co jste se báli zeptat

Sjednání operativního leasingu je závazek. Než se proto definitivně rozhodnete pro auto na operák, měli byste znát odpovědi na všechny své palčivé otázky. A férová leasingová společnost by vám je měla poskytnout. My vám odpovíme na ty nejdůležitější.

Operativní leasing pro OSVČ - ano nebo ne?

Operativní leasing pro OSVČ - ano nebo ne?

Říká se, že operativní leasing se vyplatí zejména firmám. A je to pravda, protože se s ním pojí řada daňových výhod a v mnoha ohledech je pro firmu lepší než běžný leasing. Ale totéž platí i o podnikatelích, tedy OSVČ. Podívejme se na to, proč je auto na operák výhodnější a jak na něm můžete vydělat.

Operativní leasing vs. půjčka na auto. Co se vyplatí?

Operativní leasing vs. půjčka na auto. Co se vyplatí?

Koupě auta je v dnešní době hodně finančně náročná a můžete se kvůli ní zadlužit na celé roky dopředu. Málokdo dokáže našetřit na nové auto, a tak vyvstává otázka - je výhodnější půjčit si v bance, vzít si leasing nebo si pronajmout auto na operativní leasing?

Češi se obávají nesoběstačnosti. Pojišťovny nabízejí řešení.

Češi se obávají nesoběstačnosti. Pojišťovny nabízejí řešení.

Nesoběstačnost ve stáří dělá Čechům starosti. V aktuálním průzkumu IBRS se jí obává přes dvě třetiny lidí. „Každý, kdo má nějakou zkušenost se starostí o nesoběstačného člena rodiny, potvrdí, že vyřešení takové situace není jednoduché. Sehnat příslušné zařízení či zajistit pečovatelskou službu mnohdy zůstane na jeho nejbližších, kteří tuto starost převezmou. Pojištění soběstačnosti by mělo přinést úlevu rodině, zaměstnavatelům a koneckonců i státu,“ vysvětluje Petr Procházka, ředitel Úseku pojištění osob v pojišťovně Kooperativa.

Kooperativa připravila na pátek třináctého unikátní asistenci

Kooperativa připravila na pátek třináctého unikátní asistenci

Asistenční služby většina pojišťoven nabízí hlavně u havarijního pojištění, povinného ručení nebo cestovního pojištění. V poslední letech se ale rozšiřují také do oblasti pojištění domácností a nemovitostí.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena