Banky.cz Banky.cz Články Daně Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti

Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti

Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti
30.1.2020, Daně

Fyzické osoby mohou uplatnit slevy na dani a snížit si tak daňovou povinnost. Zaměstnancům obvykle uplatní slevy na dani jejich zaměstnavatel prostřednictvím ročního zúčtování daně, pokud zaměstnanci o tomto informují svého zaměstnavatele a doručí mu potřebné podklady. Podnikatelé mohou využít slevy na dani v podaném daňovém přiznání.

Základní sleva na poplatníka

Slevu na poplatníka mohou uplatnit všichni (zaměstnanci, OSVČ, matky na mateřské dovolené, senioři atd.), kteří měli alespoň část roku určité příjmy. Výše slevy činí 24 840 Kč a uplatňuje se v plné výši i v situaci, kdy výdělečná činnost trvala pouze několik měsíců. Zaměstnanci uplatňují tuto slevu měsíčně po podpisu prohlášení poplatníka (tzv. růžový formulář).

Sleva na manžela/manželku

Slevu na manžela (manželku) může využít pouze poplatník žijící ve společné domácnosti. Sleva činí stejně jako v případě základní slevy 24 840 Kč za rok. Pokud má manžel/manželka status zdravotního postižení ZTP/P, zvyšuje se tato sleva na dvojnásobek.

Základní podmínkou pro uplatnění je, že manžel/manželka neměla v daném roce příjmy vyšší jak 68 000 Kč. Do tohoto příjmů se nezapočítává například rodičovský příspěvek (mateřská naopak ano), dávky státní sociální podpory, zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendium při soustavné přípravě na budoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření apod.

Příklad: Paní Nováková byla na rodičovské dovolené do října 2019, přičemž od ledna do října 2019 byl jejím jediným příjmem rodičovský příspěvek. V listopadu 2019 se vrátila zpět do práce, kde měla mzdu 25 000 Kč. Pan Novák si může za rok 2019 uplatnit slevu na manželku, protože paní Nováková neměla v roce 2019 příjmy vyšší jak 68 000 Kč.

Sleva na studenta

Studenti, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání studiem, mohou až do dovršení věku 26 let, případně do 28 let věku u prezenční formy doktorského studia na vysoké škole, využít slevu ve výši 4 020 Kč. Nárok na slevu lze uplatnit za každý měsíc, na jehož počátku měl status studenta.

Základní a rozšířená sleva na invaliditu

Pokud byla poplatníkovi přiznána invalidita, může uplatnit slevu dle stupně invalidního důchodu.  Základní sleva na invaliditu (sleva prvního a druhého stupně invalidního důchodu) činí 2 520 korun, rozšířená sleva na invaliditu (invalidní důchod třetího stupně) činí 5 040 korun.

Sleva na držitele průkazu ZTP/P

Osoby se statusem zdravotního postižení ZTP/P si mohou uplatnit slevu ve výši 16 140 Kč.

Sleva za umístění dítěte (školkovné)

Pokud poplatníkem vyživované dítě navštěvuje předškolní zařízení, může si uplatnit slevu ve výši vynaložených výdajů za umístění dítěte v předškolním zařízení. Maximální hranice slevy je však ve výši minimální mzdy (za rok 2019 se jedná o částku 13 350 korun). Sleva se vztahuje za každé dítě samostatně, pokud má tedy poplatník například dvě děti navštěvující předškolní zařízení, může si v roce 2019 uplatnit částku až 26 700 Kč.

Sleva se uplatňuje na základě potvrzení z předškolního zařízení o výši vynaložených výdajů poplatníkem „za umístění“ (školkovné, nevztahuje se na stravné).

Příklad: Paní Jana zaplatila za školkovné své dcery za rok 2019 částku 7 200 Kč. Celou tuto částku si může uplatnit jako slevu na základě potvrzení, které obdrží z předškolního zařízení.

Daňové zvýhodnění na dítě / děti

Daňové zvýhodnění na dítě za rok 2019 činí 15 204 Kč/rok, u druhého dítěte 19 404 Kč/rok, u třetího a dalšího 24 204 Kč/rok. Podmínkou je, že se jedná o vyživované dítě žijící ve společně hospodařící domácnosti.

Vyživovaným dítětem je nezletilé dítě žijící s poplatníkem ve společné domácnosti až do dovršení 18 let. Dále zletilé dítě do 26 let věku, které se soustavně připravuje na budoucí povolání.

ANKETA k článku "Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti"

Využíváte slevu na dani za manželku s nízkými příjmy?
Počet odpovědí: 92

KOMENTÁŘE k článku Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti

30.1.2020 20:55:06

sleva dani, Komentoval(a): ivo

Jestli si dobře vzpomínám, ještě byly slevy na darování krve, na vzdělání (kurzy) a sleva pro členy odborů.

31.1.2020 11:15:56

Re: Sleva na dani, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den,

tento článek popisuje pouze slevy na dani (co uplatníte, dostanete 100% zpět). Pak jsou ještě možnosti jak snížit daňový základ (dostáváte zpět jen 15%), kam spadají dary, příspěvky odborům, náklady na vzdělávání, úroky z hypotéky a příspěvky na penzijní spoření a životní pojištění. Kompletní přehled všech slev a možností snížení daňového základu v našem článku Jak vyplnit daňové přiznání


Petr JermářBanky.cz

28.2.2020 17:40:52

Prodej bytu, slevy na dani, Komentoval(a): Slávka

Dobrý den, jsem důchodkyně a v loňském roce jsem prodala byt v OV. Od částky za prodej bytu odečtu odhadní cenu bytu, který je podstatně nižší a z této částky vypočítám 15%ní daň? A můžu si potom ještě od této daně odečíst tzv. roční slevu poplatníka ve výši 24 840 Kč nebo ji jen uvedu do formuláře a bude mi vrácena FÚ zpět? Předem děkuji za odpověď. Slávka

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak na zdanění kryptoměn - kompletní návod

Jak na zdanění kryptoměn - kompletní návod

2.7.2021, Daně, Autor: Lenka Rutteová

Svět kryptoměn je natolik novým fenoménem, že na příjmy z něj zatím nemáme speciální úpravu v oblasti daní. Proto je potřeba s příjmy (zisky) Bitcoinu, Etherea a dalších altcoinů pracovat zatím jako s příjmy ze zboží a služeb. Přestože na první pohled vypadá, že danit kryptoměny netřeba, když se jim žádná legislativa nevěnuje, opak je pravdou. Jde totiž o příjmy jako každé jiné. A navíc se na ně nevztahuje téměř žádné osvobození právě proto, že v zákonech ještě nejsou zapracovány. Daň musejí odvádět jak zaměstnanci, kteří s kryptoměnami jen obchodují, tak OSVČ nebo firmy, které je těží, či za ně prodávají své zboží a služby. 

Jak vyplnit daňové přiznání za rok 2020?

Jak vyplnit daňové přiznání za rok 2020?

16.3.2021, Daně, Autor: Petr Jermář

Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2020? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.

Daň z příjmů fyzických osob

Daň z příjmů fyzických osob

29.2.2020, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Jste OSVČ nebo si k zaměstnání přivyděláváte brigádami? Pak máte pravděpodobně povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2019. Jaké příjmy podléhají zdanění?

Daň z příjmu za rok 2019

Daň z příjmu za rok 2019

25.1.2020, Daně, Autor: Petr Jermář

Letos se díky růstu minimální mzdy zvýšila daňové sleva za školkovné. Kdo, kdy a kam je povinen podat přiznání k dani z příjmu za rok 2019? O jaké položky je možné snížit daňový základ?

Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

Nezdanitelné položky přehledně aneb jak platit na daních méně

17.12.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Blíží se termín ročního zúčtování daně pro zaměstnance a daňového přiznání, s kterým souvisí také platba daně z příjmů. Uplatněním nezdanitelných položek (někdy nazývané také jako odčitatelné položky) lze dosáhnout snížení základu daně a tím i nižší výsledně daně, kterou je nutné zaplatit. Tímto způsobem lze legálně ušetřit třeba i několik tisíc korun.Banky v ČR