Banky.cz Banky.cz Články Spoření Penzijní fondy transformované a účastnické

Penzijní fondy transformované a účastnické

Penzijní fondy transformované a účastnické
26.6.2014, Spoření

Spoření v penzijních fondech označované jako třetí pilíř důchodové reformy je poměrně rozšířené – na důchod si takto spoří aktivně 5 milionů lidí, přičemž jednomu milionu klientů přispívá zaměstnavatel průměrně 700 Kč měsíčně. Jaký je rozdíl mezi transformovaným a účastnickým penzijním fondem? A vyplatí se vůbec na důchod ve fondech spořit?

Myšlenka penzijních fondů

Penzijní systém

Český důchodový systém měl dříve pouze jeden pilíř – státní důchodové pojištění, které spočívalo v tom, že jsme z platu odváděli státu nemalou část na sociálním pojištění a stát nám za to po dosažení důchodového věku a potřebné doby pojištění vyplácel penzi. Tento čistě průběžný důchodový systém (zvaný PAYG - Pay As You Go - neboli co vybereme od pracujících, rozdáme hned důchodcům) není i přes svůj malý podíl zásluhovosti špatný, ale může fungovat jen za předpokladu, že se nebude prodlužovat délka života a nebude se měnit poměr ekonomicky aktivního (pracující) a pasivního (děti a důchodci) obyvatelstva. 

Prodlužující se průměrná délka života (díky vědeckému pokroku) a zhoršující se poměr ekonomicky aktivních a pasivních jedinců (díky neschopnosti politiků nastavit rozumně pro-populační pravidla hry a reformovat rozumně penzijní systém) způsobují pokles reálné výše důchodů, a tudíž činí penzijní systém nefunkční z hlediska důstojného zabezpečení na stáří (přežijeme, ale pokles životní úrovně oproti ekonomicky aktivnímu období bude značný). Bylo tedy jasné, že se budou muset zavést další pilíře důchodového systému, kde si lidé budou spořit sami na přilepšenou ke státnímu důchodu. A tak se zrodily v roce 1994 penzijní fondy (třetí pilíř důchodového systému – myšlenka dobrá, provedení průměrné). Obdobně vzniklo v roce 2012 důchodové spoření (druhý pilíř důchodového systému – myšlenka dobrá, provedení značně nedokonalé).

Transformované a účastnické fondy

Již v prvních dvou letech (1994-1995) vzniklo přes 40 penzijních fondů, které postupně převážně fúzovaly do nynějších 8 fondů (2014), od 2013 zvaných jako fondy transformované. Hlavním cílem těchto fondů bylo ochránit vklady střadatelů před ztrátou (záporným zhodnocením), což do značné míry plynulo z tehdejší neveselé situace na bankovním trhu, plné krachů bank a kampeliček. Transformované fondy tedy ze zákona nemůžou připsat klientům horší zhodnocení než nulové (pozor, fond může stále zkrachovat a na rozdíl od bankovních vkladů, vklady u penzijních fondů pojištěné nejsou!). S provedenou reformou bankovního sektoru v letech 1995-2002 (kdy trh opustily Agrobanka, Velkomoravská banka, Union banka a další) došlo k výrazné stabilizaci v bankovnictví, nic masivně nekrachovalo a do popředí se dostala touha po vyšším zisku na úkor nezáporného zhodnocení. A tak v roce 2013 vznikly fondy účastnické, které již nemusely garantovat nezáporné zhodnocení a klient si sám mohl zvolit investiční strategii (od konzervativní s minimálním rizikem a výnosem až po dynamickou s velkým rizikem i možným výnosem). Tabulka níže popisuje hlavní rozdíly mezi fondy a pomůže zodpovědět otázku, zdali se vyplatí přechod z fondu transformovaného do účastnického.

Transformovaný a účastnický fond

Mimo parametry zmíněné výše jsou rozdíly mezi fondy spíše kosmetické, státní dotace (90-230 Kč/měsíc) i daňové úlevy (snížení daňového základu až o 12 000 Kč/rok) jsou stejné.

Vyplatí se přechod do účastnického fondu?

Přes 97% účastníků třetího pilíře je situováno ve fondech transformovaných, ze kterého mají možnost kdykoliv přejít do fondů účastnických (naopak to nejde a noví účastníci třetího pilíře mohou od roku 2013 vstupovat pouze do fondů účastnických). Vyplatí se někomu přecházet z fondů transformovaných do účastnických? Proti přechodu do účastnických fondů hovoří ztráta výsluhové penze, u konzervativně založených jedinců ztráta garance nezáporného zhodnocení a u mladších ročníků oddálení doby, kdy bude možné úspory vybrat/začít čerpat formou penze (60 let versus důchodový věk-5 let, což u mladších ročníků vychází na min. 63 let). 

Pro přechod do účastnických fondů hovoří možnost před-důchodu, pro zájemce o výběr celé částky naráz, kterým přispívá zaměstnavatel, možnost sjednat výplatu renty pouze na 3 roky (což je skoro ekvivalentní jednorázovému výběru, ale ušetříme daň 15% z příspěvků zaměstnavatele) a pro odvážnější jedince možnost více riskovat (především v mládí a středním věku) v dynamickém fondu a tím utéct v dlouhém horizontu inflaci. Sečteno, podtrženo, papírově 3 výhody a 3 nevýhody, tedy vyrovnané skóre. Na každém z nás je tedy posouzení jeho konkrétních okolností - čemu klademe větší váhu, případně co se náš ještě týká/už netýká.

Jak se zabezpečit na stáří

Penzijní systém - pilíře

Spoření v penzijních fondech se více vyplatí těm, kterým přispívá zaměstnavatel (dodatečný příjem, o který bychom jinak přišli) a méně těm, kteří spoří od útlého věku a v transformovaných fondech čekají na výsluhovou penzi. U všech ostatních lze o výhodnosti pochybovat i přes na první pohled lákavý státní příspěvek až 230 Kč/měsíc. Přinejlepším se končí na nule z důvodu inflace působící na úspory po desítky let. Spoření se naopak hrubě nevyplatí těm, kteří mají dluhy a souběžně spoří (lepší by bylo rychleji splácet dluhy). Ať už se penzijní spoření vyplatí či nikoliv, nejedná so rozhodně o instrument, který by nás na stáří zabezpečil ze 100%. Spíše je to takové malé přilepšení ke státní penzi a nutný edukativní krok k lidem, kteří příliš nemyslí na budoucnost a v průběhu produktivního věku si nedávají stranou na horší časy. Z tohoto pohledu u těchto jedinců převáží výukový efekt nad malou ztrátou úspor (lepší, když ušetří méně na stáří, než kdyby více utratili v produktivním věku).

Životní cyklus má tři základní stádia – dětství, produktivní věk a stáří. V dětství se o nás zpravidla starají rodiče, v produktivním věku se staráme sami o sebe a ještě bychom měli dávat část stranou na stáří a ve stáří žijeme z toho, co jsme si během produktivního věku naspořili (ať již povinně pomocí státního penzijního systému či dobrovolně přes penzijní připojištění, důchodové spoření, investice do střechy nad hlavou, dětí atd.). Státem organizované dobrovolné spoření na důchod (druhý a třetí pilíř – ten první je povinný, z něho se vyvléci nedá) je třeba chápat jako univerzální řešení, nemáme-li lepší nápad a chuť se na stáří zabezpečit jinak. 

Chceme-li dělat věci jinak a efektivněji, je určitě moudřejší investovat do střechy nad hlavou a raději splácet hypotéku než si platit penzijní spoření. Stejně tak je lepší investovat do nemovitosti k pronájmu (opět např. pomocí hypotéky) než se zavázat k důchodovému spoření. Toto jsou lepší varianty zabezpečení se na stáří, ale ne každému se do nich chce jít, neboť je to náročnější oproti prostému zasílání peněz penzijnímu fondu. Odměnou je však výrazně vyšší životní standard ve stáří. ČNB sice inflaci dlouhodobě cíluje na 2%, ale tato dvě procenta jsou výsledkem rostoucích cen potravin a nákladů na bydlení a klesajících cen technologických vymožeností. Ve stáří budeme potřebovat především bydlet a jíst, méně už nakupovat neustále nové televize a auta. Tedy státem organizované spoření, které třeba i pokryje inflaci, nám stejně moc nepomůže. Naopak investice (vlastní bydlení, příjem z pronájmu) nám bude neustále generovat hodnotu/příjem v aktuálních cenách.

ANKETA k článku "Penzijní fondy transformované a účastnické"

Více se mi líbí fondy:
Počet odpovědí: 122

KOMENTÁŘE k článku Penzijní fondy transformované a účastnické

15.10.2014 20:37:40

Účastnické fondy, Komentoval(a): Tomáš Pelc, finanční poradce

Ano jak autor zmínil 3 výhody a 3 nevýhody. Důležité si je uvědomit co je podstatné a nepodstatné. Je pro mě podstatné, že může po 15 letech vybrat 50% (při nejčastější úložce 300, tj. cca 80 000 a možnost tedy vybrat 40 000 nebo že na konci, tedy v důchodu budu mít třeba o 100 000 až 200 000 více? Váha zhodnocení (obzvláště v dlouhém horizontu) je nejpodstatnější! pak mé příspěvky, či zaměstnavatele a na konci jsou státní příspěvky. Ing. Tomáš Pelc
15.10.2014 22:05:30

Re:, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý večer, to mi matematicky nevychází...když si dle Vás někdo za 15 let naspoří 80 000 Kč, do důchodu stihne nejvíce 3x tolik, tedy 240 000 Kč - jak z toho uděláme o 200 000 Kč více? :) Ohledně důležitosti zhodnocení připisovaného fondy, kdyby nebyly státní příspěvky a příspěvky zaměstnavatelů, nikdo do fondů spořit nebude, ani kdyby bylo zhodnocení třeba dvojnásobně velké oproti současnému stavu.

Petr JermářBanky.cz

27.6.2019 07:36:24

, Komentoval(a): Rosta

Dobry den chtěl sem se zeptat jak dlouho čekám na vyplacení kdys zrusim důchodové sporeni

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Stavební spoření bez vstupního poplatku už nabízí všech 5 spořitelen

Stavební spoření bez vstupního poplatku už nabízí všech 5 spořitelen

18.10.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Plánujete založení stavebního spoření? Teď je ideální čas. Až do konce roku si ho totiž můžete sjednat zdarma. Bez ohledu na to, pro jakou stavební spořitelnu se rozhodnete.

Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

4.10.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Covid. Slovo, které obzvlášť nenávidí lidé, kteří měli uloženou většinu svých úspor na spořicích účtech. Kvůli covidové pandemii a vládním opatřením totiž úroky u spoření propadly téměř k nule. Nyní se ale začíná blýskat na lepší časy. Sazby znovu rostou a někde dosáhnete i na víc než 1 %.

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

8.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Zatímco jedni vydrží bez příjmů klidně přes půl roku, druzí žijí od výplaty k výplatě a úspory jim nestačí ani na měsíc. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Raiffeisenbank.

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

23.8.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak získat nejlepší stavební spoření? Podle aktuálního srovnání ho nabízejí Raiffeisen stavební spořitelna a ČSOB Stavební spořitelna. Má to však háček. Pro získání prémií si musíte založit u dané banky běžný účet.Banky v ČR