Banky.cz Banky.cz Články Půjčka Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů

Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů

Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů
4.3.2020, Půjčka

Jako naprosto běžnou věc vnímá půjčku stále víc mladých lidí. Vyplývá to z nedávného průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Kruk. Podle něj ji v současnosti splácí 51% lidí mezi 18 a 30 lety. A každý desátý ji má jen proto, aby zaplatil předchozí dluhy.

Nejvíc se zadlužují lidé mezi 27 a 30 lety. Je to dané zejména tím, že plánují větší investice, například do bydlení nebo auta. Právě tyto půjčky u nich patří mezi nejčastější.

Pětina mladých má 5 a víc půjček

Zcela opačná situace je u nejmladších dlužníků, tedy u těch mezi 18 a 22 lety. Často bojují se starými dluhy a nové úvěry jim je pomáhají vyřešit. Týká se to zejména studentů. Skoro polovina z nich si půjčuje právě kvůli vyřešení starších závazků.

V dalších věkových kategoriích je už tento poměr nižší. Přesto označilo starší dluhy jako důvod pro novou půjčku 11% oslovených.

Řada mladých má navíc několik úvěrů najednou. Alespoň dvě půjčky přiznala polovina lidí do 22 let a každý pátý člověk v tomto věku má dokonce pět nebo víc půjček.

Často využívají zejména spotřebitelské úvěry nebo kontokorent na běžném účtu. Právě ten přitom patří k nejdražším půjčkám na trhu

Další půjčka? Raději zkuste konsolidaci

Zmíněné chování je tak přesným příkladem toho, jak byste si půjčovat neměli. Využívat větší množství úvěrů a brát si půjčku jen proto, abyste zaplatili starší pohledávky, totiž často vede do dluhové pasti.

Mnohem lepším řešením je konsolidace či refinancování stávajících úvěrů. Při něm převedete své půjčky k jednomu poskytovateli. Nejen, že tím získáte lepší přehled o svých závazcích, ale ještě získáte nižší splátky.

Nově totiž dlužíte jen jednomu poskytovateli. A platíte tedy pouze jeden úrok místo několika.

Zároveň se často můžete domluvit na úpravě splátek tak, abyste si s nimi lépe poradili.

Nejčastější věřitelé jsou banky a rodiče

Zajímavé také je, od koho si mladí Češi nejvíc půjčují.

Na prvním místě jsou to banky, které obvykle nabízejí lepší podmínky než nebankovní poskytovatelé. Zároveň je u nich ale náročnější půjčku získat.

Zájem o bankovní úvěry stoupá spolu s věkem žadatelů. Je to dané i tím, že klienti, kterým je okolo 30 let, častěji shánějí peníze například k zařízení vlastního bydlení.

Před nebankovními poskytovateli pak dávají mladí přednost půjčkám od příbuzných, zejména od rodičů. V tomto případě ale zájem naopak postupně klesá.

  • Z lidí do 22 let využívá finanční pomoc příbuzných víc než polovina dlužníků.
  • U mladých mezi 23 a 26 lety je to o něco víc než čtvrtina.
  • A u lidí mezi 27 a 30 lety je to už jen zhruba každý pátý dlužník.

Na poskytovatele spotřebitelských úvěrů se přitom obrací jen zhruba 13% mladých do 30 let.

Podmínky u půjček čte stále víc lidí

Průzkum týkající se půjček nedávno připravila také společnost Cofidis. Věnoval se tomu, jak pečlivě lidé čtou úvěrové podmínky.

Ukázalo se, že 39% oslovených studuje smlouvu alespoň hodinu. Naopak necelá třetina podmínky pouze proletí a stráví nad nimi maximálně pět minut.

V porovnání s předchozími lety je to výrazný posun. V roce 2014 totiž byly výsledky opačné. Pouze 27% lidí tehdy věnovalo čtení smluv víc než hodinu času, zatímco 40% dotázaných si na ně vyhradilo nanejvýš pět minut.

Smlouvy jsou jednodušší

Větší pozornost, kterou lidé úvěrovým smlouvám věnují, ukazuje podle organizátorů průzkumu mimo jiné na to, že poskytovatelé v posledních letech znění těchto dokumentů výrazně zjednodušili.

Potvrzují to i dotázaní. Čtyři pětiny z nich uvedly, že podmínkám smluv rozumí. V roce 2016 to přitom tvrdily pouze necelé dvě pětiny lidí.

Jednotlivé nabídky vždy porovnejte

Bez ohledu na to, jestli podmínkám půjčky rozumíte nebo si nejste něčím jistí, měli byste mezi úvěry pečlivě vybírat. Může se totiž snadno stát, že jinde dostanete ještě výhodnější nabídku.

Proto před podpisem smlouvy zkontrolujte, jaké možnosti vám nabízí ostatní poskytovatelé.

Zajímejte se nejen o úrok, ale zejména o RPSN – tedy o roční procentuální sazbu nákladů. V ní jsou započítané nejen úroky, ale i veškeré další poplatky a náklady spojené s půjčkou. Tato hodnota vám tak přesně ukáže, o kolik úvěr přeplatíte.

A abyste nemuseli jednotlivé nabídky porovnávat ručně, využijte naše srovnání půjček a úvěrů. Najdete v něm všechny důležité údaje a snadno tak vyberete tu nejvýhodnější půjčku. Pozor na vysoce úročené nebankovní půjčky.

ANKETA k článku "Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů"

Vybíráte půjčky dle výše RPSN?
Počet odpovědí: 119

KOMENTÁŘE k článku Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka bez registru - opravdu poskytovatel do registru nenahlédne? A smí se takto půjčovat?

Půjčka bez registru - opravdu poskytovatel do registru nenahlédne? A smí se takto půjčovat?

27.7.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Půjčka bez registru je jedním z mnoha typů spotřebitelského úvěru, zároveň patří k nejdiskutovanějším. Dost totiž mate svým zjednodušeným názvem, navíc málokdo tuší, že má ve skutečnosti dvě verze. Název sám o sobě působí dost podezřele, budí dojem porušování pravidel daných zákonem o spotřebitelském úvěru. 

Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

12.7.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Od příbuzných, od přátel i od sousedů. Přesně tak si často půjčují Češi a Moravané. Ukázal to nedávný průzkum Sberbank. Ne vždy je to ale nejlepší řešení. Ve třetině případů totiž vedou půjčky mezi příbuznými ke zhoršení vztahů v rodině.

Půjčky pro mladé – je něco jinak, když žadateli nebylo ještě ani 21?

Půjčky pro mladé – je něco jinak, když žadateli nebylo ještě ani 21?

18.6.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Banky i nebankovní společnosti rády půjčují lidem v produktivním věku, tedy těm, co mají práci, úspěšně podnikají, případně jsou na rodičovské dovolené, ale předpokládá se, že se hned po ní úspěšně vrátí k výdělečné činnosti. Zákon sice dovoluje zadlužení lidem od 18 let, jenže v tomto věku zdaleka ne všichni ukončili vzdělávání, tudíž ani nemívají pravidelný příjem. Jak je to s půjčkami pro mladé, jak se k nim poskytovatelé stavějí a mají tyto úvěry nějaké zvláštnosti či kategorie?

Kdy využít půjčku pro OSVČ, jaké jsou její podmínky a kdy raději zůstat u spotřebitelského úvěru?

Kdy využít půjčku pro OSVČ, jaké jsou její podmínky a kdy raději zůstat u spotřebitelského úvěru?

17.6.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Půjčky pro OSVČ jsou speciální kategorií půjček spadající do tzv. úvěrů podnikatelských. Ty nejsou nijak propojeny s podmínkami a zákonnou úpravou spotřebitelských úvěrů, v podstatě s nimi nemají nic společného – snad jen to, že jde o půjčku peněz. 

Lidé splácejí hůř než před pandemií. Poskytovatelé jsou přesto v klidu

Lidé splácejí hůř než před pandemií. Poskytovatelé jsou přesto v klidu

14.6.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Následky koronavirové pandemie se projevují, nesplácených úvěrů přibývá. Přesně to vyplývá z údajů České národní banky. Podle jejích dat měli na konci prvního čtvrtletí lidé problémy se splácením u 5,5 % spotřebitelských úvěrů. O rok dřív to přitom bylo jen u zhruba 4 % půjček.Banky v ČR