Banky.cz Články Půjčka Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat

Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat

16.10.2019 Půjčka

Jak získat peníze na nákup auta? Přece pomocí půjčky! Takový názor zastává stále víc lidí. Potvrzují to bankovní i nebankovní poskytovatelé úvěrů, podle kterých zájem o půjčky na auto rok od roku stoupá. Lidé přitom mají na výběr z několika možností.

REKLAMA
REKLAMA

Nejvýrazněji se na rostoucím zájmu o úvěry na auto podílí podnikatelé a firmy. Právě oni využívají tento způsob financování nejčastěji.

Data České finanční a leasingové asociace totiž ukazují, že podnikatelé si na nákup auta půjčují dvakrát častěji než fyzické osoby. Jsou tak podepsaní pod zhruba dvěma třetinami těchto půjček.

Mezi fyzickými osobami pak převládají lidé do 30 let, kterým pomáhá růst platů. Díky němu si mohou úvěr dovolit a nemusí se bát, že ho nezvládnou splácet.

Jak získat peníze na auto

Pokud pomineme půjčku od známých či příbuzných, máte 2 základní možnosti, jak si na pořízení auta půjčit. A to pomocí:

  • leasingu
  • nebo spotřebitelského úvěru

Pro některé zájemce může být zajímavá ještě třetí varianta – americká hypotéka. Umožní vám získat až několik milionů korun s nižším úrokem než u dalších typů půjček. Na oplátku ale musíte ručit svým domem či bytem.

V praxi proto bývá mnohem častější právě leasing a „klasická” půjčka.

Základní rozdíl mezi nimi je jednoduchý. Zatímco u spotřebitelského úvěru je auto hned vaše, když si vezmete leasing, vůz patří leasingové společnosti.

Není leasing jako leasing

Pokud tedy sáhnete po leasingu, musíte se smířit s tím, že nebudete majitelem auta. Přestože jste zodpovědní za jeho provoz i stav, nemůžete ho například prodat. Automobil bude váš až po splacení předepsané částky. Tedy v případě finančního leasingu.

Na trhu se setkáte také se stále populárnějším operativním leasingem. I v tomto případě je majitelem auta leasingová společnost. Vy ale platíte pouze amortizaci vozidla a nesplácíte tedy jeho celkovou cenu. Za to ho po skončení splátek vrátíte leasingové společnosti.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Poskytovatel operativního leasingu se zároveň postará o zajištění dalších služeb, jako jsou například servis vozu nebo jeho pojištění.

Opravdu se vám leasing vyplatí?

Jenže pozor – tyto služby něco stojí. A platíte je u auta, které není (a nebude) vaše. Ani toto řešení proto není tak výhodné, jak se může na první pohled zdát.

Na druhou stranu, pokud chcete mít auto jen v nájmu a chcete řešit co nejméně věcí, může pro vás být ideálním řešením. Počítejte ale s tím, že za toto pohodlí také zaplatíte.

Půjčka je většinou výhodnější

Pro většinu lidí proto bývají výhodnější klasické spotřebitelské úvěry. I tady máte na výběr ze 2 variant:

A jaké jsou jejich mínusy a plusy?

V prvním případě dostanete peníze za konkrétním účelem – tedy v tomto případě na nákup auta. A ten musíte prokázat. Některým poskytovatelům navíc musíte dát do zástavy velký technický průkaz. Zároveň ale získáte lepší úrokovou sazbu než v případě neúčelové půjčky.

Neúčelový spotřebitelský úvěr vás tedy vyjde dráž. Za to je jen na vás, jak peníze využijete. Žádné prokazování účelu ani zástava majetku vás nečekají.

Pozor na akce i nabídky autobazarů

Ať už budete vybírat mezi účelovými nebo mezi neúčelovými půjčkami, vždy si dobře pročtěte jejich podmínky. Nesoustřeďte se ale jen na úrok. I nabídka s nízkou úrokovou sazbou může být nevýhodná. Na vině jsou různé poplatky, které poskytovatelé k úvěrům přidávají.

Ze stejného důvodu buďte obezřetní také v případě akčních nabídek, které slibují například nulový úrok. Často u nich narazíte na vysoké poplatky nebo drahé pojištění. A půjčku zbytečně přeplatíte.

Nejlevnější půjčka od Zonky

S podobnými praktikami se můžete setkat také u půjček, které vám nabídnou v autobazarech. Nikdy je proto rovnou nepřijímejte. Raději je doma v klidu porovnejte s dalšími nabídkami na trhu.

Při výběru se zaměřte na RPSN

Abyste si udělali co nejlepší obrázek o podmínkách půjčky, soustřeďte se vždy zejména na RPSN. Tato zkratka znamená roční procentuální sazbu nákladů a jsou v ní zahrnuté veškeré náklady související s úvěrem. Tedy:

  • úrok
  • pojištění
  • veškeré poplatky
  • a další náklady

Právě tato hodnota vám přesně řekne, kolik přeplatíte.

Pozor dejte také na pojištění

RPSN je tedy základním prvkem, podle kterého byste měli úvěr vybírat. Nezapomínejte ale ani na další podmínky, jako je například pojištění schopnosti splácet nebo doba splácení.

Pojištění schopnosti splácet totiž zpravidla bývá zbytečně drahé. Před stejnými riziky vás přitom dokáže ochránit i správně nastavené životní pojištění.

Doba splácení je zase jedním z hlavních ukazatelů, který určuje výši splátek. Ujistěte se proto, že ji můžete nastavit tak, abyste si se splácením pohodlně poradili a zároveň měli na svém účtu vždy dost peněz na nečekané výdaje.

A nezapomínejte ani na základní pravidlo, které platí u všech půjček. Tedy že úvěr musíte splatit dřív, než danou věc přestanete používat. Vždyť kdo by chtěl splácet auto i 10 let poté, co už v něm nejezdí?

ANKETA k článku Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat

Půjčili jste si peníze na koupi auta?

Počet odpovědí: 137

KOMENTÁŘE k článku Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat

Přidejte nový komentář

dotaz , Komentoval(a): Vlastimil Mederos

18.7.2021 09:04:16
jsme 8 clená rodina, bydlíme v menši vesničce a bohužel se nám nevratně rozbilo auto. Chtěl jsem si vzít půjčku, ale nikdo mi jí nedá. Mam exekuce a nemam nikoho kdo by si mohl vzít auto na sebe. Mám nějakou jinou šanci jak sehnat auto? dekuji za odpověd Mederos

RE: Půjčka na auto v exekuci, Komentoval(a): Petr Jermář

24.7.2021 17:41:08

Dobrý den, v exekuci Vám nikdo půjčku na auto neposkytne (neměl byste jak půjčku splácet & půjčené peníze by Vám obratem obstavil exekutor).

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka bez registru: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

26.2.2024 Půjčka

Půjčka bez registru je jedním z mnoha typů spotřebitelského úvěru, zároveň patří k nejdiskutovanějším. Dost totiž mate svým zjednodušeným názvem, navíc málokdo tuší, že má ve skutečnosti dvě verze. Název sám o sobě působí dost podezřele, budí dojem porušování pravidel daných zákonem o spotřebitelském úvěru. 

Půjčka na OP: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

22.2.2024 Půjčka

Půjčka na OP dnes čelí stínům minulosti. V době, kdy nebankovní půjčky ještě nepodléhaly regulaci, byla právě půjčka na OP jednou z nejdostupnějších, ale často i nejvíce zneužívaných půjček pro „problémové klienty“. S přijetím nového zákona o spotřebitelském úvěru se vše změnilo. Dnes už je půjčka na OP, vyřízená u licencovaného poskytovatele, tou nejlepší volbou, když potřebujete peníze pro osobní/rodinnou potřebu.

Rychlá půjčka: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

21.2.2024 Půjčka

Rychlá půjčka je fenoménem internetové doby. Díky možnosti vyřídit ji online, téměř kdykoliv, bez čekání, přitom z pohodlí domova, se stala online rychlá půjčka nejpopulárnějším úvěrem. Rozmach digitálních technologií dal možnost rychlého vyřízení i poskytnutí peněz. Stránkou stinnou a málo připomínanou je unáhlené rozhodování, což může vést až do dluhové pasti. Prozkoumejte s námi detaily rychlých půjček i tipy, jak ji využít správně.

Půjčka na účet: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

19.2.2024 Půjčka

Uvažujete o online půjčce na účet, vyřízené bez běhání po pobočkách? Ale váháte s výběrem? Přinášíme informace, klíčové pro odpovědné zvážení půjčky na účet. Dozvíte se, kdo je poskytuje a jak dlouho trvá vyřízení. Ale i co potřebujete ke schválení žádosti nebo jak dlouho se splácí. Dostaneme se i k otázkám bezpečnosti a k ověřovacímu poplatku online půjčky na účet.

Půjčka online: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

13.2.2024 Půjčka

Půjčka online ihned vyplácená na účet nebo v hotovosti. To je jedno z nejčastějších spojení, na které lze v souvislosti s online půjčkami narazit. Online úvěry jsou dobře dostupné a k dispozici i nonstop. Získat se dají z pohodlí domova, bez probírání své situace na veřejnosti (na přepážce), a bez cestování na kamennou pobočku finančního domu (a trefení se do otevírací doby). Aby online půjčka proběhla v pořádku, musíte o ní znát několik faktů. Vše důležité najdete zde.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena