Banky.cz Články Půjčka Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat

Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat

16.10.2019, Půjčka

Jak získat peníze na nákup auta? Přece pomocí půjčky! Takový názor zastává stále víc lidí. Potvrzují to bankovní i nebankovní poskytovatelé úvěrů, podle kterých zájem o půjčky na auto rok od roku stoupá. Lidé přitom mají na výběr z několika možností.

Nejvýrazněji se na rostoucím zájmu o úvěry na auto podílí podnikatelé a firmy. Právě oni využívají tento způsob financování nejčastěji.

Data České finanční a leasingové asociace totiž ukazují, že podnikatelé si na nákup auta půjčují dvakrát častěji než fyzické osoby. Jsou tak podepsaní pod zhruba dvěma třetinami těchto půjček.

Mezi fyzickými osobami pak převládají lidé do 30 let, kterým pomáhá růst platů. Díky němu si mohou úvěr dovolit a nemusí se bát, že ho nezvládnou splácet.

Jak získat peníze na auto

Pokud pomineme půjčku od známých či příbuzných, máte 2 základní možnosti, jak si na pořízení auta půjčit. A to pomocí:

  • leasingu
  • nebo spotřebitelského úvěru

Pro některé zájemce může být zajímavá ještě třetí varianta – americká hypotéka. Umožní vám získat až několik milionů korun s nižším úrokem než u dalších typů půjček. Na oplátku ale musíte ručit svým domem či bytem.

V praxi proto bývá mnohem častější právě leasing a „klasická” půjčka.

Základní rozdíl mezi nimi je jednoduchý. Zatímco u spotřebitelského úvěru je auto hned vaše, když si vezmete leasing, vůz patří leasingové společnosti.

Není leasing jako leasing

Pokud tedy sáhnete po leasingu, musíte se smířit s tím, že nebudete majitelem auta. Přestože jste zodpovědní za jeho provoz i stav, nemůžete ho například prodat. Automobil bude váš až po splacení předepsané částky. Tedy v případě finančního leasingu.

Na trhu se setkáte také se stále populárnějším operativním leasingem. I v tomto případě je majitelem auta leasingová společnost. Vy ale platíte pouze amortizaci vozidla a nesplácíte tedy jeho celkovou cenu. Za to ho po skončení splátek vrátíte leasingové společnosti.

Poskytovatel operativního leasingu se zároveň postará o zajištění dalších služeb, jako jsou například servis vozu nebo jeho pojištění.

Opravdu se vám leasing vyplatí?

Jenže pozor – tyto služby něco stojí. A platíte je u auta, které není (a nebude) vaše. Ani toto řešení proto není tak výhodné, jak se může na první pohled zdát.

Na druhou stranu, pokud chcete mít auto jen v nájmu a chcete řešit co nejméně věcí, může pro vás být ideálním řešením. Počítejte ale s tím, že za toto pohodlí také zaplatíte.

Půjčka je většinou výhodnější

Pro většinu lidí proto bývají výhodnější klasické spotřebitelské úvěry. I tady máte na výběr ze 2 variant:

A jaké jsou jejich mínusy a plusy?

V prvním případě dostanete peníze za konkrétním účelem – tedy v tomto případě na nákup auta. A ten musíte prokázat. Některým poskytovatelům navíc musíte dát do zástavy velký technický průkaz. Zároveň ale získáte lepší úrokovou sazbu než v případě neúčelové půjčky.

Neúčelový spotřebitelský úvěr vás tedy vyjde dráž. Za to je jen na vás, jak peníze využijete. Žádné prokazování účelu ani zástava majetku vás nečekají.

Pozor na akce i nabídky autobazarů

Ať už budete vybírat mezi účelovými nebo mezi neúčelovými půjčkami, vždy si dobře pročtěte jejich podmínky. Nesoustřeďte se ale jen na úrok. I nabídka s nízkou úrokovou sazbou může být nevýhodná. Na vině jsou různé poplatky, které poskytovatelé k úvěrům přidávají.

Ze stejného důvodu buďte obezřetní také v případě akčních nabídek, které slibují například nulový úrok. Často u nich narazíte na vysoké poplatky nebo drahé pojištění. A půjčku zbytečně přeplatíte.

S podobnými praktikami se můžete setkat také u půjček, které vám nabídnou v autobazarech. Nikdy je proto rovnou nepřijímejte. Raději je doma v klidu porovnejte s dalšími nabídkami na trhu.

Při výběru se zaměřte na RPSN

Abyste si udělali co nejlepší obrázek o podmínkách půjčky, soustřeďte se vždy zejména na RPSN. Tato zkratka znamená roční procentuální sazbu nákladů a jsou v ní zahrnuté veškeré náklady související s úvěrem. Tedy:

  • úrok
  • pojištění
  • veškeré poplatky
  • a další náklady

Právě tato hodnota vám přesně řekne, kolik přeplatíte.

Pozor dejte také na pojištění

RPSN je tedy základním prvkem, podle kterého byste měli úvěr vybírat. Nezapomínejte ale ani na další podmínky, jako je například pojištění schopnosti splácet nebo doba splácení.

Pojištění schopnosti splácet totiž zpravidla bývá zbytečně drahé. Před stejnými riziky vás přitom dokáže ochránit i správně nastavené životní pojištění.

Doba splácení je zase jedním z hlavních ukazatelů, který určuje výši splátek. Ujistěte se proto, že ji můžete nastavit tak, abyste si se splácením pohodlně poradili a zároveň měli na svém účtu vždy dost peněz na nečekané výdaje.

A nezapomínejte ani na základní pravidlo, které platí u všech půjček. Tedy že úvěr musíte splatit dřív, než danou věc přestanete používat. Vždyť kdo by chtěl splácet auto i 10 let poté, co už v něm nejezdí?

ANKETA k článku Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat"

Půjčili jste si peníze na koupi auta?
Počet odpovědí: 136

KOMENTÁŘE k článku Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat

18.7.2021 09:04:16

dotaz , Komentoval(a): Vlastimil Mederos

jsme 8 clená rodina, bydlíme v menši vesničce a bohužel se nám nevratně rozbilo auto. Chtěl jsem si vzít půjčku, ale nikdo mi jí nedá. Mam exekuce a nemam nikoho kdo by si mohl vzít auto na sebe. Mám nějakou jinou šanci jak sehnat auto? dekuji za odpověd Mederos
24.7.2021 17:41:08

RE: Půjčka na auto v exekuci, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, v exekuci Vám nikdo půjčku na auto neposkytne (neměl byste jak půjčku splácet & půjčené peníze by Vám obratem obstavil exekutor).

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat