Banky.cz Články Půjčka Srovnání úvěrů: za půjčku 50 000 Kč přeplatíte i dvojnásobek

Srovnání úvěrů: za půjčku 50 000 Kč přeplatíte i dvojnásobek

Srovnání úvěrů: za půjčku 50 000 Kč přeplatíte i dvojnásobek
7.2.2022 Půjčka

Kolik přeplatíte při půjčce 50 000 Kč? Může to být 1 722 Kč, ale může to být také až 95 371 Kč. Tedy téměř dvojnásobek samotné půjčky. Vyplývá to z aktuálního Indexu odpovědného úvěrování, který pravidelně zveřejňuje nezisková organizace Člověk v tísni.

Index upozorňuje na to, jak se nebezpečným a drahým půjčkám vyhnout. Kromě toho srovnává poskytovatele spotřebitelských úvěrů a varuje před obřími rozdíly v ceně.

Žebříček podle ceny půjčky

Autoři indexu porovnávali 35 poskytovatelů nezajištěných spotřebitelských úvěrů s licencí České národní banky. Zjišťoval, kolik lidé po 12 měsících pravidelného splácení zaplatí za půjčku 50 000 Kč.

Nejlevnější půjčky nabízeli tito poskytovatelé:

Poskytovatel

O kolik přeplatíte půjčku

Essox

1 722 Kč

Sberbank

1 913 Kč

mBank

2 722 Kč

Hello bank!

3 483 Kč

Zonky

3 920 Kč

Nejdražší půjčky pak nabízely tyto společnosti:

Poskytovatel

O kolik přeplatíte půjčku

VIA SMS

95 371 Kč

EveryDayPlus

80 159 Kč

CentroFinance

70 427 Kč

Ferratum

47 987 Kč

PRONTO CREDIT

40 771 Kč


I přesto, že u spotřebitelských úvěrů můžete přeplatit velmi vysokou částku, stále jsou podle autorů indexu výhodnější než mikropůjčky či kreditní karty.

Splácení spotřebitelských úvěrů je totiž rozložené do delšího období. Díky tomu máte lepší možnost překlenout aktuální situaci.

Nesplácíte? Zaplatíte navíc až 50 000 Kč

Index odpovědného úvěrování porovnával poskytovatele také podle toho, kolik u nich připlatíte, když půjčku 50 000 Kč nezvládnete půl roku splácet.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

I tady byly rozdíly obrovské. U nejvstřícnějšího věřitele vzrostou po půl roce náklady jen o necelých 5 000 Kč, zatímco ti nejtvrdší požadují desítky tisíc korun navíc

Nejdražší byla opět společnost VIA SMS, která požaduje astronomické úroky ve stovkách procent.

Víc než polovina společností naopak náklady navýšila maximálně o 15 000 Kč, což je podle autorů indexu přijatelné.

Nejlépe dopadly banky

Index odpovědného úvěrování zveřejňuje i celkový žebříček, ve kterém poskytovatele hodnotí pomocí hvězdiček. Roli hraje 14 parametrů.

Například:

 • náklady na půjčku (přeplacení),

 • náklady při prodlení,

 • zveřejněná kalkulačka,

 • maximální sazba u půjčky, 

 • rozsah dokumentace

 • nebo postup při problémech.

Obecně se dá říct, že čím víc hvězd poskytovatel má, tím odpovědněji se ke svým zákazníkům chová. 

Ze zveřejněného žebříčku také vyplývá, že nejlepší služby poskytují banky. Obvykle je proto nejlepší žádat o půjčku tam. Teprve když to nevyjde, vyplatí se zkusit nebankovního poskytovatele.

V obou případech vám s výběrem nejlepšího poskytovatele pomůže naše porovnání půjček. Jsou v něm vždy aktuální údaje, a navíc si jednotlivé úvěry srovnáte podle konkrétních parametrů. Například podle RPSN nebo měsíční splátky.

Srovnání nejlepších a nejhorších poskytovatelů:

Poskytovatelé s 5 hvězdičkami

Poskytovatelé bez hvězdičky

Air Bank

VIA SMS

Zonky

CentroFinance

Česká spořitelna

Volksbank

Home Credit

Ferratum

Essox

HFS

Equa bank

Oberbank

mBank

Nejlevnější půjčka od Zonky

Tommy Stachi

Situace se zlepšuje

Dobrou zprávou je, že se situace na úvěrovém trhu postupně zlepšuje. Většina z poskytovatelů má na svých webových stránkách například kalkulačku splátek

Můžete si tak vypočítat, kolik za úvěr zaplatíte a jak vysoké budou měsíční splátky. 

Zlepšení je také vidět v tom, že společnosti postupně přidávají na své weby vzor smlouvy. Potenciální klienti si ji tedy mohou v klidu přečíst doma. 

Pročtení podmínek je přitom velmi důležité. Problém ale je, že smlouvy jsou často dlouhé a složité.

Problém může být také s dohledáním poplatků, které vás čekají, když nezvládnete splácet včas.

Půjčky na zaplacení elektřiny? Raději ne

Podle autorů indexu mohou lidé ke spotřebitelským úvěrům nově sahat z důvodů, které ovlivňuje současná rostoucí inflace. Například:

 • kvůli rostoucím cenám energií a celkovému zdražování

 • nebo kvůli vyšším splátkám u hypoték.

Podobným půjčkám se ale raději vyhněte. Ceny energií totiž pravděpodobně neklesnou. Jednorázová půjčka tedy nic nevyřeší a vedla by jen do dluhové pasti.

Raději se pokuste omezit jiné výdaje.

Do složité situace vás mohou aktuálně dostat i hypotéky. Výrazně totiž zdražují, a pokud vám končí fixační období, mohou měsíční splátky po refixaci nebo refinancování hypotéky narůst o tisíce korun.

V takovém případě je nejlepší požádat banku o prodloužení splatnosti. Celkově sice zaplatíte o něco víc na úrocích, ale hypotéku zvládnete splácet bez další půjčky. A nehrozí, že se dostanete do větších problémů.

Úvěr uzavírejte jen v nezbytných situacích

A kdy je tedy spotřebitelský úvěr vhodné využít? Většinou při nenadálých životních situacích, které je nutné okamžitě řešit. Patří mezi ně například:

 • zdravotní problémy, 

 • ztráta zaměstnání,

 • problémy související s podnikáním, 

 • případně kumulace víc problémů naráz.

A jakmile se pro úvěr rozhodnete, dejte si pozor na těchto 7 věcí:

 • Nastavte si splátky, se kterými si poradíte a zároveň vám zůstane rezerva.

 • Neporovnávejte jen úrok, ale zaměřte se na RPSN, která kromě úroků počítá i s dalšími poplatky.

 • Ověřte si pokuty za pozdní splátky.

 • Porovnejte víc nabídek a nesáhněte hned po první, která vás zaujme.

 • Přečtěte si smlouvu, a když něčemu nerozumíte, poraďte se s odborníky.

 • Případné problémy se splácením řešte včas.

 • Neřešte problémy se splácením jinou půjčkou.

ANKETA k článku Srovnání úvěrů: za půjčku 50 000 Kč přeplatíte i dvojnásobek

Porovnáváte půjčky dle RPSN?

Počet odpovědí: 80

KOMENTÁŘE k článku Srovnání úvěrů: za půjčku 50 000 Kč přeplatíte i dvojnásobek

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vše, co potřebujete vědět o půjčce na mateřské dovolené

Vše, co potřebujete vědět o půjčce na mateřské dovolené

7.6.2024 Půjčka

Půjčka na MD, půjčka na RD, zkrátka půjčka na mateřské dovolené. Jaký je to typ úvěru, kdo jej poskytuje, kdy a kde se dá tahle půjčka vyřídit? Jak dlouho se splácí půjčka na mateřské dovolené a co při jejím výběru upřednostnit? Budete potřebovat ručitele nebo spoludlužníka, a dá se vůbec taková půjčka vyřídit u banky? V textu najdete odpověď na všechny otázky.

SMS půjčka - vše co o ní potřebujete vědět

SMS půjčka - vše co o ní potřebujete vědět

31.5.2024 Půjčka

SMS půjčka často mate svým názvem. Byť na první pohled vypadá, že se vyřizuje jako dopisování si přes SMS, skutečnost je odlišná. Jedná se o online půjčku, ale s možností opakovaného čerpání. A právě pro čerpání další nebo opakované částky už využijete SMS. Jak funguje SMS půjčka, v čem je výhodná a na co si při jejím vyřizování a hlavně čerpání a splácení dávat největší pozor?

Půjčka pro důchodce aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

Půjčka pro důchodce aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

28.5.2024 Půjčka

Půjčka pro důchodce je stále častěji využívaným typem spotřebitelského úvěru. Podívejte se, proč tomu tak je, čím se půjčky důchodcům vyznačují. Jsou půjčky k mání pro všechny důchodce, i ty invalidní, či jak je to s hypotékami. Je seniorská půjčka doménou jen nebankovních společností, anebo se dá získat i u banky?

Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

24.5.2024 Půjčka

Dluhy pryč za 3 roky? Možná ano. Poslanci totiž schválili zkrácení oddlužení z 5 let na 3 roky pro všechny dlužníky (spotřebitele každého věku i podnikatele). Dosud měli tříletou lhůtu pouze senioři a invalidé ve druhém a třetím stupni. Změna vychází z evropské směrnice, která požaduje tříleté oddlužení jen pro podnikatele. Ale česká vláda se zavázala, že se bude zkrácení oddlužení vztahovat i na spotřebitele

Nejvýhodnější půjčka a jak ji vybrat

Nejvýhodnější půjčka a jak ji vybrat

16.5.2024 Půjčka

Poohlížíte se po půjčce, která se dá označit jako nejvýhodnější? Pak vítejte v článku, který vám jednoduchou cestou ukáže, jak vybrat půjčku právě pro vás. Každý, kdo plánuje úvěr, samozřejmě chce jen tu nejvýhodnější půjčku. A to je správně. Vybavte se důležitými informacemi, bez nichž se výběr nejvýhodnější půjčky zkrátka nemůže obejít.  

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena