Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Vánoční desatero aneb na dárky si nepůjčujeme

Vánoční desatero aneb na dárky si nepůjčujeme

Vánoce obvykle působí zvýšenou zátěž nejen našemu žlučníku ale i naší peněžence. Jak udržet své výdaje na uzdě? A proč si na dárky nepůjčujeme?

Každý z nás slaví Vánoce trochu jinak. Někdo tradičně doma s rodinou, jiný na horách či u moře v teplých krajích. Společným jmenovatelem by měl být příjemně strávený čas, což obvykle závisí více na dobré společnosti než na množství dárků. Proti žlučníkové kolice se doporučuji tolik se nepřejídat. A pro zachování finančního zdraví platí obdobná rada – tolik neutrácet. A už vůbec ne na dluh. Následky z neuvážené půjčky si můžeme nést po celý život.

Před Vánoci je draze

Obchody začínají zdražovat obvykle v listopadu. Nejlevnější eshopy brzy hlásí "vše vyprodáno". Dodací lhůty se prodlužují, přepravní společnosti nestíhají doručovat balíky. V lednu se vrací vše zpátky do normálu. Povánoční výprodeje sráží cenu zpět na úroveň října. Není moudřejší se těmto obchodním hrátkám vyhnout?

Ekonomicky racionálně

Za běžných okolností se většina z nás snaží v životě jednat ekonomicky racionálně. Nakupujeme jen to co potřebujeme, právě kdy potřebujeme a za co nejlepší cenu. Vánoce jsou i pro jinak finančně gramotné jedince anomálií. Nakupujeme to co nepotřebujeme, v ten nejméně vhodný čas a za předražené ceny.

Nakupujeme jen skutečně potřebné

nakup-1.jpg

Dárky nakupujeme tak, aby většina z nich nemusela po Vánocích skončit v lepším případě ve sklepě. Strefit se do vkusu a aktuálních potřeb obdarovaného je téměř nemožné. Obálka s penězi určitě nebude tím nejoriginálnějším dárkem, ale máme 100% jistotu, že nepřijde na zmar.

Dárky jen za svoje, ne na dluh

Dárky, podobně jako dovolenou a spotřební zboží, kupujeme výhradně jen za svoje peníze. Nikdy ne na úvěr. Pokud na dárek nemáme, koupíme něco menšího. Větu „jen jsem chtěla udělat dětem radost“ slýchávají exekutoři až příliš často. Doporučuji náš článek Půjčujeme si odpovědně.

Stanovíme si rozpočet

Kromě dárků nám z výplaty musí zbýt také na nájem, energie, stravu a ostatní záležitosti. Proto si předem spočítáme, kolik maximálně můžeme za dárky utratit, a tento rozpočet za žádných okolností nepřekračujeme.

Půjčujeme si u bank

Pokud opravdu není zbytí a svůj chtíč v utrácení neudržíme na uzdě, pak si půjčujeme jen u bank za úrok/RPSN 6-9% (dnes si půjčíme 10 000 Kč, za rok vrátíme bance zpět 10 600-10 900 Kč). Banka po nás bude chtít doložit výši příjmů a nepůjčí klientům se záznamy v registrech či bez stabilního zaměstnání.

Když nás banka odmítne

Když nám banka nepůjčí, pak jen pro naše vlastní dobro. Banka si musí být jistá, že dlužník bude schopen dostát svým závazkům a dluh splatí. Neschválení úvěru je pro nás gentlemanským upozorněním, že bychom se splácením mohli mít vážné problémy. Proto se ani nepokoušíme žádat o úvěr jinde.

Nebankovní poskytovatelé úvěrů

uver.jpg

Nebankovní společnosti můžeme dělit na velké a známé (značkové) a la Home Credit či Cofidis, kde mohou přimhouřit oko nad drobným prohřeškem z registrů (a úrok/RPSN bude oproti bance adekvátně vyšší), a na malé a neznámé (neznačkové, nebezpečné). Té druhé skupině nebankovních poskytovatelů úvěrů se důsledně vyhýbáme. Poznáme je podle extrémně vysokého RPSN, skrytých poplatků a smluvních pokut. Obvykle inzerují stylem: „Půjčíme každému i bez doložení příjmu a se záznamy v registrech“. Toto by byl začátek cesty k osobnímu bankrotu.

Splácíme včas, nejlépe předčasně

Lepší banky umožňují bez sankcí kdykoliv splatit libovolnou část půjčky. Dostaneme-li k Vánocům obálku, použijeme peníze ihned na splacení dluhů.

Šetříme na další Vánoce

Pokud jsme letos kupovali dárky na dluh, budeme si po celý příští rok pravidelně spořit. Každý měsíc 1/12 očekávaných výdajů na příští Vánoce. Není lepšího předsevzetí do Nového roku než život bez spotřebitelských úvěrů.

Poklidné prožití vánočních svátků přeje redakce Banky.cz.

ANKETA k článku Vánoční desatero aneb na dárky si nepůjčujeme

Kupuji dárky na dluh?

Počet odpovědí: 203

KOMENTÁŘE k článku Vánoční desatero aneb na dárky si nepůjčujeme

Přidejte nový komentář

dárek , Komentoval(a): Františka

25.11.2020 15:36:42

V životě bych si nepůjčila na dárky. To přece není nutné, ne? Nakupuji jen to, na co mám. Letos budu kupovat autíčko na dálkové ovládání, mám na něj a nemusím si na něj půjčovat.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pracujete v zahraničí a chcete tam i spořit na penzi? Otevírají se celoevropské penzijní produkty

Chystáte se pracovat v zahraničí a hodilo se vám penzijní pojištění v cizině? Koncem března 2022 startují nové evropské osobní penzijní produkty, které budou plně přenositelné mezi zeměmi EU. To značně usnadní život všem na penzi spořícím občanům, stěhujícím se za prací do jiné země. A že s přenosem penzijka bývají komplikace, dokazují i časté dotazy z evropské poradny pro spotřebitele. 

Úroky na spořících účtech explodují po rozhodnutí ČNB

Malé banky reagují okamžitě, větší avizují změnu od prosince. České banky skokově vylepšují výnos ze spoření. To vše návazně na šokové rozhodnutí ČNB. Růst základní úrokové sazby (2T Repo) o 125 bps na 2,75% byl nad očekáváním analytiků, kteří počítali s hodnotami v rozmezí 50-100 bps.

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

Ve středu 13. října 2021 oznámila Bohemia Energy ukončení své činnosti. O dodavatele energií tak ze dne na den přišel necelý milion klientů. Zálohy přitom platíte automaticky. Co dělat? Poradíme, jak minimalizovat další ztráty.

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Přinášíme vám velký přehled dopadů koronavirus krize (COVID-19) na finance Čechů.
Prověřujeme od 13.3.2020 aktuální možnosti změny splátek půjček a hypoték u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech. 
Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na exekuce a insolvence.

(Aktualizováno 24.4.2020)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Máte dluhy a nestíháte splácet? Řešením může být osobní bankrot. Kdy má smysl žádat o insolvenci? Kolik stojí sepsání návrhu na oddlužení? Kolik Vám musí ponechat z výplaty? A jak je to s ochranou před exekutorem?

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od