Banky.cz Články Peníze Záhada jménem finanční rezerva 1

Záhada jménem finanční rezerva 1

19.11.2014 Peníze

Určitě mi dáte za pravdu, že finanční rezerva je takovou malou záhadou. Každý ví, že finanční rezerva je důležitá, ale téměř nikdo ji nemá. Pokud ji ale nedokážeme vytvořit, nikdy si nevybudujeme finanční majetek a nedosáhneme finanční nezávislosti. Tvorba rezerv není v dnešní spotřební době moderní, úvěrové firmy a firmy vyrábějící spotřební zboží mají žně. Avšak my, běžní spotřebitelé, takzvaně „ostrouháme“  v případě, že přijdeme o zaměstnání, zhorší se znám zdravotní stav nebo se nám nebude chtít pracovat. Pojďme si tedy o finanční rezervě něco povědět.

Co je to finanční rezerva?

Finanční rezerva je částka v určité výši a její výše je u každého jednotlivce liší, protože kopíruje měsíční výdaje, příjmy nebo Vaše potřeby. Obecným měřítkem je 6-12ti násobek měsíčních výdajů nebo příjmů. Já preferuji kopírovat příjem, aby lidé v pracovní neschopnosti nezůstali bez finančních prostředků, protože výdaje mohou i vzrůst v případě léčby úrazu nebo nemoci. Není nic horšího než být v pracovní neschopnosti a být bez peněz.

Finanční rezerva samozřejmě neslouží pouze k dorovnání ušlého příjmu, ale také pro případ nenadálých výdajů ve formě servisu automobilu, nákupu nových spotřebičů aj.

K čemu je dobré mít finanční rezervu?

Mnoho lidí nedokáže během svého života vytvořit ani zlomek finanční rezervy potřebné ke klidnému spaní. Problém vidím především ve skutečnosti, že lidé neví, jaká pozitiva finanční rezerva přináší, avšak ještě horší je, že si neuvědomují negativa absence takové rezervy.

finanční rezerva

Představte si, že máte na účtu kdykoli k dispozici 250 000 Kč. Jaký je to pocit?

Věřím, že příjemný. Taková rezerva Vám totiž pomůže v těžkých situacích, které nám život každý den přináší. V situacích, které málokdy dokážeme ovlivnit, plánovat a předpovídat.

Například se Vám porouchá auto nebo se doma pokazí pračka, lednička, myčka, trouba, televize, mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice, digestoř, rozlomí stůl, židle nebo konferenční stolek, praskne umyvadlo, popraská Vám dlažba nebo nově položená podlaha. Samozřejmě, že pravděpodobnost toho, že se Vám některé z výše nastíněných nehod stanou najednou, je minimální, ale pocit, že můžete vše opravit najednou a nemusíte přemýšlet, které z oprav odložit, je k nezaplacení. A taky se můžete po cestě z práce zranit, něco si zlomit, můžete onemocnět a tak Vám další měsíc na účet nepřijde výplata. A můžete být v pracovní neschopnosti i několik měsíců. Pak se uzdravíte a přítelkyně nebo manželka za Vámi přijde, že chce jet na dovolenou, že by se ráda podívala na Kanárské ostrovy. A to nemluvím o výdajích spojených s dětmi.

Finanční rezerva nám také pomáhá nezadlužovat se a více přemýšlet nad penězi.

Mohl bych takto vyjmenovat více než tisíc případů, kdy se Vám finanční rezerva bude hodit. Už trochu tušíte, jak Vám může finanční rezerva usnadnit život?

Základ k vytvoření finanční rezervy je odpovědět si na otázku „Proč bych měl mít finanční rezervu?“.

Pokračování: Záhada jménem finanční rezerva 2

ANKETA k článku Záhada jménem finanční rezerva 1

Mám vytvořenou dostatečnou finanční rezervu pro nenadálé události?

Počet odpovědí: 27

KOMENTÁŘE k článku Záhada jménem finanční rezerva 1

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018 Peníze

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018 Peníze

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Základní nepodmíněný příjem

11.9.2017 Peníze

Univerzální celoživotní dávka, na kterou by měl nárok každý. Nahradí důchod i přídavky na děti. Testuje se ve Finsku, Švýcaři naopak tento koncept odmítli v referendu. Šla by zavést v ČR? A kolik by to bylo?

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

23.8.2017 Peníze

Minimální mzda bude o 1 200 Kč vyšší. Výsledných 12 200 Kč je kompromisem mezi požadavky odborů (12 500 Kč) a zaměstnavatelů (11 800 Kč). Kolik by měla činit spravedlivá minimální mzda? Jak argumentují její zastánci a odpůrci? A jak vysoké jsou nástupní platy absolventů v Praze?

Důchodová reforma

31.7.2017 Peníze

O nutnosti důchodové reformy se hovoří přes 25 let. Vládní studie nyní přišla s překvapivým závěrem, že žádná reforma není třeba. Pletou se v odhadech renomovaní ekonomové nebo je studie pouhou obhajobou neaktivity ČSSD?

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od