Banky.cz Články Politika Zeman, Štěch a Hamáček vyzývají ČNB k zastavení intervencí

Zeman, Štěch a Hamáček vyzývají ČNB k zastavení intervencí

20.8.2015, Politika

Lánská schůzka předsedů parlamentních komor s prezidentem republiky vyvrcholila společnou výzvou adresovanou ČNB k zastavení devizových intervencí na oslabování koruny. Pouhý prázdninový žert nebo sběr politických bodů do dalších voleb?

Dělba moci

Vyspělá demokracie ctí jisté základní principy dělby moci. Stejně jako je moc soudní striktně oddělena od moci zákonodárné a výkonné, tak je i fiskální politika oddělena od politiky monetární. Fiskální politika je v režii vlády, monetární politika je na parlamentu nezávislá a plně v režii centrální banky. Zatímco případný nátlak politiků na soudce, aby někoho odsoudili či neodsoudili, by byl dnes již považován za absurdní a proti všem pravidlům hry, snaze politiků ovlivňovat monetární politiku ČNB se bohužel stále moc nikdo nepodivuje, což je špatně.

U prezidenta Zemana jsme již lecčemu uvykli. Nadřazování zájmů Ruské federace na zájmy vlastní republiky, ignorace ústavních zvyklostí (od jmenování úřednické vlády až po nejmenování profesorů), protěžování vlastních příznivců (od udílení státních vyznamenání až po jmenování ministrů tzv. úřednické vlády) a snaha o ovlivňování monetární politiky centrální banky (výroky, koho v budoucnu jmenuje či nejmenuje členy bankovní rady). Ale u pánů Hamáčka a Štěcha je to nová zkušenost, protože jinak mají oba relativně čistý štít (řízení schůze sněmovny v podnapilém stavu je spíše úsměvné škobrtnutí a nespisovná čeština pana Štěcha je o toleranci jeho voličů).

Zbytečné a kontraproduktivní

devizové rezervy

Výzvy politiků k zastavení intervencí na oslabování koruny jsou navíc nejen zcela liché, ale i kontraproduktivní. Pan guvernér Singer je před koncem svém druhého funkčního období (potřetí být jmenován nemůže) a zbytek bankovní rady má stejně tak jako tak jisté, že jmenován znovu nebude, neboť se neřadí mezi příznivce pana Zemana. Výjimkou je pan Rusnok, u kterého se naopak očekává jmenování příštím guvernérem, jenže ani ten s panem Zemanem nesouhlasí. Je tedy předem jasné, že za současné konstelace nemohou jakákoliv prohlášení politiků ovlivnit rozhodování bankovní rady. Naopak to může být kontraproduktivní, neboť politické výzvy povedou ke zvýšenému tlaku trhu na prolomení hranice 27 Kč/EUR, což povede k větší potřebě intervencí ze strany ČNB, tedy bude docházet k většímu tisknutí virtuálních peněz a k většímu hromadění devizových rezerv, které se budou v budoucnu hůře rozpouštět.

Buď tedy pánové Štěch a Hamáček netuší, že jde o pouhé mlácení prázdné slámy, nebo se jedná o prohlášení adresované spíše voličům než samotné ČNB. Většina voličů totiž slyší na levnější nákup elektroniky a dovolené. Že jsou jejich podniky díky intervencím konkurenceschopnější, že mají jistější pracovní místo a že je v ČR jedna z nejnižších nezaměstnaností z celé EU není na první pohled tak hmatatelné, jako nákup eur na dovolenou za 25 a méně korun.

ANKETA k článku Zeman, Štěch a Hamáček vyzývají ČNB k zastavení intervencí"

Je v pořádku, když se politici snaží ovlivnit monetární politiku ČNB?
Počet odpovědí: 276

KOMENTÁŘE k článku Zeman, Štěch a Hamáček vyzývají ČNB k zastavení intervencí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat