Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Úrok z hypotéky

Úrok z hypotéky

Definice Úrok z hypotéky

Je část pravidelné měsíční splátky hypotéky, která je klasifikována jako odměna bance za zapůjčené peníze, tedy vypočítává se z výše sjednané úrokové sazby, počtu dní čerpání a jistiny hypotéky. Nejčastějším typem splácení hypotečního úvěru je anuitní, u kterého se s každou měsíční splátkou úrok hypotéky snižuje a úmor hypotéky zvyšuje.Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.18 %

Dotazy v poradně k Úrok z hypotéky

R

#7668, Odpočet úroků z hypotéky a pronájem, Daně, 7.10.2019

Dobrý den, vzal jsem si hypotéku na byt 3+1, který budu užívat s dětmi a přítelkyní, ale přítelkyni napíší smlouvu o pronajmu, aby mohla čerpat příspěvek na bydlení. Mohl bych si tak také odečíst úrok z hypotéky v ročním daňovém přiznaní? Děkuji

Dobrý den,

odpočet úroků z hypotéky v daňovém přiznání je možné uplatnit pouze za nemovitost, kterou užíváte k vlastnímu bydlení (nebo k bydlení rodinných příslušníků). Pokud byste byt pronajímal, odpočet byste uplatnit nemohl (resp. pouze do poměrné části připadající na Vaše bydlení - při pronájmu poloviny bytu jen polovinu úroků). 

Nezapomeňte, že i z fingovaného pronájmu byste musel platit daň z příjmu, příjmy z pronájmu vykazovat v daňovém přiznání, atd. Budete-li v bytě bydlet a zároveň ho pronajímat rodině s dětmi (na což budete čerpat sociální dávky na bydlení a ještě uplatňovat odpočet úroků za hypotéku), pak si přímo říkáte o kontrolu z Finančního úřadu i Úřadu práce. Úřad práce by po Vás pak požadoval okamžité vrácení všech neoprávněně vyplacených dávek na bydlení a Finanční úřad by Vám doúčtoval daň z příjmu včetně pokuty a úroku z prodlení. 

Takovéto řešení nemohu doporučit. Zatímco před 10 lety byly kontrolní mechanismy FÚ velmi nedostatečné a kolikráte se nepřišlo ani na slevy na děti uplatňované oběma rodiči současně, dnes je vše na daleko pokročilejší úrovni a není problém tyto nedostatky odhalit velmi rychle. V případě omylu jednají úřady mírně a obvykle jen vyžadují vyrovnání nesrovnalostí (vrácení peněz) a nápravu. Ale při cíleném pokusu o podvod pokutám a případným obviněním z trestného činu neuniknete. 

P

#1419, Dotaz v bankovní poradně, , 29.5.2014

Dobrý den, mám mHypotéku. Možnost mimořádných splátek 20% ročně zdarma jsem již vyčerpal. Mohl bych dát další mimořádné splátky, ale to je již za sankci 3%. Vyplatí se mi to, nebo bude lepší splácet jen těch 20%? Přebytečné peníze teď držím u Air bank na 1,3% pa.

Dobrý den,

aby se Vám vyplatilo provést mimořádnou splátku nad 20% se sankcí 3% a přebytečnými penězi u Air-Bank na 1,3% (čistý úrok po zdanění 1,105%) by musel být úrok z hypotéky vyšší než 4,105%*. Není-li úrok z hypotéky v této výši a nechcete-li splácet více než dalších 20%, nevyplatí se Vám tom, neboť v dalším roce můžete bezplatně opět splatit 20% bez sankcí.

Petr JermářBanky.cz

*bez započtení snížení daňového základu u daně z příjmu za zaplacené úrokyBanky v ČR