Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1009, Dotaz v bankovní poradně

Investování do fondů a dluhopisů bez prostředníka: Možnosti a podmínky pro běžné občany

Dobrý den, investuji do podílových fondů různých investičních společností bank. Chtěl bych vědět, jestli je nějaká možnost pro běžného občana investovat do fondů, popř. přímo do dluhopisů apod. bez prostředníka (banky, makléře...). Pokud ano, tak kde a za jakých podmínek. Děkuji.

Dobrý den,

přijde na to, v jak velkém objemu investujete. Prostředník - banka je zde v podobné pozici jako peníze ve společnosti, umožňují snazší směnu. Přímé obchody s investičními společnostmi stejně jako např. nákupy cenných papírů na burze se dějí ve velkých objemech a těchto obchodů se můžou účastnit jen největší hráči na trhu, kteří splňují netriviální podmínky. Tito velcí hráči pak zastupují běžné občany a za provizi umožňují obchod. Bez prostředníka se tedy neobejdete.

Nabídka bank pro retail a privátní klientelu (kterou se retailový klient stává při dosažení určitého objemu peněz bankou spravovaných) může být poměrně rozdílná, tedy opět záleží na objemu investice. Zhruba od 10 mil. Kč Vám banky mohou nabídnout služby privátního bankovnictví, které zahrnuje o mnoho lepší podmínky (např. nižší provize za sjednané obchody), ale za cenu vyšších objemů obchodů. Do této hranice se lepších/individuálních podmínek nedomůžete.