Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1241, Dotaz v bankovní poradně

Jak získat investiční úvěr pro Družstvo na nákup bytů v novostavbě?

Dobrý den pane Jermar, rád bych od Vás dostal radu, na jakou banku se obrátit, popřípadě jaký chtít produkt pro investiční úvěr pro Družstvo na nákup bytů v novostavbě. Jedná se o 8 bytů v odhadní ceně cca 14 mil. Kč. Všechny byty mají své družstevníky nebo nájemce a generování nájmu je o více než 30% vyšší, než je případná splátka 80% úvěru z kupní ceny těchto bytů (na období 32 let).

Dobrý den,

ze hry bohužel vypadávají nové moderní nízkonákladové banky, které úvěry právnickým osobám neposkytují a družstevní záložny, které na tak dlouhé období nepůjčují. Nezbude tedy než se obrátit na klasické velké banky jako ČS, KB, ČSOB a nechat si udělat nabídku na míru. Pro PO je vždy každý úvěr na míru, není to standardizované jako např. hypotéky pro FO.

Pozitivní je přebytek likvidity na trhu a velká ochota bank půjčovat (banky nestíhají rozpůjčovat to co si střadatelé u nich uložili). Úrok vidím kol 4-5%, sjednejte si možnost mimořádných splátek bez penalizací a odmítejte poplatky za sjednání a vedení úvěru.

Zvažte také možnost změny družstva na společenství vlastníků, převod bytů do OV a individuální financování majiteli bytů pomocí hypotečních úvěrů, které jsou v současné chvíli mimořádně výhodné a určitě se na nich dosáhne nižší úrokové sazby.