Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1337, Dotaz v bankovní poradně

Jak banky mohou nabízet tak nízký úrok na dlouhodobý úvěr pro město?

Dobrý den, prosím Vás, proč mohou banky nabídnou úrok z úvěru na dlouhodobý úvěr pro město až za 1,47 %? Jak je možné, že to lze tak nízko? Prosím Vás o vysvětlení. Děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním příjemného zbytku dne Milan

Dobrý den,

v nabídce úrokové sazby u úvěrových produktů hraje roli několik okolností:

  • jak drahé má banka zdroje, ze kterých bude půjčovat (úroky u spořicích produktů)
  • jak drahé má banka režijní provozní náklady (např. mnoho poboček = velká režie)
  • velikost úvěru (pro banku je méně nákladnější půjčit 1x 10 mil. Kč než 10x 1 mil. Kč, tedy kdo si půjčí hodně, dostane lepší podmínky)
  • bonita klienta, délka úvěru, velikost a kvalita zástavy, typ úroku (fixní na x let či floating měnící se každý měsíc dle aktuální hodnoty peněz na mezibankovním trhu) a další zájmy (zejména u větších klientů)

Půjčí-li si město hodně, na dlouho, je bonitní a dá vysokou zástavu, dosáhne na velmi zajímavý úrok. Velmi jednoduše řečeno, dává-li nějaká banka střadatelům úrok pouze 0,5% a půjčuje jejich peníze za 1,5%, má na tom celé 1% (což při nízkých transakčních nákladech a přijatelné režii může být postačující a ještě se do toho vejde zisk banky).

Petr JermářBanky.cz