Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #1594, Dotaz na běžný bankovní účet

Máme problém se psem, který rozkousal naše peníze. Může nám banka vyměnit poškozené bankovky?

8.10.2014 Běžný účet

Dobrý den,mám problém. Pes nám rozkousal peníze.Jednu stokoruna a jednu dvousetkorunu.Vymění nám to banka?

Dobrý den,

výměně poškozených bankovek se detailně věnuje náš červnový zpravodaj zde, konkrétně druhá část.

Přijde na to, jak moc je bankovka poškozená (tzv. standardně či nestandardně, detaily v našem článku). Standardně poškozené bankovky Vám vymění jakékoliv banka na libovolné pobočce zcela bez poplatku (je to jejich povinnost). S nestandardně poškozenou bankovkou bude nejlépe se vypravit přímo do pobočky České národní banky, kde bude bankovka podrobena podrobné expertíze a dle míry poškození dostanete adekvátní náhradu.

Pokud by byla bankovka vlivem rozkousání např. rozdělena na tři a více částí, ze kterých ale lze stále složit min. 75% původní plochy bankovky, obdržíte plnou náhradu. Pokud bude chybět více plochy bankovek, dostanete nižší náhradu - toto opatření je zde od toho, aby nešlo cíleně "stříhat bankovky" na menší části a dostat tak větší náhradu, než kolik bylo původních bankovek.