Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #1617, Dotaz na běžný bankovní účet

Měl jsem obavy ohledně bezpečnosti svého hesla při změně čísla účtu na pobočce.

16.10.2014 Běžný účet

Byl jsem 15. 10. na pobočce na Orlí, Brno zařídit změnu č. účtu, na nějž chci převádět peníze (v důsledku změny peněž. ústavu). V předsálí se mne ochotně ujala slečna a vše jsme na jejím notebooku provedli, ale musel jsem uvést heslo. Mám nyní nepříjemný pocit, že heslo by mohlo být zneužito. Mám se obávat a heslo raději změnit nebo vaše banka garantuje důvěryhodnost zaměstnanců. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

nejsme banka, ale pouze poradenský portál - o jakou se jedná banku?

S tímto přístupem jsem se osobně setkal např. u Air-Bank, kdy lidem, kteří perfektně sami neovládají intertnebanking, je poskytnuta podobná asistence na pobočce. Je třeba dodržet jednoduché pravidlo - heslo osobně do počítače zadat a nenechávat pobočkovou pracovnici, aby zadala heslo za Vás (tedy nikomu ho nesdělovat) Pokud se to udělá takto, Vaše heslo Vámi zadané do počítače na pobočce nikdo nezjistí (je to, jako byste heslo zadával do svého počítače - také ho z tama nikdo nevydoluje).

Obecně: pokud by došlo kdykoliv k vyzrazení hesla do internetbankingu, pachatel může pouze pasivně zhlédnout, kolik máte na účtu. Pro převod peněz je třeba ještě autorizace pomocí SMS, která chodí na Váš mobilní telefon. Jsou zde tedy dvě nutné podmínky (heslo do internetbankingu + Váš mobil), které je nutné překonat, což snižuje riziko zneužití blízko k nule. Pokud by ale někdo zjistil Vaše heslo a ještě Vám odcizil mobilní telefon, nic mu nebrání peníze převést.