Banky.cz Bankovní poradna zdarma #164, Dotaz v bankovní poradně

Obstavení účtu: Může být kvůli dluhu obstaven i účet vaší nezletilé dcery?

Dobrý den.Mám vedený účet u české spořitelny.Z důvodu nezaplacené faktury +poplatků z prodlení na částku 28 OOOKč od telef.společnosti O2 mi byl obstaven účet.Přišla mi výplata a samozřejmě si ji celou vzala na umoření dluhu.Zbývá mi doplatit ještě 4000Kč.Moje nezletilá dcera má také účet u ČS,kde má asi 3000 Kč. Když jsem si chtěla vybrat peníze od ní,tak mi bankomat odmítl částku 2000Kč vydat s tím,že je to vyšší částka,nežli je na účtě.Je možné,že kvůli mému dluhu obstavily i účet dcery?Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

situace obstavení účtu disponenta, který je rozdílný od majitele, bohužel není v zákoně rozumně vyřešena a není znám ani judikát toto řešící. Soud tedy vždy rozhoduje individuálně a dle mého názoru, pokud nedochází k cílenému zneužívání insitutu dětského účtu z důvodu vyhýbání se exekekuci, by bylo záhodno podat v případě obstavení tohoto dětského účtu vylučovací žalobu, kdy se bude dítě domáhat vyloučení účtu z exekuce, neboť účet exekuovanéme nepatří.