Revolvingový úvěr a dluh po manželce: Je součástí společného jmění nebo výlučným majetkem?

Nejlevnější půjčka od Zonky
2.7.2015 Půjčka

Dobrý den, mám dotaz. Manželka uzavřela před naším sňatkem smlouvu o poskytnutí revolvingového úvěru a byla jí vydána kreditní karta. Z úvěru čerpala a splácela peníze i v době trvání našeho manželství. Po její smrti zůstal z tohoto titulu dluh. Nevíte jestli je tento dluh součástí společného jmění manželů či jejím výlučným majetkem?

Dobrý den,

bude záležet na přesném datu každého čerpání úvěru - částky půjčené před sňatkem do SJM nespadají, částky půjčené po sňatku ano (obecně je jedno, kdy to bylo spláceno/kdy byla uzavřena rámcová úvěrová smlouva). Toto je standardní přístup.

Nicméně zrovna u této situace s rámcovou úvěrovou smlouvou sjednanou před sňatkem by šikovný právník dokázal u soudu z peněz čerpaných po dobu trvání manželství udělat výlučný majetek manželky. Pokud by tedy toto bylo žádoucí/šlo o více peněz a nebojíte se soudního řízení, lze se vydat i touto cestou. Ale pro pár tisíc korun bych to asi neřešil.