Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #2127, Platba na německý účet

Platba na německý účet, Platba

24.8.2015 Platba

Dobrý den, potřebuji zaslat do Německa peníze a na dokladu mám IBAN DE62850501003000018580 a na poště mi neumí z tohoto čísla peníze odeslat a neumí rozlišit číslo účtu, peněžního ústavu, neznají jeho strukturu. Můžete mi poradit, jak vyplnit poštovní poukázku, aby platba mohla být odeslána? Děkuji za odpověď. F.Uher

Dobrý den,

přes Českou poštu můžete peníze do zahraničí poslat třemi způsoby:

  • poukázka Z/A: hotovost-účet do zemí Bělorusko, Bulharsko, Maďarsko, Polsko - tedy do Německa takto pošta peníze poslat neumí
  • poukázka Z/B: hotovost-hotovost do 12 zemí, ale opět Německo mezi nimi není - navíc v tomto případě pošta neumí peníze poslat na účet, ale vyplácí je v hotovosti
  • přes Western Union (pošta je partnerem): hotovost-hotovost - toto by šlo i do Německa, ale je to 1) neskutečně nákladné a 2) v zahraničí se vyplatí hotovost, tato služba neumí peníze poslat na účet

Sečteno, podtrženo, s Českou poštou ani v 21. století peníze na německý účet nepošlete. Budete tedy muset peníze poslat ze svého bankovního účtu. Pokud žádný nemáte, doporučuji běžný účet od Fio Banky, kde je EUR platba do Německa pouze za 20 Kč a ostatní vedení účtu a tuzemský platební styk je zcela bez poplatků a podmínek.

Pro zahraniční platební styk je iban formát čísla účtu (tedy ten co máte výše uveden) nutností - bez toho peníze do zahraničí poslat nelze. Naopak český formát čísla účtu "předčíslí-číslo účtu/kód banky" pro zahraničí nelze aplikovat.