Banky.cz Bankovní poradna zdarma #221, Dotaz v bankovní poradně

Je výhodnější čerpat hypoteční úvěr po částech nebo hned celou částku?

Hezký den! Zřídil jsem si hypoteční úvěr a nyní nastala potřeba čerpat finance, ale zatím bych nepotřeboval celou částku. Údajně pokud nedočerpám celou částku, splácím zatím pouze úroky z vyčerpané sumy, anuitu splácím až po vyčerpání celé částky. Je tedy výhodnější čerpat finance po částech, nebo raději hned a umořovat už hypotéku? Hypotéku mám od ČSOB, doba fixace 3 roky a počítám s možným refinancováním či mimořádnou splátkou po skončení doby fixace. Velmi děkuji za odpověď Vacuška

Dobrý den,

toto je velmi rozumný bod na zvážení a bude zde záležet především na tom, jak dokážete zúročit již vybrané ale doposud neupotřebené prostředky a jakou máte úrokovou sazbu z úvěru. Jestliže máte např. úvěr úročen 3,5% a zároveň by bylo možné peníze na pár měsíců uložit na spořicí účet se sazbou vyšší než 3,5%, doporučuji vybrat vše a hned začít umořovat, neboť budete realizovat zisk na úrokovém rozdílu. Ve Vašem případě nicméně bude úrok od Hypoteční banky začínat pravděpodobně na 4% a aktuálně neznám žádný spořicí účet s rozumnou výpovědí, který by nabízel úrok nad 4%, takže doporučuji čerpat postupně a začít umořovat až po dočerpání úvěru. Z hlediska období 10,20-30 let, na které máte úvěr rozpočítán je posunutí počátku umořování o pár měsíců dopředu či vzad drobností a platit úroky za nevyčerpanou část je zbytečné.

Petr JermářBanky.cz