Jak založit bankovní účet bez platného občanského průkazu? Banky vyžadují OP, ale já ho nemám.

15.1.2016 Běžný účet

Pokracovani dotazu #2423: Dobry den, uz jsem se smirila s tim, ze to stav. sporeni je zrusene (o tom statnim prispevku stale cekam na odpoved z banky). Opet jsem zaslala email do nekolika bank s zadostni o informace o otevreni uctu, abych mela kam ty penize prevest. Equa bank odpovedela: děkujeme za kontaktování Klientského centra Equa bank. Pro založení účtu je potřeba mít platný občanský průkaz. Cestovní pas lze uvést pouze u občanů jiných států. Zároveň je potřeba vlastnit české telefonní číslo na mobilní telefon. V případě dalších dotazů se na nás můžete obracet každý den od 8 do 21 hodin na telefonním čísle 222 010 222 nebo na e-mailové adrese: klientske.centrum@equabank.cz. Vy jste rikal, ze OP neni potreba, banky, ktere jsem kontaktovala v prosinci a Equa bank dnes mi napsali, ze bez OP to nejde. Mate informace, ktera banka mi otevre ucet bez OP, protoze ja zadnou nemohu najit... Uz opravdu nevim, co mam delat... Dekuji za radu.

Dobrý den,

pracovník sedící v klientském centru Vám odpoví vždy přesně ve stylu "copy paste" z instrukcí, kde se může psát: občan ČR = OP, cizí státní příslušník = pas. Vy jste velmi speciální případ (občanka ČR bez trvalého bydliště, tedy bez OP, ale s pasem) - zkuste jim to trpělivě ještě jednou vysvětlit, že zkrátka potřebujete něco extra, co není proti selskému rozumu. Třeba Vám nakonec někde vyjdou vstříc. Dalším řešením by bylo si nechat vystavit OP (je to možné i bez trvalého bydliště) - ale to samozřejmě z ciziny provést nelze.