Rušení účtu, Běžný účet

28.1.2016 Běžný účet

dobrý den, 18.1.2016 můj tatínek, který má u vedený běžný účet u ČSOB, požádal na pobočce České pošty o jeho zrušení s tím, že finanční prostředky budou převedeny na jinou banku. Vzhledem k tomu, že je mu 80 let a nebyl si jistý podpisovým vzorem, požádala jsem pracovníka pošty o ověření podpisu dle občanského průkazu. Do dnešního dne prostředky nebyly převedeny. Jaká je lhůta vypovězení účtu a mohou vzniknout problémy s podpisem, který nebude totožný s podpisovým vzorem ačkoli je ověřen pracovníkem pošty? děkuji za odpověď, Bohdálková

Dobrý den,

pro zrušení běžného účtu je obvyklá lhůta jeden měsíc (je to rezerva, aby se stihly plně zaúčtovat všechny případné karetní transakce). Až po zrušení účtu je zůstatek převeden na nový účet. Ale je samozřejmě možné i ze starého účtu peníze vybrat kdykoliv nebo zadat příkaz k převodu peněz ještě před uzavřením účtu (jen je tam třeba nechat minimální předepsaný zůstatek - 200 Kč).

Ohledně podpisového vzoru, pokud by neseděl, pracovník na přepážce by žádost ke zrušení účtu nemohl převzít, tedy podpis sedět musel. Jinak pro zrušení účtu se předkládá OP, a tudíž není třeba dodržet podpisový vzor (ten nahrazuje příkazy, kde nedošlo k identifikaci podle OP či jinak).