Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #2511, Akcie versus družstevní podíl

Akcie versus družstevní podíl, Banka

12.2.2016 Banka

Především děkuji za zodpovězení mého dotazu a oceňuji rychlost vaší reakce (2510). Služby, které takto poskytujete, mají velkou hodnotu. Mám ještě doplňující otázku. Jestliže se v bance můj členský podíl převede na akcie, budu mít nadále právo nakládat s nimi jako se svými penězi? Díky. Zdraví vás Ing. J. Kalný

Dobrý den,

děkujeme za Vaši přízeň.

Ohledně likvidity a dalších specifik, jsou rozdíly mezi družstevním členským vkladem a akciemi. Členský vklad je Váš podíl v družstvu - v případě ukončení Vašeho působení v družstvu (či jinak - dle stanov družstva) můžete svůj podíl družstvu prodat (resp. družstvo ho musí od Vás odkoupit). Cena se odvíjí od aktuální hodnoty družstva.

V případě akcií vlastníte cenné papíry akciové společnosti, které mohou (ale nemusí) být veřejně obchodovatelné na burze. Jsou-li akcie veřejně obchodovatelné na burze, lze je obvykle prodat za aktuální tržní cenu. Nejsou-li akcie veřejně obchodovatelné, musíte si případného kupujícího hledat sám (není zde žádný market maker garantující likviditu).