Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #2525, Termínovaný vklad v RUB 1 rok

Termínovaný vklad v RUB 1 rok, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
19.2.2016 Spoření

Vážený pane Strašáku, osobně se zajímám o TV 1 rok objem 1,35 mil. RUB, bez sankce za předčasné vypovězení, v případě předčasného vypovězení právo na alikvótní částku min. po dvou měs. trvání, bez nákladů na zřízení a vedení. Ano, nabízené úročení je pozoruhodné u ERB Bank. Podmínkou, ale je smluvit osobně v Praze. Souhlas na smlouvě ověřený notářem zaslaný doporučenou poštou neberou. Předčasná výpověď při maximálním úročení vůbec nelze a nebo v jiném případě nižšího úročení lze, ale stane-li se kdykoliv před výpovědní lhůtou pak jistina zpět celá a z úroku ani část. Pomůžete mi, když prověříte jestli na ze shora uvedený parametr TV má ještě někdo podobně zajímavý nebo lepší než ERB Bank a Sberbank.

Dobrý večer pane inženýre,

Potvrzuji Vaši informaci, že ERB Bank podle našich znalostí neposkytuje žádné vzdálené služby a musíte se tedy v případě zájmu dostavit na pobočku. Pokud zůstanete u své úvahy ukládat v RUB, tak je určitě nejbezpečnější cestou provést to přes jednu z ruských bank, působících v ČR. Zajištění CZK/RUB v relevantní ceně se obávám, že neseženete.

Jste si skutečně jist investicí do RUB? Zkusím "nastavit zrcadlo" Vaší investiční úvaze:

  • Inflace v RUB zrychlila k 08/2015 meziroční tempo na 15,8% + úrok v RUB činí 8% p.a. – zatímco inflace v CZK byla k 08/2015 na úrovni 0,4% a úrokové sazby TV míří ke 2%.
  • V mezinárodním kontextu zkuste zvážit
  1. Ekonomika Ruské federace je založena v podstatě na příjmech z ropy (a surovin), která teď  spadla meziročně cca ze 100USD/barel na 30USD/barel (suroviny padly obdobně se zpomalením čínské poptávky)
  2. Ekonomika ČR je spjatá spíše s ekonomikou EU (tj. potažmo Německa), která si myslím že bude stagnovat, popř. může lehce klesat (myšleno vůči Dolaru)
  3. Nicméně kurz CZK je uměle držen ČNB cca 20-30% pod jeho reálnou paritou vůči EUR. Aktuálně deklarováno, že to bude do roku 2017, ale obávám se že je možný „švýcarský scénář“ – tj. skokové posílení CZK vůči EUR i USD v předem neurčené době do toho 12/2017.

Tj. já osobně raději přetrpím méně úročené období v CZK, nebo lehce diverzifikuji do USD. Nebo pokud budu investovat agresivněji, nakoupím si dnes nějaké dividendové akcie. Ale rozhodně si nedokáži představit, že bych dnes ukládal peníze do rublu, který vzhledem k reálné inflaci na roční bázi prodělává 7-8% a ani výhled nemá úplně optimistický.