Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #2787, Může si ke mně kamárad v exekuci posílat výplatu?

Může si ke mně kamárad v exekuci posílat výplatu?, Exekuce a insolvence

Dobrý den, jsem cizinka v České Republice, žiju tu dva roky, mám kamarádku (občan České Republiky), která měla práci, vlastní byt, auto, ale kvůli určitým věcem ztratila práci a prostě všechno co měla a dostala se do insolvenci. Z toho ma psychické problémy a zkoušela sebevraždu.Chtěla bych ji pomoc, ale nevím jak. První co mě napadlo abych jí půjčila svůj účet v bance a mohla dostávat výplatu na můj účet a takovým způsobem mohla si nešetřít nějaký peníze a začít zit. Může insolvence přijít na to a mohla bych s tim mit problém já? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

Vaší kamarádce bohužel nemůžete nikterak pomoci. Rozhodně ji nedovolte posílat peníze na Váš účet, u Vás bydlet či si u Vás jinak schovávat peníze nebo cennosti. Pak by totiž exekutor mohl zabavit kompletně i Váš majetek a zablokovat Vám účet. Vy byste se následně musela u soudu domáhat vylučovací žalobou svých vlastních peněz a věcí.

To nejlepší, co pro Vaší kamarádku a hlavně sebe můžete udělat, je nikterak nepomáhat s odkláněním peněz a majetku. Dostala byste se do velkých problémů. Na toto opravdu pozor.

Vaší kamarádce doporučuji si u soudu zažádat o osobní bankrot - 5 let bude jíst jen suchý chleba a vodu, ale jestliže se jí podaří během těchto 5 let splatit aspoň část dluhu dohodnutou s věřiteli u soudu, bude pak očištěna od všech ostatních dluhů.

Obecně z toho plyne ponaučení, že žít na dluh je jako hrát ruskou ruletu. Je to nebezpečné. Vždycky se může něco stát - ztráta zaměstnání, nemoc, atd. Půjčovat si na spotřebu není rozumné.