Jak změnit vkladatele v poštovní vkladní knížce a zda je možné přepsat vkladatele na obec nebo pověřenou osobu?

12.8.2016 Banka

Pokračování dotazu č. 2963: Dobrý den, reaguji na dotaz opatrovnice z 22. 3. 2015 a Vaší odpověď ve věci poštovní vkladní knížky pro uživatele sociální služby omezeného ve svéprávnosti, kde je druhým vkladatelem sociální pracovnice. V době, kdy jsme zakládali vkladní knížky Poštovní spořitelny, byl jedním z vkladatelů vlastník knížky (omezený ve svéprávnosti) a druhým vkladatelem byl pracovník sociálního zařízení. Ke knížce měl ze zákona přístup i soudem ustanovený opatrovník. V průběhu času došlo ke změnám pravidel. V současné době řešíme problém. Potřebujeme změnit vkladatele - pracovníka zařízení. Veřejným opatrovníkem je ustanovena obec. Je možné pouze v knížce přepsat vkladatele na Obec, nebo se knížka musí zrušit a založit nová s novým vkladatelem? Může být vkladatelem Obec nebo pověřená osoba obcí, v tomto případě starostka? Možná bych k obavám o úspory nesvéprávných rozšířila okruh osob. Prosím o radu, jak postupovat, nebo kontakt, kde nám tyto informace poskytnou. Veškeré naše dosavadní dotazy ztroskotaly na omezené svéprávnosti majitele knížky. Děkuji Ivana Lupačová

Dobrý den,

vkladní knížku netřeba rušit, stačí přepsat opatrovníka, kterým může být kdokoliv stanovený soudem - tedy i obec. Fyzický výkon této role pak přebírá za obec obvykle starosta. Změnu opatrovníka stejně jako všechny větší transakce prováděné za osobu zbavenou svéprávnosti musí posvětit opatrovnický soud.