Jak postupovat při převodu akcií a dividend po dědictví?

Investice se zhodnocením až 12%
12.9.2016 Akcie a investice

Dobrý den. Potřebuji dořešit dědictví po mých rodičích. Jedná se o převod akcií z kuponové privatizace a výplatu dividend, které jsou evidovány na již zesnulé rodiče. Nabyvatel je dle usnesení o vypořádání dědictví můj bratr. Dal mi plnou moc k vyřízení těchto záležitostí. Je dlouhodobý klient České spořitelny, má u ní veden účet, proto se obracím na Vás. s dotazem jak v této věci postupovat. Je možné převody akcií a dividend provést na pobočce v místě bydliště v Prachaticích? Je zapotřebí si dohodnout schůzku či se objednat? Jaké doklady je zapotřebí předložit? Stačí usnesení o dědictví s razítkem nabytí právní moci? Omlouvám se, ale nemohu se dovolat na číslo uvedené v záhlaví 956 744 100. Prosím o odpovědi na mé dotazy, případně na číslo tel. XXX. Děkuji a přeji hezký den Marie Řízká

Dobrý den,

nejsme Česká spořitelna, ale poradenský portál. Akcie jsou vedeny na účtech u CDCP (Centrální depozitář cenných papírů), banky Vám pouze zprostředkovávají kontakt s touto institucí. Nejprve bude třeba si nechat založit svůj účet v CDCP a až následně na něj převést zděděné akcie. Na správu akcií doporučuji Fio banku (Strakonice, České Budějovice, Písek) - nejnižší poplatky, nejlepší servis. Navštivte jejich libovolnou pobočku a požádejte o zřízení účtu v CDCP (to přijde na cca 100 Kč). Do týdne bude účet otevřen a pak můžete požádat o převod akcií.

Netřeba se objednávat, stačí občanský průkaz a usnesení o dědictví. Plné moci jsou velmi ošemetné, ne vždy je v nich vše sepsáno tak, jak by mělo, aby Vám banka mohla ve všem vyhovět. Doporučuji proto osobní přítomnost pana bratra.