Dotaz č. 3063: Jak postupovat při dědictví akcií VW v Německu a byly vypláceny dividendy za roky 2014 a 2015?

Investice se zhodnocením až 12%
26.9.2016 Akcie a investice

Pokračování dotazu č. 3063: Dobrý den, panu Petru Jermářovi chci poděkovat za jeho bleskovou odpověď k otázkám akcií po mém zesnulém tatínkovi. Ještě bych poprosila to upřesnit. Jestli to dobře chápu: 1) pokud v CDCP nebudou evidovány akcie VW, koho v Německu oslovit - něm. středisko cenných papírů Xetra, jak píšete? 2) teprve až by se to vyřešilo i s Německem, pak je možné uzavírat dědictví, kde bude uvedeno přesně kdo a kolik akcií dědí? 3) poslední otázka z mého prvního dotazování zůstala nezodpovězena, tak tedy: byly vůbec vypláceny automobilkou VW nějaké dividendy za rok 2014 a 2015? S poděkováním a přáním hezkého dne Karin O.

Dobrý den,

1) v CDCP mohou ale nemusí být evidovány akcie VW (CDCP na základě dohody s německým burzovním trhem XETRA může evidovat i německé cenné papíry) - pokud zde akcie VW Vašeho tatínka nebudou, bude třeba kontaktovat německou obdobu českého CDCP

2) ano, nejprve je třeba učinit kompletní soupis veškerého majetku a rozhodnout, komu co připadne. Teprve s tímto notářským rozhodnutím je možné požádat CDCP (případně ostatní) o vydání majetku. Banky (ani CDCP) nemohou obecně vydat majetek zesnulého bez notářského rozhodnutí (nevěděly by, jak s ním naložit - komu má připadnout)

3) ano, v obou letech byla dividenda vyplacena (VW vyplácí dividendu každý rok a ne málo - což bude pravděpodobně pro rok 2016 v důsledku tzv. dieaselgate omezeno)