Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #3199, Správa cenných papírů u CDCP

Správa cenných papírů u CDCP, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
27.11.2016 Akcie a investice

Dobrý den, dostal jsem oznámení, že CDCP vede na moje jméno účet s cennými papíry. Požádal jsem ústředí Čs.spořitelny, jak zjistím, co je na účtu, jakou to má hodnotu a jak je možné to prodat a účet zrušit. Odpoveděli mi, že to se mohu dověďet na kterékoliv pobočce Čs. Není to pravda. V pobočce Čs ve Velké Bíteši mi bylo řečeno, že k těmto údajúm nemají přístup. Takže dotaz zní: co je na účtu a jakou to má hodnotu - jak se akcie dají prodat a účet zrušit -jaké jsou poplatky. Ďekuji za informace a zdravím. K.Odehnal

Dobrý den,

CDCP (Centrální depozitář cenných papírů) eviduje cenné papíry a vede majetkové účty, na kterých mají vlastníci své cenné papíry uloženy. Pro správu svých cenných papírů na svém majetkovém účtu u CDCP potřebujete prostředníka (např. banku), který Vám správu Vašich cenných papírů zprostředkuje (CDCP spolupracuje jen s velkými prostředníky, ne přímo s koncovými fyzickými osobami).

Takovým prostředníkem může být třeba Česká spořitelna, ale levnější a minimálně stejně kvalitní služby poskytuje v této oblasti Fio banka. Nejprve je tedy třeba uzavřít s ČS/Fio/atd. tzv. komisionářskou smlouvu, a pak již můžete online z pohodlí domova spravovat svá aktiva (v aplikaci podobné internetbankingu - nakupovat, prodávat, sledovat vývoj ceny).

Pokud jste doposud s cennými papíry neměl co do činění, pravděpodobně se jedná o "zbytky" z kuponové privatizace, které leží doposud na tzv. nezařazeném majetkovém účtu u CDCP. Prvním krokem po uzavření komisionářské smlouvy bude tedy otevření Vašeho vlastního majetkového účtu u CDCP a převod Vašich akcií na tento účet (trvá to několik dní, poplatek do 100 Kč). Zda-li máte akcie na nezařazeném majetkovém účtu lze bezplatně zjistit online na webu CDCP zadáním svého rodného čísla.

Na pobočkách banky, kde máte veden běžný účet a která není Vaším prostředníkem při jednání s CDCP, Vám bohužel informace o Vašich akciích nesdělí.