Banka blokovala můj účet v konkurzním řízení - je to běžný postup?

Dobrý den, prosím o radu. Jsem již pátým rokem v konkurzním řízení, donedávna jsem byla zaměstnaná, po dohodě s insolvenčním správcem jsem šla opět pracovat na IČ, na jeho návrh jsem si založila účet, abych mohla vést platby na jeho účet, zdravotní, sociální atd. Jakmile jsem na účet vložila peníze, banka ihned účet zablokovala. Čili platby nemohly odejít. Insolvenční správce byl požádán o vyjádření k této situaci a zaslal povolení o odblokování účtu, který by měl sloužit k těmto platbám. Je to již více jak čtrnáct dnů a stále se nic neděje. Paní v bance si neví rady, poněvadž rozeslala asi 20 emailů a všechny se ji vrátily zpět, že jim to nepatří. Nakonec našla nějakého pána, který se tím konečně bude zabývat. Chtěla jsem se zeptat, zda-li tento postup je běžný? Copak lidé, kteří pracují a splácejí své pohledávky nejsou oficiálně majiteli účtů? Poněvadž i IS se podivil nad touto situací. Děkuji za odpověď. N.

Dobrý den,

banky samy od sebe účty neblokují, konají tak vždy jen na pokyn exekutora či insolvenčního správce, tedy je mi podivné, že by o tom váš správce nevěděl. Jinak obecně chybí v tuzemsku institut chráněného účtu, přes který by mohl dlužník v exekuci/insolvenci dál provádět transakce (platit nájem, energie, SIPO, atd.) a nebyl nucen výhradně do hotovostních plateb - toto bude možná do praxe uvedeno koncem příštího roku, schválí-li patřičnou legislativu Parlament. Prozatím tedy bohužel vše jen na individuální domluvě a s potenciálními obtížemi, viz Váš případ.