Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #3396, Dědictví

Dědictví, Osobní a rodinné finance

KZ

Pokračování dotazu č. 3384: Dobrý den, v odpovědi na můj dotaz pod č.3384 jste mi odpověděli, že dědí manžel polovinou a druhou polovinu na stejné díly děti. 1/ Pokud by se, nedej Bože s některým dítětem stalo to nejhorší, tak by dědila vnoučata? 2/ Chceme, aby jedno vnouče z našeho majetku nic nedostalo. Chování k nám i jeho otci, našemu synu je špatné. Můžeme to ošetřit v naší závěti, nebo by to mohl v závěti uvést až syn a to ještě za našeho životu, nebo až po naší smrti? Uvažujeme také o tom, že bychom dům darovali dceři, které důvěřujeme, takže by nepřišel do dědictví a sepsali u notáře, jak se má vypořádat se svými 2 bratry. Jaká je darovací daň?

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

1) ano, pokud by se dětem něco přihodilo, dědí místo nich vnuci (druhá polovina majetku by nepřipadla automaticky manželovi)

2) věc je třeba řešit už ve Vaší závěti, aby se pokryl problém z bodu 1. Jakmile majetek připadne dětem, mohou ho opět dědit jejich děti (Vaši vnuci) nezávisle na Vaší závěti (protože ta vydědí vnuka z Vašeho dědictví, ne z dědictví jeho rodičů/Vašich dětí). To by Vaše děti (rodiče onoho vnuka) museli také sepsat svou závěť a v ní vydědit své dítě. 

Darovací daň je v rámci rodiny nulová, jinak ostatní fyzické osoby platí 15% (a právnické 19% - jedná se vlastně o daň z příjmu, darovací daň jako taková zanikla). Dědická daň se také neplatí, ale notáři se hradí odměna za vypořádání dědictví (orientačně z hodnoty 3 mil. Kč by to bylo 26 000 Kč). 

Já bych doporučil sepsat u notáře kvalitní závěť, která by přesně reflektovala dělení majetku dle Vašeho přání. Rozdávání majetku za života má mnohá právní úskalí (přepíšete svoji střechu nad hlavou na dceru, ona se dostanete do exekuce a Vy končíte na ulici) a obvykle je zdrojem horších vztahů v rodině. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

5 tipů, jak vybrat nejlepší termínovaný vklad

5 tipů, jak vybrat nejlepší termínovaný vklad

22.11.2019, Spoření, Autor: Pavel Strašák

Výše úroků nebo třeba délka uložení peněz. Faktorů, které vám pomůžou najít nejlepší termínovaný vklad, je několik. A pro každého může být důležité něco jiného. Podívejte se proto s námi na 5 doporučení, které vám s výběrem nejvýhodnějšího termínovaného vkladu pomůžou.

Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

21.11.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Pokud chcete pronajímat nemovitost nebo plánujete nějakou koupit za účelem pronájmu, nezapomeňte také na daňové povinnosti. Příjem z pronájmu je určitou formu pasivního příjmu, která se musí uvádět do daňového přiznání. Velmi podstatné je v této souvislosti rozlišit, zda nemovitost pronajímáte jako občan nebo jako podnikatel.

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

20.11.2019, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Stačí vteřinka nepozornosti. Neposypaný chodník před domem. Chyba v daňovém přiznání, které děláte pro klienta. A před škodou za statisíce nebo dokonce i miliony korun už vás nic nezachrání. Existuje ale jednoduchý způsob, jak se na ni připravit. Jmenuje se pojištění odpovědnosti.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

D

#8103, Nezabavitelné minimum, Exekuce a insolvence, 22.11.2019

Dobrý den, jaktože když by mi podle článku co jsem četl mělo zůstat za práci 12 000 Kč, tak z  22 000 Kč mi zůstalo jen 7 500 Kč? Za to nemám ani na nájem.

Dobrý den, jaký článek jste četl? Jste v exekuci nebo insolvenci? Máte přednostní nebo nepřednostní pohledávky? Máte vyživované osoby (děti/manželka)?

M

#8102, Pravidelný a příležitostný příjem, Daně, 22.11.2019

Zdravím, mám práci a k ní si přivydělávám jako operátor chatu z domova. Nemám žádnou smlouvu. Ale chodí mi na účet pravidelně platby. Musí se to nějak danit?

Dobrý den, pravidelný příjem (na rozdíl od příležitostného do 30 000 Kč) je třeba uvést v daňovém přiznání a řádně zdanit. 

P

#8101, Podklady pro insolvenci, Exekuce a insolvence, 21.11.2019

A musíme každý s manželem k insolvenci dokládat papíry ohledně dluhu? Jelikož já dokládala dvě exekuce a manžel dva úvěry a teď nám právě po třech měsících napsali, že manželovi chybí jedna strana z jedné smlouvy. Tak se chci zeptat jestli je to velký problém.

Dobrý den, v žádosti o oddlužení je třeba přesně popsat svou finanční situaci (příjmy, závazky, majetek, atd.). Závazky se dokládají nejčastěji úvěrovými smlouvami. Ohledně chybějící stránky - záleží, co je to za stránku, resp. jak moc podstatné jsou na ni informace. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8100 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR