Banky.cz Bankovní poradna zdarma #488, Dotaz v bankovní poradně

Jaké banky umožňují vklady v cizí měně a jsou vhodné pro použití v zahraničí?

Dobrý den. Odjíždím na rok do ciziny. Umožňují některé banky, abych si mohla na účet vložit vydělané peníze např. v dolarech? Nebo si banka peníze automaticky po vložení převede na české koruny? Jaké banky jsou vhodné pro založení účtu, ze kterého bych mohla vybírat a vkládat peníze i v cizině? Děkuji za informaci

Dobrý den,

záleží na měně, ve které si chcete nechat účet vést. Chcete-li peníze uchovávat v USD bez převodů na CZK, je třeba si otevřít účet vedený v USD (dnes nabízí skoro každá banka).

V cizině není možné přímo fyzicky vložit hotovost na svůj účet vedený v Čechách - pouze lze peníze na účet nechat zaslat mezinárodním platebním příkazem (který není nejlevnější, poplatky dle sazebníku instituce, kterou necháte peníze odeslat).

Vybírat lze hotovost v zahraničí zcela libovolně z každého bankomatu, ovšem je to taktéž zpoplatněno (obvykle fix. 50-100Kč + % z vybírané částky), takže pro delší pobyty bych doporučil si založit účet u banky přímo v zahraničí, kde zrovna budete pobývat.

mBank výběry z ATM v zahraničí nad určitou výši nezpoplatňuje, ale má zase horší konverzní kurs.