Banky.cz Bankovní poradna zdarma #766, Dotaz v bankovní poradně

Banka požaduje od manžela jako ručitele neoprávněnou platbu, bez dostatečného důkazu o potřebě ručení a příjmu matky

otázka 764. Banka požaduje po manželovi aby jako ručitel zaplatil 266000kč V dané době kdy se čerpal úvěr jeho matky ,manžel byl na úp a k tomu mněl vroubek u stejné banky. Banka nám nechce vůbec ukázat úvěrovou smlouvu.Podotýkám že matka v té době mněla příjem 8500-9000 kč a jiné pohledávky a ještě dostala půjčku na 300 000kč. Manžel jako rúdajný ručitel nemněl žádný příjem á sám řešil pohlédávku vůči bance.Jediné co nám banka poskytla jako důkáz manželového přijmu bylo pojištění k hypo úvěru z roku 2007 a na tom figuroval jeho otec ,a při tom půjčka se čerpala v roce 2009.Banka nám sdělila,že je to normální postup kdy tento formulář můžou použít k dalšímu úvěru .Je toto vůbec možné

1) onen skóring ručitele samozřejmě není povinný - pokud ho banka neprovedla nebo provedla na základě starších dokumentů, je to problém banky, že se spokojila s méně bonitní ručitelem - nemá to jakýkoliv vliv na závazky ručitele

2) pokud manžel skutečně podepsal ručení k úvěru své matky, musí mít o tom dokument (ručitelský závazek) včetně přiložené kopie úvěrové smlouvy (u úvěru, za který ručí, musí být obeznámen s detaily)

3) pokud manžel dokumenty ztratil, je banka povinna (za případný poplatek) vystavit kopii

Není mi zcela jasné, čeho se chcete od banky dopátrat. Jestli manžel ručení podepsal, musí zaplatit na výzvu banky ať už skóring byl jakýkoliv (nemá na to vliv). Jestli ručení nepodepsal, ať nic neplatí, a pak je na bance dokázat soudu, že ručení podepsal (což nepůjde, jestli nic nepodepsal).