Banky.cz Bankovní poradna zdarma #768, Dotaz v bankovní poradně

Banka vyžádala ručení od ručitele na úřadu práce - proč není úvěrová smlouva k dispozici?

Takže i když si banka vyžádala ručení, stačil jí ručitel,který je na úřadu práce a ještě k tomu v registru.To je divné.My jsme přesvědčeni,že manžel musel být jako ručitel zamítnut.Proč nám nikdo nechce tedy ukázat úvěrovou smlouvu

Jestli bance stačil ručitel se slabší bonitou nebo ne nechte na bance - je to její interní věc, neřešte to, nemá to na nic vliv. Mohlo jít třeba o pochybení skóringového analytika. Nicméně toto je věc, kterou rozumná banka provádí pro svoji ochranu. Není to zákonem definovaná povinnost věřitele se přesvědčit, že dlužník nebo ručitel je schopen dostát svým závazkům.

Vy se zamyslete nad tím, zda manžel ručení podepsal či nikoliv - to přece musí vědět. Pokud ne (a ani od ručitelského závazku nemá dokumenty), požádejte banku o vystavení kopie, aby nebylo dalších pochyb. Mimochodem, o jakou banku se jedná? Pokud Vám pracovník na pobočce nechce vyhovět, obraťte se na centrálu, případně na ombudsmana (má-li ho ona banka).