Banky.cz Bankovní poradna zdarma #799, Dotaz v bankovní poradně

Jak se zbavit hypotéky a exekucí na domě: Průvodce a rady pro odstoupení od smlouvy s Českou spořitelnou

Dobrý den, ráda bych požádala o radu jak postupovat . U České spořitelny jsme si dnes již z bývalým manželem vzali hypotéku na koupi starého domu. Jelikož jsem se před rokem rozvedla a manžel se odstěhoval, nejsem schopná nadále hypotéku splácet. A jelikož manžel zkrachoval s podnikáním, zůstalo mi na domu ještě dalším jeho osm exekucí, v hodnotě 4.000 000 Kč . Ráda bych od hypoteční smlouvy odstoupila a dům vrátila Čs. spořitelně. Zřejmě půjde do dražby . Můžete mi prosím poradit, jak postupovat.Případně s jakými finančními postihy mám počítat a jaká bude časová prodleva, než se vše uskuteční. Do jaké doby se budu muset vystěhovat, děkuji Lenka Mansfeldová

Dobrý den,

i po rozvodu a případném přepsání nemovitosti na jednoho z manželů ručí za hypotéku oba (jak samotným domem, tak zároveň i vším ostatním, co mají - příjmem, jiným majetkem, etc.).

Jak rozhodl rozvodový soud o podnikatelských aktivitách pana manžela? Pokud bylo podnikání nadále přiřknutu pouze jemu a on zkrachoval po rozvodu, pak už je to čistě jeho dluh, tedy případné škody z exekucí 4M na RD lze vymáhat soudně zpět (otázkou je, co lze vypomoci od zkrachovalého podnikatele).

Bude záležet na detailech, kdo tedy má vlastně zástavní právo na nemovitost (zda banka za hypotéku nebo někdo jiný za podnikání) - nebývá časté, že zástavní právo by měly dva různé subjekty (ten druhý v pořadí by takovou zástavu neakceptoval).

Kolik zbývá doplatit na hypotéce a jaké jsou Vaše současné příjmy?

V každém případě informujte Českou spořitelnu co nejdříve a poraďte se s nimi o dalším postupu.