Banky.cz Bankovní poradna zdarma #835, Dotaz v bankovní poradně

Jak zvládnout zadlužení důchodce s nízkým příjmem a žádnou spoluúčastí manželky?

Dobrý den Jak je možné, že poskytujete úvěry důchodci (66 let), který má důchod 11 tis. Kč. Jeho zadluženost je již 236 tis. Kč a bude pokračovat. Já, manželka, žádnou tuto smlouvu nepodepisuji. Hospodaříme si samostatně, již dlouhodobě. Tyto jeho úvěry mu slouží pouze na jídlo, vybíjí klín klínem. To vše ČS, a.s. musí vidět na jeho sporožiru. Budu muset tyto dluhy platit za něj? Prokážu své příjmy.

Dobrý den,

nejsme Vaše banka, tudíž nikomu úvěry neposkytujeme.

1) banky poskytují spotřebitelské úvěry od minimálního prokázaného příjmu cca 7-8000 Kč. U příjmu 11 000 Kč by soudná banka neměla půjčit více než 100-150 000 Kč. Důchodci pak mnohem méně z důvodu pokročilého věku.

2) vše v odstavci jedna je individuální věcí banky, zákon výslovně nenařizuje, komu se může a komu se nemůže půjčovat. Pokud někdo půjčí více než může dotyčný splácet, nechová se odpovědně vůči společnosti jako celku, ale trestné to není.

3) za dluhy Vašeho manžela ručíte svým majetkem a příjmem. V případě nesplácení půjde exekutor i po Vás (pokud manžel žije odděleně a dělá dluhy, je nezbytné se co nejdříve rozvést).