Banky.cz Bankovní poradna zdarma #9, Dotaz v bankovní poradně

Ručitel na kontokorentu a zápis do registru neplatičů.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jsem ručitel na konto korent u české spořiteny a osoba které ručím má problémy se splácením. Nikdo mě neinformoval o této skutečnosti nedostal jsem jako ručitel žádnou upomínku o zaplacení a rovnou mě zapsali do registru neplatiču. Mají na to právo? Mohu se nějak bránit. Byl jsem odkázán na Vás od čoi. Děkuji za odpověd. Dařílek

Dobrý den,

je to asi stejně férové jednání jako když po vás Česká televize vymáhá poplatky jen proto, že máte odběrné místo na elektřinu a doložili jste čestné prohlášení o nevlastnění televizního přijímače. Jestli na to právo mají nebo ne byste se dopátral až u soudu po složitém dokazování o neobdržení písemné upomínky.

Prvně bych si stěžoval u vedoucího pobočky, následně u ombudsmana ČS (kontakt zde) a nakonec nezbývá než podat podnět k nápravě instituci zodpovědné za dohled nad bankovním trhem čili ČNB zde.

Do budoucna bych v každém případě doporučil vybrat jinou banku s více pro-klientským přístupem. Jinak kontokorent se obvykle poskytuje pro FO do cca 100k a zvykem bývá požadovat ručení až u úvěrů nad 200-300k.

Hodně štěstí!