AML kontrola, Banka

29.8.2022 Banka

Dobrý den, ČNB zadržela SEPA platbu - splátku dotace. Poskytovatel dotace v letošním roce přešel ze soukromé banky do ČNB. Jednalo se o platbu SEPA v EUR, kterou ale ČNB začala prověřovat. Požádali o poskytnutí informací a podkladů k platbě poskytovatele dotace - ten vše vyřídil. A to 18. 8. 2022. Po urgenci na ČNB nebyli schopni poskytovateli dotace říci, kdy bude vyřízeno, nemají žádné další požadavky na doložení dokumentace. Jaké má lhůty ČNB pro vyřízení zadržení takové platby? Na koho se lze v ČNB obrátit, pokud chceme získat bližší informace, např. o důvodu zdržení platby, nebo daných lhůtách? Děkuji a s pozdravem.

Dobrý den,

dle platné AML legislativy (proti praní špinavých peněz a financování terorismu) mají banky obecně povinnost prověřovat podezřelé transakce a hlásit je případně Finančně analytickému útvaru MF. Délka řízení závisí na složitosti případu. Pokud byla platba zablokována na straně odesílatele, musí vše s bankou řešit odesílatel platby (Vám jako příjemci platby banka bližší informace poskytnout nemůže).